wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Stalinowski sędzia oskarżony

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lutego 2004, 21:38

Bolesław K., stalinowski sędzia, stanie przed sądem. Lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył go o popełnienie zbrodni komunistycznych.

Akt oskarżenia obejmuje tylko niewielki wycinek działalności sędziego, który w latach 50. orzekał w lubelskich sądach. Wyroki wydawał nawet wówczas, gdy jeszcze nie był prawnikiem. Dopiero w 1952 roku ukończył prawo w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z sądu odszedł w 1963 roku. Został adwokatem na Śląsku. - Teraz ma 82 lata i jest na emeryturze - mówi prokurator Leszek Furman z IPN.
Zarzuty, które postawił mu IPN, dotyczą dwóch spraw, które prowadził w 1949 i 1956 roku. W marcu 1949 roku był sędzią Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie. Skazał wówczas Jana W., członka organizacji Wolność i Niezawisłość na sześć lat więzienia
za dokonanie rozboju. Jan W. został uniewinniony w 1992 roku przez Sąd Najwyższy. IPN zarzucił Bolesławowi K., że wyrok wydał z pogwałceniem elementarnego poczucia sprawiedliwości, bez żadnych dowodów. W rzeczywistości jego orzeczenie było odwetem za działalność podziemną.
Potem Bolesław K. awansował do Sądu Wojewódzkiego w Lublinie. Przez kilka tygodni nie pozwalał na wypuszczenie z więzienia innego członka organizacji podziemnej, choć z opinii lekarskiej wynikało,
że osadzony umiera na raka żołądka. Sędzia nie uwzględnił jego wniosku o uchylenie aresztu. Mężczyźnie udało się w końcu wyjść na wolność.
Po 10 miesiącach zmarł. IPN oskarżył Bolesława K. o nadużycie uprawnień. Prawnik nie przyznał się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień. (er)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!