Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2014 r.
21:15
Edytuj ten wpis

Spalarnia śmieci w Lublinie: Koniec konsultacji. Do Ratusza trafiło 100 pism

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 13 A A

Zakończyły się konsultacje w sprawie kontrowersyjnej elektrociepłowni opalanej paliwem ze śmieci i osadami z oczyszczalni ścieków. Do Ratusza trafiło około 100 pism w tej sprawie. Wiadomo już, że decyzje dotyczące tej inwestycji nie zapadną w tym roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Instalacja ma powstać w rejonie ul. Mełgiewskiej jako nowa część działającej już elektrociepłowni MEGATEM-EC. Spółka złożyła w Ratuszu raport o tym, jak inwestycja będzie oddziaływać na środowisko. A to zapoczątkowało cały łańcuch formalności, w tym konsultacje z mieszkańcami. Na zgłaszanie swoich uwag mieli czas do czwartku.

- Dostaliśmy około 100 wniosków - mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. - Są to zarówno prośby o udostępnienie raportu, jak też wnioski o przedłużenie konsultacji oraz uwagi co do samej inwestycji. Teraz będziemy rozpatrywać wszystkie te pisma - dodaje. Przyznaje jednak, że przedłużenie konsultacji, o co zabiegali niezadowoleni mieszkańcy, nie jest możliwe.

Wydając decyzję miasto ma się posiłkować opiniami dwóch instytucji: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz sanepidu. Dokumenty jeszcze nie trafiły do Urzędu Miasta, opinia sanepidu spodziewana jest dopiero w styczniu.

Jednoznaczną opinię w tej sprawie mają za to mieszkańcy dzielnicy. Nie chcą koło siebie takiej instalacji. W tej części miasta na słupach i tablicach ogłoszeń można zauważyć naklejone ostrzeżenia przed inwestycją.

- W krajach, gdzie istnieją takie spalarnie, badania wykazały, że w obrębie 10 km od spalarni zachorowalność na nowotwory w pierwszych dwóch latach ich istnienia wzrosła aż pięciokrotnie - czytamy na jednym z takich ogłoszeń.

Mieszkańcy nie wierzą w zapewnienia o filtrach skutecznie oczyszczających spaliny, obawiają się szkodliwych substancji i wzmożonego ruchu pojazdów wożących paliwo do ciepłowni. Wspomniane paliwo to rozdrobnione odpady o odpowiedniej kaloryczności oraz wysuszone osady z oczyszczalni ścieków. Rocznie w piecach spalanych ma być 125 tys. ton takich materiałów, z czego duża część będzie przywożona spoza miasta.

- Jeżeli będzie taka konieczność, wezwiemy inwestora do uzupełnienia raportu - stwierdza Bobowska. Według deklaracji składanych przez spółkę MEGATEM_EC, moc cieplna bloku ma wynieść 30 MW, zaś elektryczna ok. 8,6 MW. Wcześniej, w rozmowie z nami, prezydent Lublina przyznał, że także miasto zastanawia się nad budową własnej instalacji tego typu.
Czytaj więcej o:

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
starykon / 24 lutego 2015 o 09:20

Wystarczy zimą pójść na osiedle Świt. Śmierdzi spalanymi w domach śmieciami. W centrum Wiednia jest spalarnia śmieci a wokół niej domy i nic nie czuć,

Tak. Nic nie czuć i nie widać dymu. Te je Pani cysta uekologia! Będziemy mieć za darmo inhalacje! Hurra!

Avatar
Roman / 20 grudnia 2014 o 12:19

Zaraz zaraz, skoro nie ma opinii tych organów o których mowa w artykule to konsultacje będą po raz drugi. Wtedy się zapoznamy z całością pism i wniesiemy uwagi.

Avatar
Gość / 20 grudnia 2014 o 11:15

Kabaciński to typowy politykier. Jest zawsze tam gdzie są kamery, flesze i coś do ugrania(zagrania roli przejętego losem mieszkańców).

Avatar
Gość / 20 grudnia 2014 o 11:11

jeżeli jest tu mowa o sanepidzie to co prawda mam pytanie na inny temat - na podstawie jakiego rozporządzenia mam wykonywać badania kału na SS, bo 

Dz.U. 2006 nr 25 poz. 191

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych

 

 jest nieaktualne oraz

Dz.U. 2006 nr 133 poz. 939

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby

też jest nieaktualne. A to są niemałe pieniądze i nie każdego stać.

jeżeli jest tu mowa o sanepidzie to co prawda mam pytanie na inny temat - na podstawie jakiego rozporządzenia mam wykonywać badania kału na SS, bo 

Dz.U. 2006 nr 25 poz. 191

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologiczn... rozwiń

Avatar
ss / 20 grudnia 2014 o 08:12

To (Bez)radny, którego nieświadomi, niektórzy Lublinianie go wybrali.

Avatar
jaga / 19 grudnia 2014 o 23:41

Lublin spala śmieci w lublinie - o co chodzi?


Wystarczy zimą pójść na osiedle Świt. Śmierdzi spalanymi w domach śmieciami. W centrum Wiednia jest spalarnia śmieci a wokół niej domy i nic nie czuć,

Avatar
wasylpop / 19 grudnia 2014 o 23:38

albo na Alasce

 A może pod twoim oknem

Avatar
wasylpop / 19 grudnia 2014 o 23:34

Lublin spala śmieci w lublinie - o co chodzi?

