czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

SMS ostrzeże nas przed burzą i zagrożeniami? Radni chcą takiego systemu. Co na to miasto?

Dodano: 2 sierpnia 2017, 19:02
Autor: Dominik Smaga

O stworzenie systemu wczesnego ostrzegania mieszkańców przez SMS o burzach i innych zagrożeniach apeluje do Ratusza grupa miejskich radnych. Prezydent nie mówi „nie”, ale urzędnicy zwracają uwagę, że taki system kosztowałby setki tysięcy złotych rocznie

Radni proponują, by Urząd Miasta wysyłał do mieszkańców wiadomości SMS ostrzegające nie tylko o prognozowanych zjawiskach pogodowych, ale też utrudnieniach w ruchu i awariach wodociągowych.

– Ostatnie anomalie pogodowe udowodniły, że lublinianie w niewystarczający sposób zostali powiadomieni o zbliżających się wyładowaniach atmosferycznych, skutkiem czego doszło do poważnych uszkodzeń ich mienia – czytamy w piśmie radnych Mariusza Banacha, Piotra Kowalczyka i Marcina Nowaka. Tworzą oni wraz z klubem Platformy Obywatelskiej koalicję, która wspiera w Radzie Miasta prezydenta Lublina. I to do niego skierowali swoją prośbę.

Prezydent nie wyklucza, że wprowadzi taki system ostrzegania. – Zobowiązałem Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego do monitorowania możliwości realizacji tego zagadnienia w sposób jak najbardziej efektywny, a jednocześnie nie generujący znaczących obciążeń finansowych dla budżetu miasta – przekazał nam Krzysztof Żuk.

Ratusz już dwa lata temu sprawdzał, ile kosztowałby taki system. Okazało się, że byłoby to 300 tys. zł rocznie i to przy założeniu, że zarejestrowanych użytkowników będzie najwyżej 40 tys. i że będą dostawać tylko ostrzeżenia meteorologiczne.

– Ze względu na wysokie koszty nie zadecydowano się na zakup systemu informuje Urząd Miasta. Ratusz poprosił za to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, żeby wprowadziło powiadomienia SMS do Regionalnego Systemu Ostrzegania, który jest dostępny poprzez darmową aplikację na telefony komórkowe.

Komunikaty SMS

Dostają od miasta m.in. mieszkańcy Warszawy, którzy powiadamiani są także o zmianach w komunikacji miejskiej, utrudnieniach drogowych, wydarzeniach sportowych, czy wydarzeniach kulturalnych. Anonse kulturalne i sportowe wysyłał niegdyś także lubelski Ratusz, ale od dawna tego nie robi.

Burza nad Lublinem

Czytaj więcej o: Lublin burza
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 sierpnia 2017 o 16:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Puławach od dawna to funkcjonuje.
Rozwiń
Gość
Gość (3 sierpnia 2017 o 09:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świetny pomysł ...jak dług miasta przekroczy 1500 mln sms ostrzegający.....jak bedzie wolne mieszkanie czynszowe..też.....jak bedzie awaria fontanny również.....jak zamkną zalew z powodu sinic.....jak wytną kolejne drzewo pod inwetycje.jak smog cię zacznie w Lublinie dusić to sprawdzisz w smsie czy to to.......itd itd a że pochłonie to masę pieniędzy....to kto bogatemu zabroni.....przecież od tego są media....i może jeszcze będzie w smsie dopisek pamiętaj ostrzegają cię radni Wspólnego Lublina i życzymy miłego dnia....
Rozwiń
Gość
Gość (3 sierpnia 2017 o 07:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stolica województwa nie ma? No nie.... ale wieś.... W Puławach już to jest. Kilka dni temu dostałem SMS od miasta, że możliwe burze, grad i porwisty wiatr, by uważać i być czujnym :)
Rozwiń
Gość
Gość (3 sierpnia 2017 o 07:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby taki system działał, to kilka razy dziennie mielibyśmy SMS z alertem o zagrożeniu pyłem zawieszonymi PM2,5 i to bez względu na porę roku.
Rozwiń
Gość
Gość (2 sierpnia 2017 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PRZECIEŻ TAKIE COŚ ISTNIEJE I NAZYWA SIĘ REGIONALNY SYSTEM OSTRZEGANIA - aplikacja jest dostępna na telefon... także nie jest pewne co te darmozjady kombinują...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!