sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Sportowe inwestycje w Lublinie: Stadion miejski i hala lodowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 listopada 2012, 19:15

Wczoraj miasto przekazało firmie Budimex teren pod budowę stadionu przy ul. Krochmalnej (Jacek Świer
Wczoraj miasto przekazało firmie Budimex teren pod budowę stadionu przy ul. Krochmalnej (Jacek Świer

Miasto przekazało wczoraj plac przy ul. Krochmalnej pod nowy stadion. Tymczasem, MOSiR szykuje się do budowy hali lodowej.

Nowe lodowisko

Namiot przy Al. Zygmuntowskich, w którym od kilku lat działa Icemania, zostanie rozebrany. Łyżwiarze będą tam jeździli jeszcze tylko tej zimy. Na następną przeniosą się do hali.

Nowe lodowisko zaprojektuje warszawski architekt Paweł Tiepłow, specjalizujący się w obiektach sportowych. To on przygotował projekt lubelskiego basenu olimpijskiego.

– Pan Tiepłow kilka lat temu wygrał konkurs na koncepcję zagospodarowania całego terenu przy Al. Zygmuntowskich, głównie pod kątem budowy 50-metrowego basenu. W kompleks basenowy zostało wkomponowane też lodowisko – mówi Zdzisław Hołysz, wiceprezes Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lublinie.

Miasto zdecydowało się na budowę basenu z całym zapleczem (szatniami, łazienkami, saunami, restauracjami, sklepami), ale budowę lodowiska odłożono na półkę. Teraz sprawa wróciła, razem z pytaniem: Korzystać z koncepcji Tiepłowa czy przygotować nowy projekt ślizgawki?

– Pan Tiepłow ma prawa autorskie do całej koncepcji, razem z lodowiskiem. Dlatego to on przygotuje szczegółowy projekt budowlany – mówi Hołysz. – Teraz rozmawiamy o naszych uwagach, które chcemy wnieść do projektu. Tafla musi mieć takie same gabaryty jak obecnie. Chcemy tam też tzw. strefy ciepła z prawdziwego zdarzenia i innych udogodnień dla łyżwiarzy – dodaje Hołysz.

Ostateczny projekt ma być gotowy w styczniu. Budowę zaplanowano na przyszły rok. Ślizgawka powinna być gotowa na przyszłą zimę.

Miasteczko rowerowe

W miejscu obecnej Icemanii powstanie zadaszona część miasteczka ruchu drogowego, o budowie którego słyszmy od lat. Teraz wreszcie najmłodsi lublinianie doczekają się miejsca, gdzie po miniulicach z prawdziwymi znakami, skrzyżowaniami i rondami będą mogli jeździć rowerami, a nawet samochodzikami na akumulatory.

Pieniądze czekają od 2010 r., kiedy MOSiR dostał decyzję o przyznaniu unijnej dotacji. Ośrodek przygotował dokumentację i ogłosił przetarg. Część miasteczka miała powstać w parku Ludowym, druga obok hali i basenu przy Al. Zygmuntowskich. Przetarg zakończył się jednak fiaskiem, bo firmy budowlane zażyczyły sobie za dużo pieniędzy.

Wtedy prezydent Krzysztof Żuk zdecydował, że rezygnujemy z parku i całość budujemy przy Al. Zygmuntowskich. Do tego trzeba było jednak przejąć od władz województwa część terenu, na którym ma powstać inwestycja. Udało się to w tym roku.

Teraz Ratusz kompletuje dokumentację do ogłoszenia nowego przetargu, łącznie z projektem nowej hali dla potrzeb miasteczka. Hala powstanie w miejscu obecnego lodowiska, część odkryta ośrodka na terenie dawnej przychodni medycyny sportowej (obok kortów tenisowych, które pozostaną na swoim miejscu).

Całość ma być gotowa do końca 2013 r.

Basen olimpijski

Przetarg na budowę basenu olimpijskiego nadal czeka na rozstrzygnięcie. Magistrat musi uporać się z odpowiedzią na ok. 500 pytań, które zostały zadane przez firmy starające się o to zlecenie. Ratusz mówi, że to opóźnienie nie utrudni budowy.

– Harmonogram nie wygląda na zagrożony. Na wiosnę przyszłego roku powinna się rozpocząć budowa – oznajmił niedawno Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Cały kompleks ma się składać z trzech budynków. Przy 50-metrowym basenie będą trybuny na 2 tys. osób. Będzie też część aquaparkowa. Termin zakończenia inwestycji został wyznaczony na 23 lutego 2015 r.

Hotel i parking

Ratusz chce, żeby obok kompleksu sportowego powstała prywatna inwestycja.