Avatar
Gość a nie jakiś kurdupel / 19 grudnia 2014 o 23:14

A co to za dupek na zdjęciu który zawsze jast na nie,

Avatar
Abc / 19 grudnia 2014 o 22:48
Stop spalarni!!! Spalane śmieci w mieście to słaby pomysł. Może ktoś z urzędu ochrony środowiska zaproponuje budowę spalarni w bliskim swoim sąsiedztwie!
Avatar
starykon / 24 lutego 2015 o 09:20

Wystarczy zimą pójść na osiedle Świt. Śmierdzi spalanymi w domach śmieciami. W centrum Wiednia jest spalarnia śmieci a wokół niej domy i nic nie czuć,

Tak. Nic nie czuć i nie widać dymu. Te je Pani cysta uekologia! Będziemy mieć za darmo inhalacje! Hurra!

Avatar
Roman / 20 grudnia 2014 o 12:19

Zaraz zaraz, skoro nie ma opinii tych organów o których mowa w artykule to konsultacje będą po raz drugi. Wtedy się zapoznamy z całością pism i wniesiemy uwagi.

Avatar
Gość / 20 grudnia 2014 o 11:15

Kabaciński to typowy politykier. Jest zawsze tam gdzie są kamery, flesze i coś do ugrania(zagrania roli przejętego losem mieszkańców).

Avatar
Gość / 20 grudnia 2014 o 11:11

jeżeli jest tu mowa o sanepidzie to co prawda mam pytanie na inny temat - na podstawie jakiego rozporządzenia mam wykonywać badania kału na SS, bo 

Dz.U. 2006 nr 25 poz. 191

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych

 

 jest nieaktualne oraz

Dz.U. 2006 nr 133 poz. 939

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby

też jest nieaktualne. A to są niemałe pieniądze i nie każdego stać.

jeżeli jest tu mowa o sanepidzie to co prawda mam pytanie na inny temat - na podstawie jakiego rozporządzenia mam wykonywać badania kału na SS, bo 

Dz.U. 2006 nr 25 poz. 191

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologiczn... rozwiń

Avatar
ss / 20 grudnia 2014 o 08:12

To (Bez)radny, którego nieświadomi, niektórzy Lublinianie go wybrali.

Avatar
jaga / 19 grudnia 2014 o 23:41

Lublin spala śmieci w lublinie - o co chodzi?


Wystarczy zimą pójść na osiedle Świt. Śmierdzi spalanymi w domach śmieciami. W centrum Wiednia jest spalarnia śmieci a wokół niej domy i nic nie czuć,

Avatar
wasylpop / 19 grudnia 2014 o 23:38

albo na Alasce

 A może pod twoim oknem

Avatar
wasylpop / 19 grudnia 2014 o 23:34

Lublin spala śmieci w lublinie - o co chodzi?

Avatar
Gość a nie jakiś kurdupel / 19 grudnia 2014 o 23:14

A co to za dupek na zdjęciu który zawsze jast na nie,

Avatar
Abc / 19 grudnia 2014 o 22:48
Stop spalarni!!! Spalane śmieci w mieście to słaby pomysł. Może ktoś z urzędu ochrony środowiska zaproponuje budowę spalarni w bliskim swoim sąsiedztwie!
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 16 3

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 9 2

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 2 1

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty
galeria

Żyrzyn świętuje dwustulecie swojej oświaty 3 1

Pierwsza izba szkolna w Żyrzynie zaczęła działać już w 1818 roku, co oznacza, że była jedną z pierwszych szkół w powiecie. W piątkowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział obecni i byli pracownicy placówki im. Adama Mickiewicza oraz samorządowcy wszystkich szczebli.

"Lewiatan" w Miasto movie
30 maja 2018, 19:00

"Lewiatan" w Miasto movie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatni majowy pokaz filmowy w ramach cyklu Miasto movie w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 30 maja o godz. 19 zobaczymy film Lewiatan.

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich

Pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich 15 1

- Informuję, że po majowych deszczach pojawiły się już pierwsze grzyby w Lasach Kozłowieckich - napisał Czytelnik Bernard i przysłał zdjęcie pięknych okazów.

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny?

Koniec darmowego biegania na stadionie. Jakie będą ceny? 2 14

Niebawem, żeby skorzystać z akcji „Biegaj z MOSiR-em” puławscy biegacze będą musieli płacić. To efekt nowej uchwały, która ma pozwolić uchronić miasto przed koniecznością zwrotu 13 mln złotych.

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz

Na kilka godzin zamkną Al. Zygmuntowskie. Przez mecz 25 10

W niedzielę od godz. 17.30 do 22 zamknięte mają być Al. Zygmuntowskie z powodu meczu żużlowego na pobliskim stadionie.

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL

Tak ma wyglądać pomnik rektora KUL 0 6

Od zgody radnych zależy to, czy obok Al. Racławickich stanie pomnik pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Idziego Radziszewskiego. Projekt jest już gotowy, jego opracowanie zleciła uczelnia, która w tym roku obchodzi 100-lecie swojego powstania.

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem
film

Festiwal w Cannes. Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem 0 2

Cannes, Francja. W sobotni (19.05) wieczór zakończył się 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Paweł Pawlikowski jako pierwszy Polak w historii otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2018 w Lublinie. Ile osób odwiedziło muzea? Co było hitem? [zdjęcia] 4 3

Tegoroczny hit frekwencyjny – donżon na Zamkowym Wzgórzu. Noc Muzeów była zdecydowanie mniej popularna niż Noc Kultury. – Pewnie duży wpływ miała pogoda – oceniają muzealnicy.  Ale żeby zobaczyć freski w Kaplicy Trójcy Świętej przynajmniej 40 minut w kolejce trzeba było postać

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia]
aktualizacja
galeria

19-latek w audi czołowo zderzył się z ciężarówką. Zginął na miejscu [zdjęcia] 20 10

W niedzielę po północy doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Paszki Małe (pow. radzyński). Zginął młody kierowca.

Stal Kraśnik wygrała z Ładą Biłgoraj 4:0 i zapewniła sobie awans do III ligi!