piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Spacerowicze narzekali na alejki w Ogrodzie Saskim. Miasto je poprawi

Dodano: 12 kwietnia 2017, 13:51
Autor: Dominik Smaga

Ogród Saski
Ogród Saski (fot. Dominik Smaga)

Jeszcze przed świętami poprawiony ma być stan alejek w Ogrodzie Saskim. Tych, na które często narzekają spacerowicze. Na alejki nawożone jest kruszywo. Takie które jest powodem narzekań. Aż do listopada możemy poczekać na naprawę muszli koncertowej.

Wczoraj prace prowadzone były na jednym z ważniejszych parkowych ciągów, równoległym do Al. Racławickich, gdzie robotnicy rozgarniali drobne kruszywo. Ratusz tłumaczy, że jest to standardowa, wiosenna pielęgnacja alejek.

– Czynności pielęgnacyjne w tym przypadku polegają na lekkim poluzowaniu nawierzchni, w razie potrzeby naniesieniu nowej warstwy kruszywa oraz wyrównaniu i zagęszczeniu – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – Prace w Ogrodzie Saskim wykonywane są w ramach obowiązującej umowy na utrzymanie oraz pielęgnację alejek z mieszanki kruszyw mineralnych.

Stan ten nawierzchni budzi emocje odkąd tylko, pod koniec 2013 r., oddano do użytku odnowiony Ogród Saski. W trakcie tej odnowy asfalt na wielu alejkach zastąpiono kruszywem, którego użycie zalecał tu konserwator zabytków. Sęk w tym, że po opadach deszczu kruszywo robi się plastyczne i spacerowicze skarżą się, że mogą sobie tu ubrudzić obuwie.

Wymiana nawierzchni na mniej problematyczną jest możliwa. Na taką operację zgodził się samorząd województwa, który zapewnił oficjalnie, że miasto nie będzie musiało zwracać części unijnej dotacji na odnowę parku, jeśli zdecyduje się poprawić stan alejek. Na razie jednak miasto nie ma wolnych funduszy na taki zabieg, dlatego wiosenne porządki ograniczają się do „okiełznania” niesfornego kruszywa. – Prace potrwają do końca tygodnia – deklaruje Mazurek-Podleśna.

O wiele dłużej trzeba będzie czekać na naprawę uszkodzonej muszli koncertowej, której zniszczony dach trzeba było całkowicie rozebrać.

– Termin zakończenia prac będzie zależny od przebiegu procedur przetargowych oraz dostępności na rynku zaprojektowanych materiałów, nie dłużej niż do listopada – stwierdza Krzysztof Żuk, prezydent Lublina w pisemnej odpowiedzi na pytanie miejskiego radnego Marcina Nowaka. – W chwili obecnej sporządzana jest dokumentacja wykonawcza nowej konstrukcji zadaszenia sceny muszli – raportuje prezydent.

Koszt wykonania i montażu nowego zadaszenia oszacowany został przez miasto na ok. 800 tys. zł.

Gość
Użytkownik niezarejestrowany
wiesniak
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Eh Polaki cebulaki. Kiedyś taka nawierzchnia była w prawie każdym parku i ludzie jakoś żyli. To kruszywo to nawiązanie do historii, stąd konserwator zabytków polecił taką a nie inną nawierzchnię.
kiedyś to pewnie były pradziwe, drobne kamienie, cebulaku one po deszczu się nie rozpuszczają.
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to już będzie chyba trzeci remont dachu, i pewnie zajmie się nim jakiś uzdolniony inaczej inżynier. może czas wreszcie przyznać, że muszli nikt nie umie tu naprawić, i ją zburzyć? i tak przez popsute alejki z "kruszywa" tak kruchego, że rozmięka po deszczu, nie da się tam dojść.
Rozwiń
wiesniak
wiesniak (13 kwietnia 2017 o 09:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jakby konserwator kazał chodzić w łapciach to też byś chodził ?
Rozwiń
Park dla mieszkanców
Park dla mieszkanców (13 kwietnia 2017 o 05:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co komu kruszywo w którym grzęzną po deszczu buty i koła wózka dziecięcego. Nie wygląda to estetycznie i jest cholernie niepraktyczne. 13 milionów za to? Naprawdę??
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 23:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za tą niedoróbkę tzw. "rewitalizację" Ogrodu Saskiego Lublinianie zapłacili, aż 13 mln złotych i brodzą w błocie. Mało tego Ratusz znów musi wydać ok 800tys. złoty na muszę niedawno przecież oddana do użytku. Oto jak wyglądają inwestycje Żula.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!