czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Śmiecie coraz bardziej polityczne. Dyskusja na temat opłat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2013, 18:07

Nowy system odbioru odpadów w całym kraju wejdzie w życie w lipcu. (Archiwum)
Nowy system odbioru odpadów w całym kraju wejdzie w życie w lipcu. (Archiwum)

Prezydent jest gotów przychylić się do propozycji części radnych PO i obniżyć stawki. Ale mieszkańcom domków jednorodzinnych. PiS domaga się cen jeszcze niższych. Dla wszystkich.

Pierwsze stawki za wywóz odpadów Rada Miasta uchwaliła w grudniu, bo ustawa nakazywała samorządom przyjąć je do końca 2012 r. Opłata miała być równa dla wszystkich i liczona od gospodarstwa – 32 zł za śmiecie segregowane i 44 za niesegregowane. Magistrat przekonywał, że chętnie wymyśliłby mechanizm mieszany, ale nie pozwala na to ustawa.

Tę parlament ostatecznie zmienił. A Ratusz wrócił do lubelskiej uchwały. 28 lutego radni mają unieważnić starą i przyjąć nową.

W poniedziałek nowe propozycje stawek przedstawił prezydent Krzysztof Żuk. Zostały zróżnicowane. W porównaniu z grudniową uchwałą mniej zapłacą osoby mieszkające w blokach – samotnie lub we dwoje. Wyższe opłaty miały za to czekać większe rodziny z bloków oraz mieszkańców domów jednorodzinnych.

Ich wysokością oburzyli się zwłaszcza ci ostatni. – Mieszkam w domu jednorodzinnym z żoną – mówi nam Czytelnik z ul. Jaśminowej. – Mamy jeden pojemnik, który jest opróżniany dwa razy w miesiącu. Płacimy 34 zł miesięcznie. Teraz mamy płacić 55 zł. Za co? Przecież to samo MPO będzie od nas odbierało tyle samo śmieci.

Na mieszkańców domków uwagę zwróciło też siedmiu (z czternastu) radnych z klubu PO. Wczoraj przestawili swoją propozycję stawek – niższych dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy żyją w nich samotnie lub we dwoje.

– Znaczna podwyżka cen za wywóz śmieci w tej grupie mieszkańców jest szczególnie dotkliwa z uwagi na to, że są to osoby starsze, często samotne, utrzymujące się z renty lub emerytury. Najczęściej prowadzą skromne gospodarstwo domowe i nie wytwarzają dużej ilości śmieci – podkreśla radny Jarosław Pakuła (PO).

Wstępnie Żuk przychylił się też do cen zaproponowanych przez radnych PO. I wszystko wskazuje na to, że taki wariant zaproponuje za tydzień do głosowania. – Prezydent podziela stanowisko, że trzeba zróżnicować stawki dla zabudowy jednorodzinnej – mówi Beata Krzyżanowska, rzeczniczka Ratusza.

– Radni w sposób nieuprawniony uprzywilejowali jedną grupę mieszkańców. I to akurat najbardziej zamożną. Skoro prezydent to poparł, zrobił to samo. To niesprawiedliwe społecznie – mówi radny PO Stanisław Podgórski o pomyśle swoich klubowych kolegów. – Jeżeli obniżamy stawki, to wszystkim grupom proporcjonalnie. Ale na podstawie rzetelnych analiz.

Swoje propozycje stawek przedstawili też wczoraj radni z klubu PiS. – Nasze są ekonomicznie uzasadnione – mają związek z obecnymi opłatami ponoszonymi przez mieszkańców – przekonuje przewodniczący klubu PiS Sylwester Tułajew.

– Wynikająca z ustawy zmiana zasad naliczania nie może być pretekstem do tak drastycznych podwyżek. Nie zmieni się bowiem w żaden sposób techniczna strona obsługi, ani wynikające z tego koszty odbioru śmieci, segregacji, transportu oraz unieszkodliwienia odpadów. Jedynie uzasadnienie, jakie można wskazać, to prawdopodobny duży wzrost zatrudnienia w Urzędzie Miasta – dodaje Tułajew, komentując propozycję prezydenta.

Nowy system odbioru odpadów w całym kraju wejdzie w życie w lipcu.

Stara propozycja prezydenta
mieszkania w bloku
• 1-osobowe – 13 zł (segregowane), 18 zł (niesegregowane) • 2-osobowe – 26 zł (s), 36 zł (ns) • 3-osobowe lub więcej – 40 zł (s), 55 zł (ns)
domy jednorodzinne
• 1-osobowe – 40 zł (s), 55 zł (ns) • 2-osobowe lub więcej – 55 zł (s), 76 zł (ns)

Propozycja części PO
(do której teraz przychyla się prezydent)
mieszkania w bloku
• 1-osobowe – 13 zł (segregowane), 18 zł (niesegregowane) • 2-osobowe – 26 zł (s), 36 zł (ns)• 3-osobowe lub więcej – 40 zł (s), 55 zł (ns)
domy jednorodzinne
• 1-osobowe – 30 zł (s) • 2-osobowe – 40 zł (ns) • 3-osobowe lub więcej – 55 zł (s)
(stawki za niesegregowane dopiero do ustalenia)

