niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Tegoroczni maturzyści mogą zdawać maturę starą, nową albo pośrednią. Kolejne dwa roczniki będą pisać stary egzamin ze wszystkimi udogodnieniami nowego. A nowa matura dla wszystkich będzie w 2005 roku. Jak zapewnia rzecznik ministerstwa - nie zmienia to zasad rekrutacji na studia.

Dopiero tegoroczni uczniowie trzecich klas gimnazjalnych zmierzą się z egzaminem dojrzałości przed zewnętrznymi komisjami egzaminacyjnymi. Nie będzie to jednak nowa matura zgodna z zasadami określonymi przez
twór­ców reformy edukacji. Gimnazjaliści, którzy nie lubią uczyć się matematyki mogą więc spać spokojnie - nie będą musieli jej zdawać.
- Minister Krystyna Łybacka spotka się z rektorami w sprawie rekrutacji - mówi Lidia Jastrzębska, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. - Nie powinny się zmienić postanowienia senatów uczelni, które zadeklarowały zastąpienie egzaminów wstępnych wynikami nowej matury. Uczelnie deklarowały wcześniej, że do 2005 będą prowadziły nabór respektując stare i nowe dyplomy.
Co na to uczelnie? Tak naprawdę mało kto wie, jak będzie wyglądała przyszłoroczna rekrutacja. Jeden z wyjątków to lubelska Akademia Medyczna, w której nadal obowiązywać mają testy. Dziś rozstrzygnie się, czy UMCS powróci do starego systemu rekrutacji, czyli konieczności zdawania egzaminów przez wszystkich. Nie wyklucza tego rektor Marian Harasimiuk.
- Planujemy egzamin w obydwu wariantach, tej sprawie poświęcone będzie czwartkowe posiedzenie kolegium rektorskiego - mówi prof. Zdzisław Targoński, prorektor Akademii Rolniczej.
Senat KUL w marcowej uchwale zapowiedział prowadzenie dwóch form rekrutacji. O przyjęciu decydować będzie liczba punktów uzyskanych za przedmioty zdawane na maturze lub na egzaminie wstępnym.

Dziś w Politechnice Lubelskiej dyskutowany będzie projekt rekrutacji. Przyjęcia odbywałyby się według trzech kryteriów: wyników matur, wyników egzaminów wstępnych lub rezultatu połączonego egzaminu maturalnego i wstępnego.
15 listopada Senat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Białej Podlaskiej zadecyduje o zasadach przyjęć na studia, a 4 grudnia uczyni to Senat warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, co dotyczyć będzie bialskiego Wydziału Zamiejscowego Akademii Wychowania Fizycznego.
W zamojskiej Wyższej Szkole Humanistyczno-
Ekonomicznej już wiedzą: - Przyjmować będziemy wszystkich chętnych. Wybrana przez kandydata formuła matury nie ma żadnego znaczenia - zapewnia Piotr Bartnik.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!