poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Stare Miasto: Będzie remont dachu po pożarze. Na razie nic więcej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 czerwca 2010, 18:34

Remont spalonej kamienicy przy ul. Dominikańskiej 7 ograniczy się tylko do naprawy dachu. Konserwator zabytków chce jednak skłonić właścicieli do kompleksowej renowacji.

– W tej chwili kończymy wykwaterowanie mieszkańców – mówi Artur Cichoń, rzecznik Zarządu Nieruchomości Komunalnych. – Chodzi o wyniesienie dobytku ze zniszczonych lokali. Potem musimy zabezpieczyć dach. To powinno wystarczyć, by zima nie zaszkodziła kamienicy.

W czasie kwietniowego pożaru spłonął zarówno dach, jak i cześć klatki schodowej.

Mieszkania zalano podczas gaszenia ognia. Połowa budynku należy do miasta, reszta do prywatnego właściciela. Strony do tej pory nie ustaliły, co zrobić ze zniszczoną kamienicą.

– Miała być powołana komisja, do oceny stanu budynku – dodaje Cichoń. – Chodziło o przygotowanie ekspertyzy. Potem właściciele mieli się zebrać i ustalić dalszy plan działania. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Nadzór budowlany i konserwator zabytków nakazały pilne zabezpieczenie kamienicy. To oznacza m.in. wymianę więźby i pokrycia dachu oraz szereg drobnych prac wewnątrz budynku.

– Większego remontu można się spodziewać najwcześniej w przyszłym roku – dodaje Cichoń. – To potrwa, bo trzeba zrobić projekt i uzyskać szereg pozwoleń, m.in. od służb ochrony zabytków.

Ze strony konserwatora przeszkód być nie powinno.

– Będziemy naciskać, kamienica wymaga kapitalnego remontu – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Gmach przy ul. Archidiakońskiej 1 jest w podobnej sytuacji. Dwie zniszczone kamienice nie powinny sąsiadować z klasztorem Dominikanów.

W drugim przypadku jest szansa na renowację. Budynek ma wreszcie jednego właściciela, który pracuje nad projektem jej odbudowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Tramwajarz
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tramwajarz
Tramwajarz (11 czerwca 2010 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polecam dziennikarzom tej gazety wikipedie albo chociaż wujka google. Naprawdę to nic nie kosztuje a unikniecie pisania takich durnot jak: ,,
Nadzór budowlany i konserwator zabytków nakazały pilne zabezpieczenie kamienicy. To oznacza m.in. wymianę więźby i pokrycia dachu oraz szereg drobnych prac wewnątrz budynku.'' - jeśli tam widać więźbę (bo domyślam się iż jest to nowe słówko, którego znaczenia nie rozumiecie) czy też pokrycie dachu to proszę mnie pochować na Wawelu. No chyba ze nie rozumiecie znaczenia słowa ,,wymiana''.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!