Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 maja 2018 r.
20:29

Sprawa prezydenta Żuka. Sędzia była nieobiektywna? Do sądu trafiły nagrania z rozprawy

Autor: Zdjęcie autora drs
15 46 A A
Prezydent Żuk stawia zarzut, że prowadzącej rozprawę zabrakło obiektywizmu
Prezydent Żuk stawia zarzut, że prowadzącej rozprawę zabrakło obiektywizmu

W czwartek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotarła część nagrań z rozprawy, na której Krzysztof Żuk bronił się przed pozbawieniem stanowiska prezydenta Lublina. Na podstawie tego, co zarejestrowały kamery, sędziowie mają ocenić, czy prowadzącej rozprawę zabrakło obiektywizmu. Taki zarzut stawia jej prezydent, który żąda odsunięcia sędzi od orzekania w jego sprawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z powodu tego żądania nie doszło pod koniec kwietnia do ogłoszenia wyroku. Sąd musi najpierw zbadać, czy rzeczywiście sędzia Marta Laskowska-Pietrzak była stronnicza. Dowodem stronniczości, zdaniem Żuka, jest fakt, że podczas rozprawy dwukrotnie przerwała wypowiedź jego pełnomocnika.

Sędziowie wyznaczeni do oceny jej zachowania uznali, że potrzebują obejrzeć nagrania z sali rozpraw. O ich przekazanie poprosili TVP oraz TVN. Wczoraj do sądu dotarła przesyłka z publicznej telewizji, nagrań z TVN jeszcze nie ma.

Jeżeli sędziowie stwierdzą, że Laskowska-Pietrzak nie była obiektywna, odsuną ją od sprawy, a wtedy wyznaczony będzie nowy skład orzekający. Jeśli jednak nie zgodzą się z zarzutami stawianymi przez Żuka, będzie on mógł złożyć zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, co jeszcze bardziej odwlekłoby ogłoszenie wyroku.

Wyrok ma być odpowiedzią na pytanie, czy wojewoda zgodnie z prawem wydał zarządzenie odsuwające Żuka od władzy w związku z łączeniem przez niego stanowiska w Ratuszu z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki PZU Życie. Zarządzenie nie zadziałało, bo zostało zaskarżone do sądu przez Radę Miasta i samego Żuka, który twierdzi, że pracę w Ratuszu i spółce łączył legalnie.

Krzysztof Żuk przed sądem. Rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym 18.04.2018

Czytaj więcej o:

