Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lipca 2011 r.
21:29
Edytuj ten wpis

Sprawiedliwość dosięgnie pijanego kierowcę

0 8 A A
 (Agnieszka Antoń / Archiwum)
(Agnieszka Antoń / Archiwum)

Kierowca, który na ul. Zana w Lublinie najechał na motocyklistę, nie uniknie odpowiedzialności. Odpowie za spowodowanie wypadku po pijanemu. Wcześniej śledczy chcieli go potraktować łagodniej. Po publikacji w Dzienniku Wschodnim śledczy naprawili swój błąd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jestem zadowolony z takiego obrotu sprawy – mówi Dariusz Mazurek, motocyklista poszkodowany w wypadku. – Ale to nie zasługa prokuratury i policji, ale mediów, dzięki którym sprawa ruszyła z miejsca.

O sprawie napisaliśmy w kwietniu. 10 listopada ub. roku na ul. Zana w Lublinie Mazurek zatrzymał się za fiatem. Wtedy najechała na niego skoda fabia prowadzona przez Krzysztofa M.

Pogotowie zabrało motocyklistę do szpitala.

Policja wiedziała, że odniósł obrażenia, bo jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze na szpitalnym łóżku zbadali Mazurka alkomatem. Był trzeźwy. Za to kierowca skody miał w organizmie 1,8 promila alkoholu.

Kluczowe znaczenie dla sprawy miało ustalenie, jakie obrażenia odniósł motocyklista. Przy lżejszych – sprawca odpowiada osobno za spowodowanie kolizji (wykroczenie) i jazdę po pijanemu. Grozi za to odpowiednio: grzywna i dwa lata więzienia. Ale gdy obrażenia ofiary są poważniejsze, wtedy sprawca może dostać do 4,5 roku więzienia za spowodowanie wypadku po pijanemu.

Mazurek w szpitalu przeleżał pięć dni. Miał uszkodzony kręgosłup. Potem okazało się, że doznał też poważnego urazu kolana. Mimo to nie został nawet przesłuchany. Nikt też nie próbował ustalić, jak poważnie ranny został motocyklista.

Policja wysłała do sądu wniosek o ukaranie Krzysztofa M. za wykroczenie, a prokuratura akt oskarżenia za jazdę po pijanemu. W pierwszej sprawie zapadł już wyrok – 350 zł za spowodowanie kolizji. Krzysztof M. za jazdę po pijanemu chciał dobrowolnie poddać się karze. Uprawomocnienie się orzeczeń mogłoby zamknąć sprawę pociągnięcia go do odpowiedzialności za potrącenie.

Do tego jednak nie doszło. Sąd zwrócił sprawę prokuraturze, każąc jej m.in. ocenić, jakie obrażenia odniósł motocyklista.

– Mamy opinię, z której wynika, że prawidłowe funkcjonowanie organizmu pokrzywdzonego było naruszone powyżej siedmiu dni. Mamy więc do czynienia z wypadkiem – mówi Justyna Rutkowska-Skowronek, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Południe.

Teraz kierowca zostanie wezwany na przesłuchanie i usłyszy zarzut spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu.
Policja przeprowadziła postępowanie wyjaśniające. Miało wyjaśnić, dlaczego doszło do nieprawidłowości. Według niej, policjant zajmujący się sprawą, popełnił przewinienie dyscyplinarne.

– Rozmawiał w szpitalu z pokrzywdzonym i lekarzem, ale nie napisał notatki – mówi Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

– Z tych wypowiedzi wynikało, że obrażenia nie są poważne i zdarzenie zostało potraktowane jako wykroczenie. Z policjantem została przeprowadzona rozmowa dyscyplinująca.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 lipca 2011 o 13:46
[quote name='Ali Baba' timestamp='1310641611' post='501533']
Kary są i owszem ale zanim do tego dojdzie są układy koneksje znajomości oraz wszelkiego rodzaju możliwości zagmatwania tak że tak naprawdę nie wiadomo na końcu kto w kogo wjechał i kto jest poszkodowany a to już możemy zawdzięczać PRAWNIKOM !Masz układy jesteś cacy nie masz jesteś be i siedzisz !.
[/quote]


