poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Spór między wojewodą Czarnkiem a prezydentem Żukiem. Co się dzieje w tej sprawie?

Dodano: 9 lutego 2018, 11:48
Autor: Dominik Smaga

Przemysław Czarnek, Krzysztof Żuk
Przemysław Czarnek, Krzysztof Żuk

Mija rok odkąd wojewoda wydał zarządzenie usuwające Krzysztofa Żuka z fotela prezydenta Lublina. Zarządzenie nie zadziałało, bo prezydent zaskarżył je do sądu, ale sąd do dziś nie zdołał ustalić, kto tu ma rację. Nie zdążył się nawet zabrać za badanie sedna sprawy

Spór między wojewodą a prezydentem utknął w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Pierwsza i jedyna dotąd rozprawa odbyła się w połowie listopada. Ledwie się zaczęła, od razu skończyła, bo okazało się, że jest więcej chętnych do udziału w sporze. Ci chętni to Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Związek Miast Polskich oraz Fundacja Wolności.

Lubelski sąd uznał, że wspomniane organizacje nie będą mogły zabierać głosu na sali rozpraw. Każda z nich złożyła zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. – Zrobiliśmy to jeszcze w listopadzie – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. – Ale do tej pory nasze zażalenie nie zostało przekazane przez lubelski sąd do NSA.

Losy zażaleń

Przez to stoi w miejscu zasadnicza sprawa, czyli spór prezydenta z wojewodą. Sąd nie może się zabrać za orzekanie, dopóki nie wyjaśni się, kto może brać czynny udział w rozprawie. Ma to wyjaśnić sąd w Warszawie, ale nie zrobi tego bez akt z lubelskiego sądu. Fundacja zaczyna tracić cierpliwość.

– Złożyliśmy zażalenie na przewlekłość postępowania – potwierdza Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności.
Dlaczego akta nie dotarły do Warszawy? Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ma wrócić z urlopu w poniedziałek. Losów swojego zażalenia nie zna wciąż Helsińska Fundacja Praw Człowieka. – Składaliśmy je nieco później, w grudniu – mówi Jarosław Jagura, przedstawiciel fundacji.

Sedno sprawy

Dopiero gdy akta wrócą do Lublina, sędziowie zajmą się sednem sprawy. Sprowadza się ona do tego, czy Krzysztof Żuk mógł być jednocześnie prezydentem miasta i członkiem rady nadzorczej PZU Życie (od stycznia 2014 do stycznia 2016).

Wojewoda twierdzi, że było to niezgodne z tzw. ustawą antykorupcyjną, więc wydał zarządzenie mówiące, że Żuk traci stanowisko prezydenta. Żuk dowodzi, że jego sytuacja zaliczała się do ustawowych wyjątków, a nawet gdyby się nie zaliczała, to i tak nie mógłby być usunięty ze stanowiska, bo wojewoda wydał zarządzenie rok po jego odejściu z rady PZU Życie.

Kto ma rację?

Już niedługo może to być bez znaczenia, bo kadencja prezydenta wygasa pod koniec roku, a spór odnosi się tylko do tej kadencji. Do następnej – o ile Żuk znów wygra wybory – już nie. Z każdym dniem maleje prawdopodobieństwo, że przed końcem obecnej kadencji zapadnie prawomocny wyrok w tej sprawie.
Wyrok sądu w Lublinie – jakikolwiek by nie był – nie stanie się od razu prawomocny, bo przegranej stronie – ktokolwiek nią będzie – przysługiwać będzie jeszcze kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Złożenie kasacji będzie oznaczać, że na prawomocny wyrok poczekamy dłużej.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(120) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 dni temu o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Warszawa: Muzułmanin groził w restauracji polskiej parze i rzucił nożem. „Zabiję Ciebie i ją, wy polskie k…y!” Co na to Pan ZUKow i jego podpisana deklaracja?
Rozwiń
Gość
Gość (11 lutego 2018 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiem jedno. Jeżeli PiS postawi na Czarnka jako kandydata na Prezydenta Lublina to wygra te wybory. Pierwszy Raz po 89 roku mamy tak wybitnego przedstawiciela Prawicy w Lublinie jakim jest Pan Czarnek. Rozmawiam z wieloma osobami i mają tożsame zdanie. Lublin po latach słabych rządów prezydentów z różnych opcji politycznych potrzebuje szczerego i mądrego patriotyzm na Prezydenta i te cechy bezapelacyjnie ma Pan Czarnek. Jeżeli PiS zmarnował by jego potencjał to przestanę głosować na tę partię.
Rozwiń
Gość
Gość (11 lutego 2018 o 13:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to nie Ukraińskie nazwisko? A może dołączyć do programu tego Ukraińca co pod klubem latał bez koszulki i krzyczał że załatwi jak na Wołyniu
Rozwiń
do pisiego trolla
do pisiego trolla (10 lutego 2018 o 18:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
:) napisał:
Pierdzacy dziadku idź na emeryturę!!!
 od pisania o tym pierdzeniu sam się nie zesraj.
Rozwiń
do szkoły
do szkoły (10 lutego 2018 o 18:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
. napisał:
ha ha ha napisał:
Lepsza zmiana napisał:
 Minister Soboń najlepszym prezydentem dla Lublina!
taaa chyba na sołtysa w gminie melgiew i to przy korzysnych wiatrach z pisowska pomoca :)
Zwarzywszy na terminologie z komentarzy poniżej, proszę  Cię nie pisz o "korzystnych wiatrach" bo ludzie pęką ze śmiechu :D
 Zważywszy na pisownię to analfabetyzm w dalszym ciągu górą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (120)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!