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
House / 6 dni temu o 09:32
+13
Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie - podłościa i fortelem PiS chce usunąć prezydenta to ten się broni jak tylko może :D a panowie pietrucha i wojewóda pewnie zieleni ze złości że ich "chytrus plan" nie wypalił :D
Avatar
Po / 17 maja 2018 o 21:01
+11
No właśnie, to ciekawe. Przecie dziś we wszystkich sadach w trakcie rozpraw dokonywany jest elektroniczny zapis. Dlaczego tak się nie stało? Czy sędzia się czegoś obawiała?
Avatar
ja gość / 6 dni temu o 10:01
+10
House napisał:
Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie - podłościa i fortelem PiS chce usunąć prezydenta to ten się broni jak tylko może :D a panowie pietrucha i wojewóda pewnie zieleni ze złości że ich "chytrus plan" nie wypalił :D
 dokładnie tak jak piszesz
Avatar
Gość / 6 dni temu o 00:02
+8
Żuk miał prawo złożyć taki wniosek i go złożył. Nie ma co tu dorabiać specjalnej filozofii. Widocznie miał zastrzeżenia do tego jak zachowuje się pani sędzina.
Avatar
LU / 17 maja 2018 o 23:03
+8
Żuka wybrali mieszkańcy a nie Czarnek czy Kaczyński i to mieszkańcy powinni go odwołać. Sprawa polityczna i na polityczne zamówienie. Żuk ma poparcie mieszkańców, więc trzeba go zniszczyć.
Avatar
lubelak / 17 maja 2018 o 22:24
+8
ddd napisał:
A kto będzie w składzie orzekającym??. Bo to też może mieć znaczenie.  Sam  pomysł oceniania nagrań z rozprawy uważam za dziwaczny. Powinno się odebrać wyjaśnienia od Pani Sędzi i zaufać jej oświadczeniu i aytorytetowi jako niezawisłemu sędziemu  (i ew. pozostałych członków składu),  a nie bawić w postępowanie dowodowe, bo tam wystarczy "uprawdopodobnienie". Ale na Boga, gdyby wyłączać sędziów w Polsce, za to że krzywo spojrzał, lub oddalił jakieś wnioski dowodowe, lub przerwał wywód pełnomocnikowi (do czego sąd ma prawo, a nawet obowiązek przestrzegać porządku na sali) to w Polsce nie miałby kto wydawać wyroków, ani tym bardziej rozpatrywać wnioski o wyłączenia.
 Popatrz jak Ziobro szmaci niezawisłych sędziów i wstawia wszędzie swoich ludzi w togach i nie pisz takich głupot. Skoro Żuk miał uwagi do zachowania sędzi, ma pełne prawo robić to co robi czyli złożyć wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego.
 Popatrz jak Ziobro szmaci niezawisłych sędziów i wstawia wszędzie swoich ludzi w togach i nie pisz takich głupot. Skoro Żuk miał uwagi do zachowania sędzi, ma pełne prawo robić to co robi czyli złożyć wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego. rozwiń
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 21:23
+8
Żuk walczy jak lew z pisowskim reżimem i dobrze
Avatar
Lena / 17 maja 2018 o 21:15
+8
sprawa niestety od samego początku polityczna, przykre że pisiory tak dziękują Żukowi za to co zrobił dla miasta :(
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 21:19
+7
Należy sprawdzić koniecznie czy Zbyszek nie wysłał przypadkiem jakiegoś faxu do pani sędzi?!!!
Avatar
Gość / 17 maja 2018 o 21:17
+7
PISUARY ŁAPY PRECZ OD ŻUKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 6 dni temu o 15:53
zapewne wyrok zapadnie powyborach a pan prezydent skutecznie odwleka jego  wydanie.  Ach  gdzie Ci politycy z misją z honorem, walczący o dobro społeczeństwa, prawdziwi Mężowie Stanu. jak oni rozliczą się przed Panem Bogiem???   i więcej władzy mieli tym surowiej będą rozliczani. A jak rozliczą się z Panem Bogiem ci, którzy fałszywie oskarżają Żuka?  Jak rozliczysz się ty - wierzący pieniaczom i fałszerzom? 
Avatar
ddd / 6 dni temu o 15:12
pis napisał:
komentującym radzę zapoznać się z osobą sędzi i z czyjego jest nadania. potem możecie się wypowiadać
 Pani Sędzia zapewne jest z "nadania" Krajowej Rady Sądownictwa (w poprzednim składzie), której tak mocno broni KOD, stowarzyszenia sedziowskie  i stary układ w sądach.
Avatar
ja / 6 dni temu o 12:17
szambo pisowskie wybiło już dawno, smród niemiłosierny unosi się nad Polską
Avatar
Gość / 6 dni temu o 11:59
Szambo POwskie wybija... nie tylko w Gdańsku.
Avatar
gosc / 6 dni temu o 11:50
żenada tak bronic tego stołka...,chyba warto.szekle....
Avatar
marek / 6 dni temu o 11:35
Mi nie jest wszystko jedno napisał:
lubelak napisał:
ddd napisał:
 A kto będzie w składzie orzekającym??. Bo to też może mieć znaczenie.  Sam  pomysł oceniania nagrań z rozprawy uważam za dziwaczny. Powinno się odebrać wyjaśnienia od Pani Sędzi i zaufać jej oświadczeniu i aytorytetowi jako niezawisłemu sędziemu  (i ew. pozostałych członków składu),  a nie bawić w postępowanie dowodowe, bo tam wystarczy "uprawdopodobnienie". Ale na Boga, gdyby wyłączać sędziów w Polsce, za to że krzywo spojrzał, lub oddalił jakieś wnioski dowodowe, lub przerwał wywód pełnomocnikowi (do czego sąd ma prawo, a nawet obowiązek przestrzegać porządku na sali) to w Polsce nie miałby kto wydawać wyroków, ani tym bardziej rozpatrywać wnioski o wyłączenia.