Czy te 4,5 roku więzienia najczęściej w zawieszeniu i odebranie prawa jazdy to adekwatna kara dla kogoś kto jeździ po pijanemu czy spowoduje wypadek będąc w stanie nietrzeźwości?
Taka kara nie odstraszy nikogo, bo zazwyczaj jest tak, że sprawca ma to gdzieś, nadal i jeździ i pije.
[quote name='Ali Baba' timestamp='1310641611' post='501533']
Kary są i owszem ale zanim do tego dojdzie są układy koneksje znajomości oraz wszelkiego rodzaju możliwości zagmatwania tak że tak naprawdę nie wiadomo na końcu kto w kogo wjechał i kto jest poszkodowany a to już możemy zawdzięczać PRAWNIKOM !Masz układy jesteś cacy nie masz jesteś be i siedzisz !.
[/quote]


Czy te 4,5 roku więzienia najczęściej w zawieszeniu i odebranie prawa jazdy to adekwatna kara dla kogoś kto jeźdz... rozwiń
Avatar
Ali Baba / 14 lipca 2011 o 13:06
[quote name='Gość' timestamp='1310630136' post='501461']
Wiecie co, to się w głowie nie mieści żeby jakiegoś pijaka bronić. I tak już w tej Polsce jest, że nie ma skutecznych kar dla tych deb***i co pijani siadają za kierownicą nie ma tez kary która by odstraszała amatorów jazdy na podwójnym gazie i dlatego tylu ich jeździ i powoduje zagrożenie dla innych.
[/quote]
Kary są i owszem ale zanim do tego dojdzie są układy koneksje znajomości oraz wszelkiego rodzaju możliwości zagmatwania tak że tak naprawdę nie wiadomo na końcu kto w kogo wjechał i kto jest poszkodowany a to już możemy zawdzięczać PRAWNIKOM !Masz układy jesteś cacy nie masz jesteś be i siedzisz !.
[quote name='Gość' timestamp='1310630136' post='501461']
Wiecie co, to się w głowie nie mieści żeby jakiegoś pijaka bronić. I tak już w tej Polsce jest, że nie ma skutecznych kar dla tych deb***i co pijani siadają za kierownicą nie ma tez kary która by odstraszała amatorów jazdy na podwójnym gazie i dlatego tylu ich jeździ i powoduje zagrożenie dla innych.
[/quote]
Kary są i owszem ale zanim do tego dojdzie są układy koneksje znajomości oraz wszelkiego rodzaju możliwości zagmatwania tak że tak napraw... rozwiń
Avatar
pala / 14 lipca 2011 o 11:28
Dariusz Mazurek nie badz pala przeciez wszystcy wiemy ze nic ci sie nie stalo a sam nie raz naje***y jezdziles
Avatar
crx / 14 lipca 2011 o 10:15
[quote name='Gość' timestamp='1310630136' post='501461']
Wiecie co, to się w głowie nie mieści żeby jakiegoś pijaka bronić. I tak już w tej Polsce jest, że nie ma skutecznych kar dla tych deb***i co pijani siadają za kierownicą nie ma tez kary która by odstraszała amatorów jazdy na podwójnym gazie i dlatego tylu ich jeździ i powoduje zagrożenie dla innych.
[/quote]
Z wielkim szacunkiem ,ale to nie "Polska" tylko "solidarucholandia",a po drugie skoro istnieje taka jednostka chorobowa jak "pomroczność jasna" czy "filipinka",to może i istnieć "samoczynna produkcja destrukcyjna alkoholu przez organizm".Tylko w jaki sposób skutecznie ludzi chorych leczyć ,by nie zagrażali bezpieczeństwu innych........?!
[quote name='Gość' timestamp='1310630136' post='501461']
Wiecie co, to się w głowie nie mieści żeby jakiegoś pijaka bronić. I tak już w tej Polsce jest, że nie ma skutecznych kar dla tych deb***i co pijani siadają za kierownicą nie ma tez kary która by odstraszała amatorów jazdy na podwójnym gazie i dlatego tylu ich jeździ i powoduje zagrożenie dla innych.
[/quote]
Z wielkim szacunkiem ,ale to nie "Polska" tylko "solidarucholandia",a po drugie skoro istnieje taka jednostka chorobo... rozwiń
Avatar
Gość / 14 lipca 2011 o 09:55
Wiecie co, to się w głowie nie mieści żeby jakiegoś pijaka bronić. I tak już w tej Polsce jest, że nie ma skutecznych kar dla tych deb***i co pijani siadają za kierownicą nie ma tez kary która by odstraszała amatorów jazdy na podwójnym gazie i dlatego tylu ich jeździ i powoduje zagrożenie dla innych.
Avatar
BartekS / 14 lipca 2011 o 09:14
[quote name='andrew' timestamp='1310623310' post='501397']
"Ale gdy obrażenia ofiary są poważniejsze, wtedy sprawca może dostać do 4,5 roku więzienia za spowodowanie wypadku po pijanemu"?!!
Redaktor - a zajrzeć do KK to się już nie chciało? Maksymalny wymiar kary w tym przypadku to 12 lat!!!
[/quote]