– Poszukujemy chętnego do budowy parkingu i hotelu – przyznaje prezydent. Władze miasta liczą na to, że inwestorów skusi bliskość dworca kolejowego, sąsiedztwo nowoczesnej bazy sportowej oraz nieduża odległość od zabytkowego centrum Lublina.

Stadion miejski

Wczoraj miasto przekazało warszawskiej firmie Budimex teren pod budowę stadionu przy ul. Krochmalnej.

– Teraz zaczną się prace przygotowawcze, tj. wycinka sześciu drzew – informuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Po uzyskaniu pozwolenia na budowę rozpocznie się niwelacja terenu i palowanie części gruntu.

– Spodziewamy się, że te prace będziemy mogli zacząć około 15 grudnia – szacuje Andrzej Urbański, kierownik budowy z firmy Budimex.

W pierwszej kolejności w ziemię wbitych zostanie 600 pali pod płytę stadionu i budynek główny. – Pozwoli to na rozpoczęcie na wiosnę prac przy fundamentach – dodaje Szczepańska. Później będą wbijane pozostałe pale (będzie ich łącznie ok. 5 tysięcy) na terenach, na których mają znajdować się m.in. place, drogi i parkingi.

– W pierwszym etapie robót budowlanych pracować będzie około 30 ludzi. W szczytowym momencie będzie tu do 450 pracowników, a to największe spiętrzenie robót przewidujemy na okres od kwietnia do października przyszłego roku – zapowiada Urbański.

Budowa pochłonie 136 milionów złotych i powinna się zakończyć w czerwcu 2014 r., zaś otwarcie jest planowane na wrzesień 2014 r. Obiekt ma mieścić 15,5 tys. widzów, przy jednej z bramek ma być mocowana scena, a na czas koncertów murawa będzie zakrywana specjalnymi płytami.

Stadion będzie budowany według zmienionego projektu, który przewiduje o wiele więcej powierzchni komercyjnej, co ma zmniejszać koszty utrzymania obiektu. Takie lokale będą mieć ok. 2 tys. mkw., czyli o 700 mkw. więcej niż w pierwszej wersji. W tych dodatkowych lokalach znajdą się restauracje i sklepy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zen
Gość
Kamil
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zen
zen (21 grudnia 2012 o 13:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lublin jest prawie ostatnim miastem [poza Oplem -male miasto}w Polsce który chce zbudować stadion ,dobra decyzja -okej
Rozwiń
Gość
Gość (28 listopada 2012 o 18:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A stadion to jedna z lepszych inwestycji tak naprawdę. Jeszcze niech posprzątają trochę Motor i każdy będzie wdzięczny za ten stadion.
Rozwiń
Kamil
Kamil (28 listopada 2012 o 18:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Eh... ciągle Ci sami ludzie i te same głupie komentarze - to nie żuk zlikwidował cukrownię, tylko Mojzesowicz, nomen omen z PiSu. Tułajew powinien na wesele odkładać a nie odpłacać takich speców od szemrania gnojem w sieci. żal...
Rozwiń
Tytus
Tytus (27 listopada 2012 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W imię czego wydawać publiczne pieniądze na inwestycję nietrafioną i zbędną. Budowa jeszcze jednego stadionu i to w środku miasta jest bezdenną głupotą. Chyba że trzeba zasłonić efekt działań obecnego wice, gdyz jemu zawdzięczamy likwidację Cukrowni. 30 mln zł i coroczne utrzymanie powstałego stadionu, a także przebudowa tras komunukacyjnych, parkingi itp, to pętla zaciskająca się na budżecie miasta. Inna sprawa że kolesie zarobią swoje i będą piać z zachwytu nad mądrością inwestycyjną obecnych władz. Głupota i krótkowzroczność to synonim dzisiejszych włodarzy i nie tylko w Lublinie.
Rozwiń
Klapsik
Klapsik (27 listopada 2012 o 12:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zastanawia mnie optymizm wszystkich inwestorów (łącznie z miastem) co do możliwości finansowych mieszkańców Lublina , którzy mają gremialnie ruszyć na zakupy do tylu galerii i centrów handlowych mających powstać w najbliższych latach w mieście (tak jak "powierzchnie komercyjne przy stadionie"). Z pracą coraz trudniej, młodzi uciekają z Lublina, firmy produkcyjne padają (np. lubelska drożdżownia czy Protektor) a ludzie będą tłumnie korzystali z centrów rozrywki i handlu ? Społeczeństwo ubożeje, pracy brak , studenci uciekają z Lublina , który się wyludnia. Chyba tylko tania chińszczyzna i szmateksy mogą liczyć na duże obroty ....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!