Popatrz jak Ziobro szmaci niezawisłych sędziów i wstawia wszędzie swoich ludzi w togach i nie pisz takich głupot. Skoro Żuk miał uwagi do zachowania sędzi, ma pełne prawo robić to co robi czyli złożyć wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego.
Akurat w tym sądzie prawie nie ma sędziów - jak pan twierdzi od Ziobry - jest wręcz przeciwnie . Moim zdaniem Prezydentowi Miasta nie przystoi składać wnioksów o wyłączenie sedziego bez oczywistego powodu. Oddalenie wniosków dowodowych lub przerwanie wywodu strony lub pełnomocnika, z pewnością nie jest taką okolicznością usprawiedliwoną. Zreszttą wniosek ten m.zd. nie jest dopuszalny formalnie po zamknięciu rozprawy,jeżlei nie wskazuje nowych, tj. okolicznosci zaitsniałych po jej zamknięciu. Ten wniosek przez odwazny skład powinien zostać odrzucony, a nie rozpatrywany merytorycznie.
  E tam, ja bym od razu Żuka wsadził do lochu na 30 lat. I przy okazji zlikwidował całkowicie sądy a już napewno prawo obywatela do uczciwego procesu. Po co te sądy? Przecież sądzić mógłby dowolny działacz PiS i z pewnością wydawałby Prawe i Sprawiedliwe wyroki, w szczególności wtedy gdy oskarżonym byłby ktoś z opozycji.
  E tam, ja bym od razu Żuka wsadził do lochu na 30 lat. I przy okazji zlikwidował całkowicie sądy a już napewno prawo obywatela do uczciwego procesu. Po co te sądy? Przecież sądzić mógłby dowolny działacz PiS i z pewnością wydawałby Prawe i Sprawiedliwe wyroki, w szczególności wtedy gdy oskarżonym byłby ktoś z opozycji. rozwiń
Avatar
Mi nie jest wszystko jedno / 6 dni temu o 10:44
lubelak napisał:
ddd napisał:
A kto będzie w składzie orzekającym??. Bo to też może mieć znaczenie.  Sam  pomysł oceniania nagrań z rozprawy uważam za dziwaczny. Powinno się odebrać wyjaśnienia od Pani Sędzi i zaufać jej oświadczeniu i aytorytetowi jako niezawisłemu sędziemu  (i ew. pozostałych członków składu),  a nie bawić w postępowanie dowodowe, bo tam wystarczy "uprawdopodobnienie". Ale na Boga, gdyby wyłączać sędziów w Polsce, za to że krzywo spojrzał, lub oddalił jakieś wnioski dowodowe, lub przerwał wywód pełnomocnikowi (do czego sąd ma prawo, a nawet obowiązek przestrzegać porządku na sali) to w Polsce nie miałby kto wydawać wyroków, ani tym bardziej rozpatrywać wnioski o wyłączenia.
Popatrz jak Ziobro szmaci niezawisłych sędziów i wstawia wszędzie swoich ludzi w togach i nie pisz takich głupot. Skoro Żuk miał uwagi do zachowania sędzi, ma pełne prawo robić to co robi czyli złożyć wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego.
 Akurat w tym sądzie prawie nie ma sędziów - jak pan twierdzi od Ziobry - jest wręcz przeciwnie . Moim zdaniem Prezydentowi Miasta nie przystoi składać wnioksów o wyłączenie sedziego bez oczywistego powodu. Oddalenie wniosków dowodowych lub przerwanie wywodu strony lub pełnomocnika, z pewnością nie jest taką okolicznością usprawiedliwoną. Zreszttą wniosek ten m.zd. nie jest dopuszalny formalnie po zamknięciu rozprawy,jeżlei nie wskazuje nowych, tj. okolicznosci zaitsniałych po jej zamknięciu. Ten wniosek przez odwazny skład powinien zostać odrzucony, a nie rozpatrywany merytorycznie.
 Akurat w tym sądzie prawie nie ma sędziów - jak pan twierdzi od Ziobry - jest wręcz przeciwnie . Moim zdaniem Prezydentowi Miasta nie przystoi składać wnioksów o wyłączenie sedziego bez oczywistego powodu. Oddalenie wniosków dowodowych lub przerwanie wywodu strony lub pełnomocnika, z pewnością nie jest taką okolicznością usprawiedliwoną. Zreszttą wniosek ten m.zd. nie jest dopuszalny formalnie po zamknięciu rozprawy,jeżlei nie wskazuje nowych, tj. okolicznosci zaitsniałych po jej zamknięciu. Ten wniosek przez odwazny skład po... rozwiń
Avatar
Zenek / 6 dni temu o 10:26
sądy stały się polityczne i obecnie służą jedynie do walki z opozycją i póki suweren nie kopnie w dupsko dojnej zmiany, nic nie da się z tym zrobić
Avatar
Gość / 6 dni temu o 10:22
sędzia z nadania Ziobry?
Avatar
fff / 6 dni temu o 10:15
-3
undefined napisał:
Żuk miał prawo złożyć taki wniosek i go złożył. Nie ma co tu dorabiać specjalnej filozofii. Widocznie miał zastrzeżenia do tego jak zachowuje się pani sędzina.
 Pan też ma prawo publicznie beknąć lub puścić wiatry w towarszystwie lub w teatrze. Widicznie ma Pan problemy żołądkowe. NIe ma co do tego dorabiac filozofii.  A sędzina to żona Sędziego.
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 2

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 76 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 5

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 27

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 2

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 48 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 50 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!