poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Spalarnia śmieci w Lublinie: Koniec konsultacji. Do Ratusza trafiło 100 pism

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 grudnia 2014, 21:15
Autor: Dominik Smaga

Zakończyły się konsultacje w sprawie kontrowersyjnej elektrociepłowni opalanej paliwem ze śmieci i osadami z oczyszczalni ścieków. Do Ratusza trafiło około 100 pism w tej sprawie. Wiadomo już, że decyzje dotyczące tej inwestycji nie zapadną w tym roku

Instalacja ma powstać w rejonie ul. Mełgiewskiej jako nowa część działającej już elektrociepłowni MEGATEM-EC. Spółka złożyła w Ratuszu raport o tym, jak inwestycja będzie oddziaływać na środowisko. A to zapoczątkowało cały łańcuch formalności, w tym konsultacje z mieszkańcami. Na zgłaszanie swoich uwag mieli czas do czwartku.

- Dostaliśmy około 100 wniosków - mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. - Są to zarówno prośby o udostępnienie raportu, jak też wnioski o przedłużenie konsultacji oraz uwagi co do samej inwestycji. Teraz będziemy rozpatrywać wszystkie te pisma - dodaje. Przyznaje jednak, że przedłużenie konsultacji, o co zabiegali niezadowoleni mieszkańcy, nie jest możliwe.

Wydając decyzję miasto ma się posiłkować opiniami dwóch instytucji: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz sanepidu. Dokumenty jeszcze nie trafiły do Urzędu Miasta, opinia sanepidu spodziewana jest dopiero w styczniu.

Jednoznaczną opinię w tej sprawie mają za to mieszkańcy dzielnicy. Nie chcą koło siebie takiej instalacji. W tej części miasta na słupach i tablicach ogłoszeń można zauważyć naklejone ostrzeżenia przed inwestycją.

- W krajach, gdzie istnieją takie spalarnie, badania wykazały, że w obrębie 10 km od spalarni zachorowalność na nowotwory w pierwszych dwóch latach ich istnienia wzrosła aż pięciokrotnie - czytamy na jednym z takich ogłoszeń.

Mieszkańcy nie wierzą w zapewnienia o filtrach skutecznie oczyszczających spaliny, obawiają się szkodliwych substancji i wzmożonego ruchu pojazdów wożących paliwo do ciepłowni. Wspomniane paliwo to rozdrobnione odpady o odpowiedniej kaloryczności oraz wysuszone osady z oczyszczalni ścieków. Rocznie w piecach spalanych ma być 125 tys. ton takich materiałów, z czego duża część będzie przywożona spoza miasta.

- Jeżeli będzie taka konieczność, wezwiemy inwestora do uzupełnienia raportu - stwierdza Bobowska. Według deklaracji składanych przez spółkę MEGATEM_EC, moc cieplna bloku ma wynieść 30 MW, zaś elektryczna ok. 8,6 MW. Wcześniej, w rozmowie z nami, prezydent Lublina przyznał, że także miasto zastanawia się nad budową własnej instalacji tego typu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin spalarnia
starykon
Roman
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

starykon
starykon (24 lutego 2015 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wystarczy zimą pójść na osiedle Świt. Śmierdzi spalanymi w domach śmieciami. W centrum Wiednia jest spalarnia śmieci a wokół niej domy i nic nie czuć,

Tak. Nic nie czuć i nie widać dymu. Te je Pani cysta uekologia! Będziemy mieć za darmo inhalacje! Hurra!

Rozwiń
Roman
Roman (20 grudnia 2014 o 12:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zaraz zaraz, skoro nie ma opinii tych organów o których mowa w artykule to konsultacje będą po raz drugi. Wtedy się zapoznamy z całością pism i wniesiemy uwagi.

Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2014 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kabaciński to typowy politykier. Jest zawsze tam gdzie są kamery, flesze i coś do ugrania(zagrania roli przejętego losem mieszkańców).

Rozwiń
Gość
Gość (20 grudnia 2014 o 11:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

jeżeli jest tu mowa o sanepidzie to co prawda mam pytanie na inny temat - na podstawie jakiego rozporządzenia mam wykonywać badania kału na SS, bo 

Dz.U. 2006 nr 25 poz. 191

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych

 

 jest nieaktualne oraz

Dz.U. 2006 nr 133 poz. 939

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby

też jest nieaktualne. A to są niemałe pieniądze i nie każdego stać.

Rozwiń
ss
ss (20 grudnia 2014 o 08:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To (Bez)radny, którego nieświadomi, niektórzy Lublinianie go wybrali.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!