czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Śmierci lub kalectwa można uniknąć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 września 2002, 12:27

W Kraśniku dzięki otwarciu szpitalnego oddziału ratunkowego i stacji zespołu ratownictwa medycznego w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pomoc dotrze do poszkodowanego szybciej.
Oddział ratunkowy powstał na bazie izby przyjęć i części oddziału dziecięcego Szpitala Powiatowego w Kraśniku. Został wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny: aparaty do znieczulenia, respirator, monitory parametrów życiowych, aparat przyłóżkowy RTG, defibrylatory itp. Jeszcze w tym roku zostanie zakupiony nowoczesny ultrasonograf. – Oddział jest przygotowany do skutecznego ratowania nagle zagrożonego zdrowia lub życia. Mam nadzieję, że dzięki uruchomieniu oddziału ratunkowego udział tzw. „śmierci do uniknięcia” zostanie zmniejszony w naszym powiecie do minimum – mówi Wojciech Mazur, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kraśniku.
Karetka pogotowia stacjonująca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pozwala na znaczne skrócenie czasu dojazdu na terenie tzw. starej dzielnicy Kraśnika oraz przyległych gmin, w tym na niebezpiecznych drogach krajowych nr 19 i 74. W pełni przygotowane jest już centrum powiadamiania ratunkowego. Stworzono stanowiska dyspozytorskie służb ratownictwa medycznego i straży pożarnej. Centrum wyposażono w niezbędne środki techniczne m.in. sprzęt łączności radiowej, sieć informatyczną i sprzęt komputerowy, cyfrową centralę telefoniczną, bezpośrednie łącza telefoniczne z policją i szpitalnym oddziałem ratunkowym itd. – Centrum mogłoby już zacząć działać, ale brak jest rozporządzeń do ustawy o państwowym ratownictwie medycznym. Nie wiadomo kto ma finansować ich pracę, centra nie są jeszcze operatorami numeru alarmowego 112 – stwierdza mł. bryg. Tomasz Adamczyk, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!