piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Spocznij! Można się poskarżyć

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 stycznia 2002, 08:19
Autor: (moul, er)

Od 1 lutego Ministerstwo Obrony Narodowej uruchamia telefon zaufania dla żołnierzy, którzy zetknęli się ze zjawiskiem fali. Codziennie od 8 do 20 pod numerem (0-prefiks-22) 687-99-99 dyżurować będą pedagodzy i psychologowie.
– Sam telefon zaufania to nie wszystko – mówi Irena Baczyńska, szef oddziału analiz społecznych i profilaktyki wychowania w MON. – Musimy jeszcze umieć pokierować dzwoniących
i doradzić. Nie wiemy z jakimi problemami się zetkniemy. Być może będziemy musieli działać także kanałami służbowymi, powiadamiać prokuraturę wojskową i żandarmerię, biorąc czynny udział w zwalczaniu zjawiska.
Pierwszy wojskowy telefon zaufania (tel. 718-30-80) powstał w 1998 roku w 3. BZ w Lublinie. Rozpoczęto też realizację programu przeciwdziałania łamaniu dyscypliny. – Fala ma u nas charakter incydentalny – mówi kapt. Andrzej Ptasiński, oficer prasowy 3. BZ. – Jej zasięg ograniczyło skrócenie okresu odbywania zasadniczej służby woskowej, tworzenie oddziałów złożonych z żołnierzy z tego samego poboru i redukcje w armii.
Większym problemem jest w wojsku zwykła agresja, alkoholizm, czy narkomania. – Ludzie trafiają do służby już z tymi problemami wprost ze swoich środowisk – twierdzi Iwona Deleszek, psychoprofilaktyk w 3. BZ. – Przeciwdziałając tym zjawiskom, musimy m.in. jak najlepiej poznać nowych żołnierzy. Odnaleźć i ustalić grupę ryzyka.
Może więc zjawisko patologii fali ukrywa po prostu ludzki wstyd, albo zmowa milczenia? – Nie sądzę, żołnierze, którzy do mnie trafiają opowiadają o swoich najbardziej intymnych problemach.
Fala na dłuższą metę nigdy nie pozostaje w ukryciu – dodaje I. Deleszek.
Z wyjątkowo brutalnym przejawem patologicznej tradycji miał ostatnio do czynienia Wojskowy Sąd Garnizonowy w Lublinie. Trzech żołnierzy urządziło koledze z wcześniejszego poboru tzw. obcinkę. Bili go pasami po plecach aż odbili nerki. Dostali wyrok w zawieszeniu. Muszą też wypłacić swej ofierze po 3 tys. zł. A we wtorek dwóch szeregowych z jednostki na Majdanku zostało skazanych na dwa lata więzienia za skatowanie i próbę ograbienia żołnierza w koszarach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!