środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Sprawdź, czy Twoja recepta jest czytelna

  Edytuj ten wpis

Apteka będzie mogła realizować niedbale wystawione recepty tylko za 100 proc. odpłatnością, odbierając jednocześnie pacjentom prawo do leków refundowanych – proponuje resort zdrowia. Aptekarze nie zgadzają się z tym pomysłem.

– Zrzucanie całej odpowiedzialności za złe wypisane recepty na pacjentów, a wcześniej na aptekarzy nie jest w porządku – mówi Krzysztof Przystupa, prezes Lubelskiej Izby Aptekarskiej. – To również łamanie konstytucji, która gwarantuje wszystkim równy dostęp do opieki zdrowotnej.

Ministerstwo chce, aby apteka nie realizowała recept, w których lekarz nie wpisze np. dokładnego adresu, zapomni odpowiednio ją oznaczyć lub niewyraźnie napisze nazwę leku. Pacjent będzie miał do wyboru wykupienie leku za pełną kwotę, często kilkadziesiąt razy wyższą niż przy refundacji albo ponowną wizytę u lekarza po nową receptę. To ostatnie może się okazać jednak trudne, ze względu na kolejki.

– Recepta nie może być czekiem, a tak jest traktowana przez ministerstwo – dodaje Przystupa.

Aptekarze, którzy zrealizują błędnie wypisaną receptę, mogą się narazić na koszty. Narodowy Fundusz Zdrowia już teraz żąda za to pieniędzy. Tylko w województwie lubelskim zakwestionował w ubiegłym roku recepty na kwotę kilkudziesięciu tysięcy zł.

Przedstawiciele izb aptekarskich spotykają się jutro, aby wypracować strategię rozmów z ministerstwem. Chcą, aby odpowiedzialność w kwestii recept była równomiernie rozłożona na lekarzy i apteki. (tom
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
marian
myśliwy
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

marian
marian (5 października 2009 o 10:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W dzisiejszej dobie komputeryzacji nie powinno już być ręcznego wypisywania recept (bazgrolenia). Lekarze przecież posiadają komputery i nie ma żadnego problemu by z nich odpowiednio korzystali wystawiając recepty. Skończyły by się wtedy problemy z błędnie wystawionymi receptami. Trzeba tylko takie prawo wprowadzić by zakończyć ręczne pisanie recept.
Rozwiń
myśliwy
myśliwy (2 października 2009 o 23:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy nie lepiej by było kosztami obciążyć lekarza, który niechlujnie wypisał receptę? A jeszcze lepiej - zarządzić, aby recepty były drukowane. Ktoś na to wreszcie wpadnie i zgarnie za pomysł kupę kasy. Głupota nic nie kosztuje.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!