Też proponowałbym zajrzeć do KK, bo nie wydaje mi się, żeby obrażenia poniesione przez motocyklistę w opisanym przypadku podpadały pod art. 177 par. 2 kk czyli ciężki uszczerbek na zdrowiu, a raczej pod par. 1, czyli górna granica wynosi 3+1.5 = 4.5 roku.
[quote name='andrew' timestamp='1310623310' post='501397']
"Ale gdy obrażenia ofiary są poważniejsze, wtedy sprawca może dostać do 4,5 roku więzienia za spowodowanie wypadku po pijanemu"?!!
Redaktor - a zajrzeć do KK to się już nie chciało? Maksymalny wymiar kary w tym przypadku to 12 lat!!!
[/quote]

Też proponowałbym zajrzeć do KK, bo nie wydaje mi się, żeby obrażenia poniesione przez motocyklistę w opisanym przypadku podpadały pod art. 177 par. 2 kk czyli ... rozwiń
Avatar
andrew / 14 lipca 2011 o 08:01
"Ale gdy obrażenia ofiary są poważniejsze, wtedy sprawca może dostać do 4,5 roku więzienia za spowodowanie wypadku po pijanemu"?!!
Redaktor - a zajrzeć do KK to się już nie chciało? Maksymalny wymiar kary w tym przypadku to 12 lat!!!
Avatar
Daddy / 14 lipca 2011 o 07:13
pomijajac merytoryczna zawartosc artykulu, osoba ktora go pisala chyba nie chodzila na lekcje j. polskiego w szkole podstawowej, gratuluje stylu!
Avatar
Gość / 14 lipca 2011 o 13:46
[quote name='Ali Baba' timestamp='1310641611' post='501533']
Kary są i owszem ale zanim do tego dojdzie są układy koneksje znajomości oraz wszelkiego rodzaju możliwości zagmatwania tak że tak naprawdę nie wiadomo na końcu kto w kogo wjechał i kto jest poszkodowany a to już możemy zawdzięczać PRAWNIKOM !Masz układy jesteś cacy nie masz jesteś be i siedzisz !.
[/quote]


Czy te 4,5 roku więzienia najczęściej w zawieszeniu i odebranie prawa jazdy to adekwatna kara dla kogoś kto jeździ po pijanemu czy spowoduje wypadek będąc w stanie nietrzeźwości?
Taka kara nie odstraszy nikogo, bo zazwyczaj jest tak, że sprawca ma to gdzieś, nadal i jeździ i pije.
[quote name='Ali Baba' timestamp='1310641611' post='501533']
Kary są i owszem ale zanim do tego dojdzie są układy koneksje znajomości oraz wszelkiego rodzaju możliwości zagmatwania tak że tak naprawdę nie wiadomo na końcu kto w kogo wjechał i kto jest poszkodowany a to już możemy zawdzięczać PRAWNIKOM !Masz układy jesteś cacy nie masz jesteś be i siedzisz !.
[/quote]


