czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Chcą odbudować kościół farny na Starym Mieście, założyli stowarzyszenie

Dodano: 20 stycznia 2016, 08:30
Autor: opr

Plac Po Farze w Lublinie, fot. archiwum
Plac Po Farze w Lublinie, fot. archiwum

Lublinianie reprezentujący różnorodne środowiska, ludzie nauki i kultury, działacze i społecznicy, dziennikarze i przewodnicy, architekci, artyści, budowlańcy założyli kilka dni temu Stowarzyszenie Lubelska Fara.

Staromiejska fara św. Michała została rozebrana w połowie XIX stulecia, ze względu – jak informują przewodniki - na fatalny stan obiektu.

– Obecnie, gdy nasze miasto się rozwija, odbudowa fary stanowiłaby wymowny i trwały znak historycznej dumy Lublina i współczesnych aspiracji kulturowych, wpisujący się w sekwencję: tradycja – tożsamość– współczesność – uważają założyciele stowarzyszenia, którzy dążą do jej odbudowy. Inicjatorzy uznali, że jubileusz 700-lecia miasta jest dobrą okazją realizacji ich pomysłu. Zachęcają wszystkich o wsparcie idei odbudowy Lubelskiej Fary.

W czwartek (21 stycznia) o godz. 10 stowarzyszenie zaprasza na plac Po farze na konferencję prasową, która będzie poświęcona idei odbudowania świątyni. – Nasza idea opiera się na przekonaniu, że dzieło to będzie trwałym pomnikiem i wyrazistym symbolem obchodów 700-lecia Lublina. Przywróci miastu obiekt wpisany nierozerwalnie w jego dzieje – piszą w zaproszeniu.

Stowarzyszenie jest kontynuacją założonego w marcu zeszłego roku Społecznego Komitetetu Odbudowy Lubelskiej Fary. W jego skład wchodzą: prezes Ryszard Montusiewicz, wiceprezesi: dr Józef Zięba, Andrzej Zdunek, skarbnik Wojciech Górski, sekretarz Marian Czajczyk, członkowie zarządu: Kazimierz Stasz, Jerzy Jacek Bojarski. Komisja Rewizyjna: przewodniczący Wojciech Wnuk, członkowie - Stanisław Jan Dąbrowski, Bogna Bender-Motyka. Pozostali członkowie założyciele: Benek Homziuk, Sławomir Hapoński, Waldemar Patyra, Bożena Maziarz, dr Maria Dylewska, Krzysztof Mucha, prof. Jadwiga Kuczyńska, Edward Balawejder, Sławomir Janicki, Jerzy Sprawka, prof. Kazimierz Głowniak, Krystyna Głowniak i Stanisław Bałdyga.

Fara p.w. św Michała Archanioła w 1840 r.
 RYSUNEK L. RADZISZEWSKIEGO
Fara p.w. św Michała Archanioła w 1840 r. RYSUNEK L. RADZISZEWSKIEGO
Czytaj więcej o: Lublin plac po farze
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
osa
(44) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 września 2016 o 23:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dzis wrocilam z wila. pobudowali sobie zamek- nawet nie odbudowali bo ni wiedzieli jak wygladał. pobudowali. maja swoja dume narodowa, maja zamek, i co z tego, ze nowy, za 5 lat zapomna ze nowy i bedzie, a ludzie zdjhecia robia, a przewodnicuy oprowadzaja i mwia ze zabytek,.... kasa sie kreci, miasto pieknieje. gdzies mam jak nasi archtekci mówia ze teraz to zamków i kosciołów barkowych sie nie buduje, po czym odstawiaja wielka kupę w posiaci nowego poznankiego dworca pkp albo szkaradne centra handlowe
Rozwiń
Gość
Gość (23 stycznia 2016 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram. bardzo dobry pomysł !
Rozwiń
osa
osa (21 stycznia 2016 o 10:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

czy fundacja ma na ten cel pieniądze?Jeśli tak to proszę je przeznaczyć na odbudowę k.o.dominikanów. Będą to pieniądze wydane sensownie.

To jest właśnie poziom niektórych (wielu) dyskutantów. Nie odróżnia fundacji od stowarzyszenia, ale glos zabiera, bo on wie najlepiej, co jest dobre dla Lublina.

Rozwiń
Gość
Gość (21 stycznia 2016 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Beznadziejny artykuł z którego nic nie wynika - jakim celom będzie służył budynek, kto będzie właścicielem, ile wyniesie budowa, skąd kasa itd. Takie sobie pitu pitu
Rozwiń
bryk
bryk (20 stycznia 2016 o 22:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I jeszcze duże drzewo rosło ,przy którym książę zasnął .Też posadźcie do kompletu !A na koniec puknijcie się w łby!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (44)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!