Propozycja PiS
mieszkania w bloku
• 1-osobowe – 7 zł (segregowane), 9 zł (niesegregowane) • 2-osobowe – 14 zł (s), 18 zł (ns) • 3-osobowe lub więcej – 22 zł (s), 29 zł (ns)
domy jednorodzinne
• 1-osobowe – 22 zł (s), 29 zł (ns) • 2-osobowe lub więcej – 32 zł (s), 42 zł (ns)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Czarna Wiazja
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 lutego 2013 o 15:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Elwira' timestamp='1361394580' post='736561']
O rany, jakie "napieprzył"? Pomijam patologie społeczne, które będziemy utrzymywać do końca ich życia, ale każde normalne dziecko będzie pomagało Twojemu jedynaczkowi w utrzymaniu emerytów. Nie mów, że te dzieci są "napieprzone". Ja mam dwoje, drugiego nie "napieprzyłam". Dzięki mojemu drugiemu, Twojemu będzie troszkę łatwiej w przyszłości. Z drugiej strony rozumiem, że mając czteroosobową rodzinę produkuję więcej odpadów i nie zamierzam protestować z opłacaniem ich utylizacji.
[/quote]

O rany, nie stać na głupie śmieci i napieprzyła dzieci i czeka na darmochę, idiotów do utrzymywania twoich dzieci szukasz, trzeba było myśleć w łóżku. A co do emerytury to weź sie babo stuknij w głowę powiedz to tym co są już z granicą z powodu braku pracy, oni też mieli pracować na emerytów, i co, gdyby siedzieli to bezrobocie dosięgłoby 50 %, także po cholerę produkować kolejnych bezrobotnych, chcesz abyśmy żyli jak w afryce. Tażke do łóżka zabiera się także głowę a nie tylko samą dupę.
Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2013 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='znający życie' timestamp='1361392142' post='736532']
A ja myślałem że ilość śmieci zależy od dochodu.Mam dochód kupuję i mam śmieci,nie mam dochodu nie mam śmieci.I co z tego że w pięcio osobowej rodzinie pracuje jedna osoba,a w drugiej pięcio osobowej rodzinie pracuje dwie osoby.Czy naprawdę trzeba być profesorem żeby pokazac która rodzina wyprodukuje więcej śmieci.Myślę że tu chodzi o przełożenie obciążeń z ludzi bogatych na biednych.
[/quote]

tale pleciesz głupoty, tylko, ze ta 5-osobowa rodzina dostanie z opieki społecznej za darmoooooooo dużo więcej jak nie jedna osoba pracująca. A,że 5 osobowa rodzina naprodukowała sobie dzieci to kogo to obchodzi, się nie robi jak nie stać
Rozwiń
Czarna Wiazja
Czarna Wiazja (21 lutego 2013 o 14:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=5]„Najpierw będzie dumping cenowy, potem bankructwa spółek komunalnych, przejęcie ich majątku za grosze, a na końcu podwyżki opłat za śmieci”. Tak burmistrz podwarszawskich Ząbek kreśli czarny scenariusz, którego beneficjantem mają być zagraniczne firmy (patrz w google.pl na hasło „[url="http://samorzady.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa"]czarna wizja śmieciowa[/url]”). Tak więc o szwedzkim modelu wykonywania usług komunalnych na zasadzie zbliżonej do non-profit - już można zapomnieć tak jak i o innych unijnych standardach zarządzania i finansowania w polskiej gospodarce odpadami komunalnymi (patrz w google.pl hasło ”[url="http://samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=redakcyjne.srodowisko&dep=114346&data=&_CheckSum=1976001626"]tak to robią Szwedzi z odpadami[/url]”… ----- Przedsiębiorcy raczej niepolscy przy pomocy lodziarskiej ustawy śmieciowej przejmują polskie odpady - a wkrótce będą też "konsolidować" (czytać kupować) wodociągi bo mają dość nie [url="http://www.portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html#comment"]przynoszącej zysków wody w Polsce - czytać tutaj[/url]... ---- Scenariusz lodziarskich interesów „jak tralala” ruszył pewnie pod nadzorem służb specjalnych aby ustalenia z "Pędzącego Królika" były gładko realizowane – czytać tutaj... Zostaniemy wkrótce goli i bosi – patrz w google.pl hasło „[url="http://www.rp.pl/artykul/123507.html"]Rozbiór jedyną szansą dla Polski[/url]”. Tak więc po 22 latach od odzyskania suwerenności - zamiast implementacji unijnych reguł do polskiej gospodarki odpadami komunalnymi - mamy ustawę wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom chcącym kręcić śmieciowe lody a kryjący aferę urzędnicy sami już gubią się w swoich matactwach – patrz w google.pl hasło: „[url="http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/resort-gubi-sie-w-argumentach-na-temat-przetargow-smieciowych,42629.html"]resort gubi się w argumentach”… czytać tutaj[/url][color=#303030][font=Tahoma, sans-serif] ... [/font][/color]Być może wszystko to wskazuje na bułgarski scenariusz -[url="http://wpolityce.pl/wydarzenia/47370-prywatyzacja-energetyki-doprowadzila-w-bulgarii-do-rozpaczy-i-masowych-protestow"]czytać tutaj[/url]...[/size]
Rozwiń
...
... (21 lutego 2013 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale o co ci chodzi?...
Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2013 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PIS to chyba upadł na głowę, a wy (co poniektórzy) się zastanówcie zanim bredzicie o uprzywilejowaniu mieszkańców domków przez PO.
Mieszkam w domku, 4 osoby, teraz płacę 43 złote. Według propozycji PIS zapłacę mniej!!!
Nie mówię że to źle ale po co ściemniać?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!