czwartek, 27 kwietnia 2017 r.

Lublin

Śmierci lub kalectwa można uniknąć

Dodano: 25 września 2002, 12:27

W Kraśniku dzięki otwarciu szpitalnego oddziału ratunkowego i stacji zespołu ratownictwa medycznego w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pomoc dotrze do poszkodowanego szybciej.
Oddział ratunkowy powstał na bazie izby przyjęć i części oddziału dziecięcego Szpitala Powiatowego w Kraśniku. Został wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny: aparaty do znieczulenia, respirator, monitory parametrów życiowych, aparat przyłóżkowy RTG, defibrylatory itp. Jeszcze w tym roku zostanie zakupiony nowoczesny ultrasonograf. – Oddział jest przygotowany do skutecznego ratowania nagle zagrożonego zdrowia lub życia. Mam nadzieję, że dzięki uruchomieniu oddziału ratunkowego udział tzw. „śmierci do uniknięcia” zostanie zmniejszony w naszym powiecie do minimum – mówi Wojciech Mazur, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kraśniku.
Karetka pogotowia stacjonująca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pozwala na znaczne skrócenie czasu dojazdu na terenie tzw. starej dzielnicy Kraśnika oraz przyległych gmin, w tym na niebezpiecznych drogach krajowych nr 19 i 74. W pełni przygotowane jest już centrum powiadamiania ratunkowego. Stworzono stanowiska dyspozytorskie służb ratownictwa medycznego i straży pożarnej. Centrum wyposażono w niezbędne środki techniczne m.in. sprzęt łączności radiowej, sieć informatyczną i sprzęt komputerowy, cyfrową centralę telefoniczną, bezpośrednie łącza telefoniczne z policją i szpitalnym oddziałem ratunkowym itd. – Centrum mogłoby już zacząć działać, ale brak jest rozporządzeń do ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Nie wiadomo kto ma finansować ich pracę, centra nie są jeszcze operatorami numeru alarmowego 112 – stwierdza mł. bryg. Tomasz Adamczyk, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24