sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Stan Borys w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 września 2011, 13:14

Europejski Festiwal Smaku 2010 (Karol Zienkieiwcz)
Europejski Festiwal Smaku 2010 (Karol Zienkieiwcz)

Program tegorocznego Europejskiego Festiwalu Smaku aż kipi od koncertów, wystaw, teatru, dobrej literatury i poezji. Na urodziny Stana Borysa w Lublinie wybierają się fani artysty z całego świata. Sensacją jest występ aktorów kultowego teatru STS i koncert Franki de Mille pod patronatem radiowej "Trójki”.

Już w piątek, 9 września, od rana na Starym Mieście w Lublinie zaczyna się Jarmark św. Jacka z kramami, na których będzie można kupować i degustować zdrową żywność z Polski i Europy. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona jest barokowej kuchni Jana III Sobieskiego. W prestiżowym konkursie "Smaki Lubelszczyzny” uczniowie, kucharze oraz VIP-y odtworzą potrawy z najstarszej księgi kucharskiej.– Lubelscy kucharze zabrali się za wskrzeszanie historii. Historia stała się czymś potrzebnym właśnie kucharzom, smakoszom i wielbicielom tradycyjnych produktów. Stare zapomniane receptury, mody i zwyczaje zostały wskrzeszone – mówi prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który w piątek na scenie ustawionej na placu po Farze poprowadzi gotowanie z VIP-ami.

Będą warsztaty staropolskiej kuchni, nowością jest Noc Nalewek z wjazdem króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki, która zacznie się w sobotę, 10 września, o 22 i warsztaty dobrego smaku. Kulinarnych wydarzeń będzie o wiele więcej.

– Ale w tym roku kulturę biesiadnego stołu zdominowała kultura i sztuka – mówi Jan Babczyszyn, producent koncertu i benefisu Stana Borysa w Lublinie.

Dziś są moje urodziny

Dla fanów dobrych koncertów organizatorzy – czyli województwo lubelskie, miasto Lublin i Kresowa Akademia Smaku – przygotowali aż 5 koncertów. W piątek na plenerowej scenie rozstawionej na placu po Farze zagrają kolejno: rewelacyjny zespół Dwootho, laureat International Jazz Festival w belgijskim Comblain de Tour oraz Michał Hochman, który zaśpiewa słynny przebój "Konik na biegunach” i nowe piosenki o żydowskim świecie, którego już nie ma.

W sobotę, 10 września, na scenę wyjdzie polsko-ukraińskie trio Dagadana (zdobywcy Fryderyków), następnie brytyjska wokalistka Franka de Mille, która na miejsce premierowego koncertu w Polsce wybrała Lublin. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Kelvin Armstrong, który grał z Davidem Bowie, Massive Attack, Sinéad O'Connor i Moya Brennan z Clannad.

Ale najważniejszy koncert zacznie się w niedzielę, 11 września, o godz. 20. – Jestem szczęśliwy, że mogę obchodzić urodziny i benefis 50-lecia twórczości w Lublinie i śpiewać na ruinach kościoła farnego, gdzie według legendy Michał Archanioł ukazał się księciu Leszkowi Czarnemu – mówi Stan Borys, który zaśpiewa swoje największe przeboje "Anna”, "Jaskółka uwięziona”, "Dzika plaża”, pieśni Norwida oraz nowe piosenki.

Po koncercie rozpocznie się benefis z udziałem zaproszonych gości, wśród których są znakomity poeta Ernest Bryll i aktor Karol Strassburger. Całość będzie rejestrować telewizja dla TVP2. Scenografię koncertu przygotował Jarosław Koziara.

Piosenki nie tylko Osieckiej

Równie dobrze zapowiada się piątkowy spektakl aktorów Studenckiego Teatru Satyryków (STS) w klasztorze Dominikanów. Choć teatr rozwiązano w 1970 roku, to jego legenda trwa, czego dowodem jest "Piosenka o okularnikach”, sławny hymn pokolenia lat 60. Agnieszki Osieckiej. W STS-ie występowali Stanisław Tym, Olga Lipińska, Halina Mikołajska, Andrzej Łapicki czy Zbigniew Zapasiewicz.

– W Lublinie wystąpi aż pięciu aktorów z dawnego zespołu, w tym Bella Olejnik znana z Kabareciku Olgi Lipińskiej. Mamy jeszcze bilety na to przestawienie – mówi Elżbieta Cwalina, organizator spektaklu.
Na festiwalu nie zabraknie dobrej poezji (wieczór autorski Ernesta Brylla połączony z promocją książek Wydawnictwa "Gaudium” ) i literatury (spotkanie z Małgorzatą Kalicińską).

W niedzielę, 11 września, będzie można obejrzeć film dokumentalny "Wolność jak płomień” poświęcony Stanowi Borysowi, który dostał aż dwie prestiżowe nagrody w Hollywood i spotkać się z reżyserem filmu Iwoną Sadowską.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!