poniedziałek, 29 maja 2017 r.

Lublin

Tegoroczni maturzyści mogą zdawać maturę starą, nową albo pośrednią. Kolejne dwa roczniki będą pisać stary egzamin ze wszystkimi udogodnieniami nowego. A nowa matura dla wszystkich będzie w 2005 roku. Jak zapewnia rzecznik ministerstwa - nie zmienia to zasad rekrutacji na studia.

Dopiero tegoroczni uczniowie trzecich klas gimnazjalnych zmierzą się z egzaminem dojrzałości przed zewnętrznymi komisjami egzaminacyjnymi. Nie będzie to jednak nowa matura zgodna z zasadami określonymi przez
twór­ców reformy edukacji. Gimnazjaliści, którzy nie lubią uczyć się matematyki mogą więc spać spokojnie - nie będą musieli jej zdawać.
- Minister Krystyna Łybacka spotka się z rektorami w sprawie rekrutacji - mówi Lidia Jastrzębska, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. - Nie powinny się zmienić postanowienia senatów uczelni, które zadeklarowały zastąpienie egzaminów wstępnych wynikami nowej matury. Uczelnie deklarowały wcześniej, że do 2005 będą prowadziły nabór respektując stare i nowe dyplomy.
Co na to uczelnie? Tak naprawdę mało kto wie, jak będzie wyglądała przyszłoroczna rekrutacja. Jeden z wyjątków to lubelska Akademia Medyczna, w której nadal obowiązywać mają testy. Dziś rozstrzygnie się, czy UMCS powróci do starego systemu rekrutacji, czyli konieczności zdawania egzaminów przez wszystkich. Nie wyklucza tego rektor Marian Harasimiuk.
- Planujemy egzamin w obydwu wariantach, tej sprawie poświęcone będzie czwartkowe posiedzenie kolegium rektorskiego - mówi prof. Zdzisław Targoński, prorektor Akademii Rolniczej.
Senat KUL w marcowej uchwale zapowiedział prowadzenie dwóch form rekrutacji. O przyjęciu decydować będzie liczba punktów uzyskanych za przedmioty zdawane na maturze lub na egzaminie wstępnym.

Dziś w Politechnice Lubelskiej dyskutowany będzie projekt rekrutacji. Przyjęcia odbywałyby się według trzech kryteriów: wyników matur, wyników egzaminów wstępnych lub rezultatu połączonego egzaminu maturalnego i wstępnego.
15 listopada Senat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Białej Podlaskiej zadecyduje o zasadach przyjęć na studia, a 4 grudnia uczyni to Senat warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, co dotyczyć będzie bialskiego Wydziału Zamiejscowego Akademii Wychowania Fizycznego.
W zamojskiej Wyższej Szkole Humanistyczno-
Ekonomicznej już wiedzą: - Przyjmować będziemy wszystkich chętnych. Wybrana przez kandydata formuła matury nie ma żadnego znaczenia - zapewnia Piotr Bartnik.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!