środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Awantura o nieruchomości LODR. Wojewoda znów podważa uchwałę marszałka

Dodano: 18 lipca 2016, 20:55

Podczas ostatniej wystawy rolniczej w Sitnie część pracowników LODR wywiesiła transparenty protestacyjne w sprawie oddania majątku ośrodka pod pieczę marszałka
Podczas ostatniej wystawy rolniczej w Sitnie część pracowników LODR wywiesiła transparenty protestacyjne w sprawie oddania majątku ośrodka pod pieczę marszałka

Kolejna odsłona sporu z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w tle. Wojewoda lubelski zgodnie z zapowiedzią wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności uchwał zarządu województwa o przejęciu przez samorząd nieruchomości LODR

Chodzi o dwie uchwały z 28 czerwca. Na ich mocy na wniosek dyrektora LODR Antoniego Skrabuchy samorząd województwa przejął prawo do użytkowania wieczystego majątku należącego do ośrodka i zlecił zarządzanie nim Zarządowi Nieruchomości Wojewódzkich. Mowa o nieruchomościach w Końskowoli koło Puław, Sitnie pod Zamościem i Grabanowie koło Białej Podlaskiej.

Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości to działanie miało charakter polityczny. Ośrodki doradztwa rolniczego w całej Polsce – zgodnie z ustawą autorstwa PiS – mają wkrótce przejść spod nadzoru samorządów wojewódzkich (rządzonych w większości przez koalicje PO-PSL) pod zarząd ministra rolnictwa, a podjęte uchwały miały utrudnić to przyjęcie. Sprawą zainteresował się popierany przez PiS wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który zapowiedział podjęcie kroków zmierzających do uchylenia tych decyzji. W ostatni piątek do marszałka trafiło zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności obu uchwał.

– Wskazaliśmy w nim, że ten majątek na mocy ustawy z 2009 roku został przekazany samorządowi województwa na konkretny cel, jakim jest prowadzenie ośrodka doradztwa rolniczego. W naszym przekonaniu działanie zarządu województwa jest więc niedopuszczalne – mówi Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Jednocześnie wstrzymane zostało wykonanie obu uchwał, a zarząd województwa dostał siedem dni na złożenie wyjaśnień w tej sprawie.

- Jestem zaskoczony tą decyzją – nie kryje marszałek Sławomir Sosnowski (PSL). – W księgach wieczystych to ja jestem zapisany jako właściciel tych nieruchomości i to na mocy ustawy, którą nie ja uchwalałem. Muszę stać na straży mienia należącego do województwa. Czekam na opinię naszych radców prawnych i odpowiemy w wyznaczonym terminie.

To drugi przypadek, gdy wojewoda ma zastrzeżenia do uchwały zarządu województwa. W maju zaskarżył decyzję o zwolnieniu prof. Elżbiety Starosławskiej z funkcji dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w trybie dyscyplinarnym. Marszałkowie złożyli odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który przyznał im rację, odrzucając zaskarżenie wojewody. Na razie nie zapadła decyzja o ewentualnym złożeniu skargi kasacyjnej.

ania
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ania
ania (19 lipca 2016 o 19:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy ktoś z was obserwuje co z nieruchomościami czy jak wolicie majatkiem robią samorządy - co z budymkami zamykanych szkół, mówią wójtowie że nie stać ich na utrzymywanie tych obiektów, nie przekazują lokalnej społeczności nawet jesli ta deklaruje zagospodarowanie na cel społecznie użyteczny i troskę o to mienie, tylko wystawiają na przetarg. Rozejrzyjcie się ile jeszcze tego zostało w rękach samorządu - no własnie - teraz obserwujcie ogłoszenia o sprzedaży na bip UMWL. A co będzie jak już wszystko  zejdzie z zasobów.  A nie wiecie zapewne, że od 2013 r. do Zarządu Nieruchomości Wojewodzkich w Lublinie przekazano nieodpłatnie szereg nieruchomości i gruntów będqcych własnością LODR ocenionych przez Dyrektora jako majątek zbędny do funkcjonowania i wykonywania zadań statutowych. Ten samorząd jako organ prowadzący dla LODR pobiera od niego czynsz miesięczny za użytkowanie pasieki w Grabanowie, którą dyrektor uznał za "zbędną". 
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2016 o 10:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Żeby PIS się nie uda wil ta władza za chwile
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2016 o 10:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wojewoda to hamulec rozwoju województwa
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2016 o 08:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Są różne komentarze, ale nikt nie zwraca uwagi na fakt, że kroki te zostały podjęte po to by ten majątek pozostał w rękach samorządu województwa (jaki by nie był). Przejęcie ośrodków przez ministerstwo (Warszawkę) będzie się wiązało z restrukturyzacją tego majątku ( w końcu władzy potrzeba kasy ...) - czyli mówiąc po ludzką wyprzedażą. Przez lata budowano pozycję LODR i gromadzono jego majątek, a teraz łatwą ręką chcą to wszystko wyprzedać tak jak to zrobiono z lasami - puszczą ... Rozsądny zrozumie o co chodzi ...
Rozwiń
Gość
Gość (19 lipca 2016 o 08:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie boj żaby PSL nie zniknie ze sceny politycznej.Jeszcze trochę polskich chłopów zostało.Co prawda to chyba wiecej ich w mieście niż na wsi. Ale to szczegół.Bo gdyby nie ci *chomąciaże* jak ich pogardliwie nazywasz to kto by ci nasadził kartofli i kapusty abyś nie pomarł z głodu. Kto by ci wulgarny typie posiał żyta i pszenicy na chleb?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!