sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Spór o elektrociepłownię na słomę. Inwestor zaskarżył decyzję prezydenta

Dodano: 21 listopada 2016, 20:34
Autor: Dominik Smaga

Będzie dalszy ciąg sporu wokół rozbudowy Elektrociepłowni Wrotków o nową część opalaną słomą i drewnem. Inwestor zaskarżył decyzję prezydenta, która przekreślała jego plany, za to cieszyła przeciwnych tej inwestycji mieszkańców Wrotkowa

Teraz sprawą zajmie się Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które ma ocenić, czy właściwie postąpił prezydent Lublina odmawiając inwestorowi korzystnej decyzji środowiskowej. Jako powód tej odmowy Ratusz wskazał między innymi obawy i protesty mieszkańców żyjących niedaleko miejsca inwestycji planowanej przy ul. Inżynierskiej.

Protestujący obawiali się pogorszenia jakości powietrza i to nie tylko za sprawą zanieczyszczeń z nowego komina, który stanąłby na terenie elektrociepłowni. Chodziło także o spaliny ciężarówek mających dowozić słomę, czyli paliwo dla nowej instalacji do wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. Taki transport odbywałby się przez Diamentową i Wrotkowską do pięciu razy na godzinę, nie licząc kursów powrotnych, już bez paliwa.

Zdaniem władz miasta protesty dowodzą, że mieszkańcy mieli „realne poczucia zagrożenia”, że ich warunki życia mogą się pogorszyć. Urzędnicy stwierdzili też, że z dokumentacji złożonej przez inwestora nie da się wywnioskować, czy aby na pewno instalacja nie będzie szkodliwa dla osób żyjących w jej pobliżu. A odmowa miała „zabezpieczyć środowisko oraz mieszkańców przed ewentualnym negatywnym wpływem”.

Niepomyślne dla inwestora rozstrzygnięcie nie było prawomocne i nieprędko się takim stanie, bo spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna skorzystała z prawa do odwołania się od decyzji Ratusza.

– Potwierdzamy, że wpłynęło odwołanie inwestora – mówi Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – Zostało złożone w wymaganym terminie.

Dodajmy, że wcześniej miasto odmówiło korzystnej decyzji spółce TergoPower, która przy ul. Mełgiewskiej zamierzała (i zamierza nadal, bo się odwołała) postawić elektrownię na słomę. Jeszcze wcześniej miasto pozwoliło na rozbudowę o opalany słomą kocioł elektrociepłowni, którą przy ul. Mełgiewskiej prowadzi spółka Megatem EC.

Czytaj więcej o: Lublin elektrociepłownia
qwerty
Użytkownik niezarejestrowany
Pozdrawiam,
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qwerty
qwerty (25 listopada 2016 o 08:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Doszły mnie słuchy że kolegium utrzymało w mocy decyzję odmowną prezydenta
Rozwiń
Gość
Gość (22 listopada 2016 o 09:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo ŻUK!!
Rozwiń
Pozdrawiam,
Pozdrawiam, (22 listopada 2016 o 08:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od początku sezonu grzewczego energia elektryczna i ciepło wytwarzane są przez Blok Gazowo-Parowy. Kotły węglowe są uruchamiane tylko w przypadku utrzymujących się ujemnych temperatur. Odkąd przywrócono system wsparcia dla kogeneracji (wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu) na początku 2014 r. do produkcji energii elektrycznej i ciepła używa się gazu ziemnego. Dobowo EC Lublin Wrotków zużywa około 1/50 całego zużycia gazu ziemnego w Polsce. Prawdopodobnie tylko Zakłady Azotowe w Puławach zużywają więcej. Także z tym węglem to nie jest prawda.
Rozwiń
Gość
Gość (22 listopada 2016 o 08:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie rurociąg do dostarczania tej słomy z Niedźwiady ? Czy ten ktoś zdaje sobie sprawę z ilości dostarczanej słomy ? Obawiam się że do ogrzania miasta trzeba będzie sprowadzać z innych województw bo w lubelskim zabraknie !
Rozwiń
~~
~~ (22 listopada 2016 o 07:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zanim powstało osiedle i szpital to elektrociepłownia już stałą
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!