czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Starsi panowie szturmują ZUS (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 maja 2008, 15:02

Od dziś 60-latkowie mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Kilkuset mieszkańców Lubelszczyzny już z tego skorzystało.

- Samych panów tu dzisiaj mamy - śmieje się Maciej Raszewski, naczelnik wydziału koordynacji obsługi klientów w lubelskim oddziale ZUS.

Do lubelskiego oddziału ZUS mężczyźni ustawiali się w kolejce już od rana. Do południa urzędnicy wydali 190 numerków. Wszystko za sprawą długo oczekiwanej nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, która wczoraj weszła w życie.

- Na tej podstawie mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat i mają przepracowane 35 lat mogą przejść na wcześniejszą emeryturę - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS w Lublinie.


Załadowane przez: Dziennik Wschodni


- Od razu postanowiłem ubiegać się o emeryturę, gdy tylko usłyszałem o nowych przepisach - mówi Henryk Kamiński, 61-letni inżynier z Lublina. - Nikt nie chce zatrudniać osób w tym wieku. Teraz jestem na świadczeniu przedemerytalnym, ale co to za pieniądze. Na emeryturze będzie więcej.

- Ja jestem na rencie. Ale emerytura to już inne życie - dodaje 63-letni Marek Wiśniewski.

Do dzisiaj 60-latkowie nie mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, chyba że byli całkowicie niezdolni do pracy. Sytuacja zmieniła się, gdy w październiku ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją to, że prawo do emerytury ma 55-letnia kobieta z 30-letnim stażem, a nie ma go 60-letni mężczyzna z 35-letnim stażem. Wejście w życie stosownej ustawy otworzyło w całym kraju drogę ok. 85 tys. mężczyzn do ubiegania się o świadczenie.

- Szacujemy, że na Lubelszczyźnie jeszcze w tym roku co najmniej kilka tysięcy panów skorzysta z tej możliwości - mówi Andrusiewicz. - Tylko w Lublinie przyjęliśmy już blisko 200 wniosków, oblegane są też nasze biura terenowe.

Dokumenty można składać w oddziale ZUS w Lublinie i biurach terenowych. Ci, którzy złożą swój wniosek w maju, już za ten miesiąc dostaną pierwszą emeryturę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!