Czy te 4,5 roku więzienia najczęściej w zawieszeniu i odebranie prawa jazdy to adekwatna kara dla kogoś kto jeźdz... rozwiń
Avatar
Ali Baba / 14 lipca 2011 o 13:06
[quote name='Gość' timestamp='1310630136' post='501461']
Wiecie co, to się w głowie nie mieści żeby jakiegoś pijaka bronić. I tak już w tej Polsce jest, że nie ma skutecznych kar dla tych deb***i co pijani siadają za kierownicą nie ma tez kary która by odstraszała amatorów jazdy na podwójnym gazie i dlatego tylu ich jeździ i powoduje zagrożenie dla innych.
[/quote]
Kary są i owszem ale zanim do tego dojdzie są układy koneksje znajomości oraz wszelkiego rodzaju możliwości zagmatwania tak że tak naprawdę nie wiadomo na końcu kto w kogo wjechał i kto jest poszkodowany a to już możemy zawdzięczać PRAWNIKOM !Masz układy jesteś cacy nie masz jesteś be i siedzisz !.
[quote name='Gość' timestamp='1310630136' post='501461']
Wiecie co, to się w głowie nie mieści żeby jakiegoś pijaka bronić. I tak już w tej Polsce jest, że nie ma skutecznych kar dla tych deb***i co pijani siadają za kierownicą nie ma tez kary która by odstraszała amatorów jazdy na podwójnym gazie i dlatego tylu ich jeździ i powoduje zagrożenie dla innych.
[/quote]
Kary są i owszem ale zanim do tego dojdzie są układy koneksje znajomości oraz wszelkiego rodzaju możliwości zagmatwania tak że tak napraw... rozwiń
Avatar
pala / 14 lipca 2011 o 11:28
Dariusz Mazurek nie badz pala przeciez wszystcy wiemy ze nic ci sie nie stalo a sam nie raz naje***y jezdziles
Avatar
crx / 14 lipca 2011 o 10:15
[quote name='Gość' timestamp='1310630136' post='501461']
Wiecie co, to się w głowie nie mieści żeby jakiegoś pijaka bronić. I tak już w tej Polsce jest, że nie ma skutecznych kar dla tych deb***i co pijani siadają za kierownicą nie ma tez kary która by odstraszała amatorów jazdy na podwójnym gazie i dlatego tylu ich jeździ i powoduje zagrożenie dla innych.
[/quote]
Z wielkim szacunkiem ,ale to nie "Polska" tylko "solidarucholandia",a po drugie skoro istnieje taka jednostka chorobowa jak "pomroczność jasna" czy "filipinka",to może i istnieć "samoczynna produkcja destrukcyjna alkoholu przez organizm".Tylko w jaki sposób skutecznie ludzi chorych leczyć ,by nie zagrażali bezpieczeństwu innych........?!
[quote name='Gość' timestamp='1310630136' post='501461']
Wiecie co, to się w głowie nie mieści żeby jakiegoś pijaka bronić. I tak już w tej Polsce jest, że nie ma skutecznych kar dla tych deb***i co pijani siadają za kierownicą nie ma tez kary która by odstraszała amatorów jazdy na podwójnym gazie i dlatego tylu ich jeździ i powoduje zagrożenie dla innych.
[/quote]
Z wielkim szacunkiem ,ale to nie "Polska" tylko "solidarucholandia",a po drugie skoro istnieje taka jednostka chorobo... rozwiń
Avatar
Gość / 14 lipca 2011 o 09:55
Wiecie co, to się w głowie nie mieści żeby jakiegoś pijaka bronić. I tak już w tej Polsce jest, że nie ma skutecznych kar dla tych deb***i co pijani siadają za kierownicą nie ma tez kary która by odstraszała amatorów jazdy na podwójnym gazie i dlatego tylu ich jeździ i powoduje zagrożenie dla innych.
Avatar
BartekS / 14 lipca 2011 o 09:14
[quote name='andrew' timestamp='1310623310' post='501397']
"Ale gdy obrażenia ofiary są poważniejsze, wtedy sprawca może dostać do 4,5 roku więzienia za spowodowanie wypadku po pijanemu"?!!
Redaktor - a zajrzeć do KK to się już nie chciało? Maksymalny wymiar kary w tym przypadku to 12 lat!!!
[/quote]

Też proponowałbym zajrzeć do KK, bo nie wydaje mi się, żeby obrażenia poniesione przez motocyklistę w opisanym przypadku podpadały pod art. 177 par. 2 kk czyli ciężki uszczerbek na zdrowiu, a raczej pod par. 1, czyli górna granica wynosi 3+1.5 = 4.5 roku.
[quote name='andrew' timestamp='1310623310' post='501397']
"Ale gdy obrażenia ofiary są poważniejsze, wtedy sprawca może dostać do 4,5 roku więzienia za spowodowanie wypadku po pijanemu"?!!
Redaktor - a zajrzeć do KK to się już nie chciało? Maksymalny wymiar kary w tym przypadku to 12 lat!!!
[/quote]

Też proponowałbym zajrzeć do KK, bo nie wydaje mi się, żeby obrażenia poniesione przez motocyklistę w opisanym przypadku podpadały pod art. 177 par. 2 kk czyli ... rozwiń
Avatar
andrew / 14 lipca 2011 o 08:01
"Ale gdy obrażenia ofiary są poważniejsze, wtedy sprawca może dostać do 4,5 roku więzienia za spowodowanie wypadku po pijanemu"?!!
Redaktor - a zajrzeć do KK to się już nie chciało? Maksymalny wymiar kary w tym przypadku to 12 lat!!!
Avatar
Daddy / 14 lipca 2011 o 07:13
pomijajac merytoryczna zawartosc artykulu, osoba ktora go pisala chyba nie chodzila na lekcje j. polskiego w szkole podstawowej, gratuluje stylu!