niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Specgrupy w gimnazjach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 listopada 2006, 19:15

Zajrzą w każdy kąt. Sprawdzą, co uczniowie robią na przerwach i jak nauczyciele radzą sobie z agresywną młodzieżą. Specjalne, trzyosobowe komisje pojawią się gimnazjach w najbliższy wtorek. W styczniu przyjdzie czas na podstawówki i szkoły średnie – poinformował wczoraj kurator.

W skład każdej komisji wejdzie policjant, wizytator z kuratorium i pracownik wydziału oświaty gminy. Na Lubelszczyźnie będzie ich co najmniej 200. W skład specgrup nie wejdzie ani dyrektor szkoły, ani nauczyciel. – Bo co to by była za kontrola, gdyby dyrektor oprowadzał komisję – mówi Lech Sprawka, lubelski kurator oświaty. – Osoby na co dzień będące w szkole, mogą nawet nie zauważać niedociągnięć.
Komisje przeprowadzą kontrolę w trzech etapach. – Zajrzą do szatni, ubikacji, na korytarze. Sprawdzą, czy kamer nie jest za mało, czy są zainstalowane we właściwych miejscach – wyjaśnia kurator. Później porozmawiają z dyrektorem i nauczycielami. – Doradzą, kiedy dzwonić po policję, tak, żeby nie angażować policjantów w sprawy typu „Jaś przezwał Małgosię!” – tłumaczy Sprawka.
Na koniec spotkają się z uczniami. Przepytają ich, czy w szkole dzieje się coś złego i podpowiedzą, kogo powiadomić, gdy ktoś zrobi im krzywdę. Przewidziane są też zebrania z rodzicami. Po odwiedzinach specgrup do szkół zajrzą prokuratorzy. Przeprowadzą pogadanki z nauczycielami i uczniami. – Czarno to widzę. Nikt nie będzie chciał mówić o przypadkach przemocy, by nie wyjść na kapusia – przewiduje Tomek, uczeń jednego z lubelskiego gimnazjów.
Dla dyrektorów wizyta komisji jest wielką niewiadomą. – Nie obawiam się odwiedzin – zapewnia Stanisław Rodak, dyrektor Gimnazjum nr 5 w Lublinie. – Jak tylko mogę walczę z przemocą. Często korzystam z pomocy policji.
Raport komisja prześle wojewodzie, a ten przekaże go ministrowi edukacji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!