wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Stare-nowe Centrum Kultury. Co się w nim znajdzie?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 stycznia 2013, 17:26

Do CK ma wprowadzić się księgarnio-kawiarnia "Czuły Barbarzyńca”. To marka znana w całym kraju, m.i
Do CK ma wprowadzić się księgarnio-kawiarnia \"Czuły Barbarzyńca”. To marka znana w całym kraju, m.i

Wiemy już, co gdzie będzie w Centrum Kultury po powrocie do dawnej siedziby przy ul. Peowiaków. To będzie prawdziwe centrum kultury – od kina studyjnego, przez galerie, bibliotekę po księgarnię i nową salę widowiskową.

Blisko 80 proc. powierzchni dawnego klasztoru jest już zagospodarowane. Do dyspozycji będzie 7700 mkw., czyli o ponad 2 tys. mkw. więcej, niż przed remontem. Wszystko dzięki dodatkowej kondygnacji, która powstała nad zabytkowym gmachem.

Do CK ma wprowadzić się księgarnio-kawiarnia "Czuły Barbarzyńca”. To marka znana w całym kraju, m.in. ze spotkań z twórcami. Stołeczny klub ma już swoją filię w Krakowie. Lublin byłby drugi.

Do piwnic CK nie wróci klub Hades. W dawnym klasztorze będzie kawiarnia lub pub. Nie wiadomo jednak, w którym miejscu. Obecnie trwają rozmowy na ten temat.

– Remont ma potrwać do końca maja – mówi Aleksander Szpecht, dyrektor Centrum Kultury. – Odbiory techniczne potrwają około miesiąca. Z początkiem lipca będziemy mogli się wprowadzać. Formalnego otwarcia można się spodziewać ok. 20 września.

Nie ograniczy się ono do uroczystego przecięcia wstęgi. Imprezy związane z otwarciem potrwają do początku października. W tym czasie Centrum Kultury zaprezentuje pełny przekrój swojej działalności. W tej chwili trwają prace nad szczegółowym programem. We wrześniu Ratusz ma zorganizować w CK Europejski Kongres Partnerstwa Wschodniego. Gospodarze dawnego klasztoru szykują przede wszystkim propozycje artystyczne. Nie tylko na otwarcie.

W listopadzie czeka nas festiwal jazzowy. Lublin na zaproszenie Galerii Białej odwiedzi Leon Tarasewicz wraz ze swoimi kurami. Artysta jest bowiem nie tylko wybitnym malarzem, ale i znanym hodowcą kur ozdobnych. W galerii w CK zobaczymy jego obrazy – nowe i z ekspozycji muzealnych. W jednym z wirydarzy – staną klatki z ptakami.

Szczegółowy program działalności Centrum Kultury ma być gotowy z początkiem wiosny.

– Centrum ma tętnić życiem, zarówno rano, jak i późno w nocy. Otworzymy się na mieszkańców zainteresowanych nie tylko pewnymi elitarnymi dziedzinami sztuki. Zaproponujemy np. różne formy edukacji tanecznej, dla dzieci i seniorów. Będzie kino studyjne i darmowy Internet w całym gmachu – dodaje Szpecht.

Co będzie w CK

• Teatr Centralny skupiający: Teatr Provisorium, Kompanię Teatr, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Maat Projekt, Scenę Prapremier InVitro, neTTheatre
• Wschodnioeuropejska Platforma Sztuk Performatywnych – EEPAP
• Lubelski Salon Artystyczny
• Galeria Biała i Młode Forum Sztuki
• Dział Edukacji Kulturalnej
• Kinoteatr Projekt • Impresariat
• Lubelski Informator Kulturalny ZOOM
• Pracownia Promocji Dziedzictwa Kulturowego
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
qe
kora
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

qe
qe (18 stycznia 2013 o 00:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"stołeczny klub ma swoją filię w Krakowie (...)"
lubelska filia byłaby drugą w kraju

ile to Polaków nie rozumie tego co czyta? mówią ponoć, że ~70% ...
Rozwiń
kora
kora (17 stycznia 2013 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
z tego co się orientuję, to Czuły Barbarzyńca jest w Warszawie i Krakowie. także Lublin będzie trzeci - tak w ramach sprostowania
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!