piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Spór o majątek Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Sąd uchylił rozstrzygnięcie wojewody

Dodano: 10 listopada 2016, 11:50

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada 2016, 15:40
Fot. Tomasz Maciuszczak
Fot. Tomasz Maciuszczak

Zarząd województwa lubelskiego miał prawo podjąć uchwały o przejęciu majątku Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny, który uchylił decyzję wojewody w tej sprawie

Chodzi o dwie przyjęte pod koniec czerwca uchwały, na mocy której Zarząd Województwa przejął prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości LODR i zlecił zarządzanie nimi Zarządowi Nieruchomości Wojewódzkich. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że stało się to tuż przed przejściem ośrodków doradztwa rolniczego w całej Polsce spod nadzoru samorządów wojewódzkich (w których większości rządzi koalicja PO-PSL) pod zarząd ministra rolnictwa.

Pod koniec lipca obie uchwały unieważnił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (PiS). Od tego rozstrzygnięcia do WSA odwołał się marszałek Sławomir Sosnowski (PSL). W czwartek zapadł wyrok uchylający decyzję wojewody. Sąd w działaniach zarządu województwa nie dopatrzył się naruszenia prawa i uznał, że marszałkowie nie przekroczyli swoich kompetencji. Tym samym rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, któremu przysługuje możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sąd Administracyjnego.

- Czekamy na przesłanie uzasadnienia wyroku i wówczas rozważymy podjęcie dalszych kroków w tej sprawie – mówi Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Radości z decyzji sądu nie ukrywa natomiast marszałek województwa. - Prawo i Sprawiedliwość do perfekcji opanowało sztukę straszenia, ale my się tego straszenia nie boimy, bo działamy w dobrej wierze. Widać to po rozstrzygnięciach zapadających w sądzie. Cieszę się, że sądy w naszym kraju wykazują jeszcze swoją niezawisłość – mówi Sławomir Sosnowski. Na czwartkowej konferencji prasowej pokazał dziennikarzom kartkę z napisem „2-0”. I choć tłumaczył, że to typowany przez niego wynik piątkowego meczu piłkarskiej reprezentacji Polski z Rumunią, to nie ulega wątpliwości, że był to przytyk do wojewody, z którym sądowe starcie wygrał już po raz drugi.

Pod koniec czerwca WSA uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze unieważniające uchwałę zarządu województwa o „dyscyplinarce” dla byłej dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. Elżbiety Starosławskiej. Wówczas Przemysław Czarnek nie zdecydował się na wniesienie skargi kasacyjnej, tłumacząc, że szanuje przyjęty wyrok.

Czytaj więcej o: Lublin LODR
Użytkownik niezarejestrowany
człowiek z grabanaowa
Użytkownik niezarejestrowany
(52) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 lipca 2017 o 14:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Europosłowie PO i PSL głosowali za przymusową relokacją uchodźców do Polski. TARGOWICA!
Rozwiń
człowiek z grabanaowa
człowiek z grabanaowa (14 listopada 2016 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to czego przez tyle lat nie brali tego majatku
Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2016 o 22:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślałem że hodowla u niego jest bardziej zmechanizowana !
Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2016 o 19:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojewoda wasz to może u Sosnowskiego świnie obrządzać
Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2016 o 19:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta kartka to 2 lata a 0 to bez zawiasów !!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (52)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!