Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 kwietnia 2015 r.
8:30
Edytuj ten wpis

Stary Gaj przecięty leśną ekspresówką. Wyrąbali kilka kilometrów drogi

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 31 A A

Przez środek Starego Gaju leśnicy wyrąbali kilka kilometrów drogi przeciwpożarowej - alarmują Czytelnicy. Są zbulwersowani rozmachem inwestycji oraz stopniem ingerencji w przyrodę. Jednak leśnicy nie mają sobie nic do zarzucenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Droga ma prawie 4,5 kilometra długości, 9, czasami 12 metrów szerokości i przecina cały Stary Gaj w pobliżu Zalewu Zemborzyckiego. Leśna inwestycja, pod którą wycięto wiele drzew (pozyskano 600 metrów sześciennych drewna), budzi duże emocje.

– Pod pretekstem budowy drogi "ppoż” doszło do dewastacji lasu na wielką skalę – alarmuje na jednym z forów internetowych "gość”.

– Jakoś nie wierzę, że to tylko droga przeciwpożarowa... Ktoś tam był? Widział z bliska? Ja byłem i widziałem, i to wiele razy. Szerokość taka, że dwa samochody spokojnie by się wyminęły, a miejscami tak duża przestrzeń, jakby tam supermarket razem z parkingiem mieli budować – komentuje inny internauta.

Z zarzutami nie zgadza się nadleśniczy Adam Kot z Nadleśnictwa Świdnik (Stary Gaj jest w tym nadleśnictwie – przyp. red.).

– Po pierwsze prowadzone prace to budowa leśnej drogi pożarowej, prowadzona po śladzie istniejących dotychczas dróg gruntowych. Przed rozbudową miała średnio około 5 metrów szerokości, teraz, łącznie z rowami, ma 9 metrów, a w miejscach mijanek i składnic jest szersza o 3 metry – wylicza nadleśniczy. – Jest to droga przeciwpożarowa, ale także będzie wykorzystywana przy wywózce drewna. To są jej główne funkcje – dodaje Kot i podkreśla, że budowa została rozpoczęta po otrzymaniu prawomocnej decyzji zezwalającej na realizację inwestycji. Do jej uzyskania niezbędne było wykonanie wszelkich uzgodnień – środowiskowych, wodnoprawnych itp.

– Kompleks leśny Stary Gaj jest licznie odwiedzany przez mieszkańców Lublina, którzy nie zawsze stosują się do obowiązujących zasad przebywania w lesie. Często są rozpalane nielegalne ogniska, które mogą być przyczyną groźnych pożarów. Starą droga ciężki sprzęt strażacki nawet nie miał szans wjechać do lasu – argumentuje nadleśniczy Kot.
W ostatnich dwóch latach zanotowano tam tylko jeden groźniejszy incydent pożarowy, ale – twierdzą leśnicy – na zimne trzeba dmuchać.

Budowana droga wykonywana jest z kruszyw naturalnych i łamanych na podbudowie piaskowo-żwirowej, wzmocnionej geokratą, bez stosowania materiałów ropopochodnych – aby jak najmniej ingerować w środowisko.

– Poza funkcjami użytkowymi droga będzie służyć ludziom do spacerów, biegania, nordic walkingu czy jazdy na rowerze – dodaje nadleśniczy. Zaznacza przy tym, że będzie tam obowiązywał zakaz wjazdu samochodów, quadów i motocykli.

– Nad prawidłowym korzystaniem z terenów leśnych i drogi nadzór sprawuje głównie Straż Leśna – dodaje nadleśniczy Kot.

Działania leśników spotkały się jedynak z ostrą ripostą wielu lublinian. – Stary Gaj jest niewielkim lasem w porównaniu do Lasów Kozłowieckich czy Parczewskich, więc nie ma co porównywać go do tych kompleksów w aspekcie budowania dróg pożarowych. Należy dbać o niego i zostawić w stanie naturalnym i niezmienionym – konstatuje jeden z internautów.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 stycznia 2016 o 17:49

Dzisiaj, tj. 6 stycznia 2016 roku byłem w Starym Gaju i dosłownie przeraziłem się tym co zobaczyłem. To już nie naturalny las, a park podmiejski z szerokimi drogami. W zeszłym roku, pierwszy raz od 50-ciu lat byłem tam tylko raz, na wiosnę, przez prowadzoną tam, wieloletnią, odstręczającą i wyniszczającą naturalny las wycinkę i zakrojone na szeroką skalę roboty drogowe, a przecież moja rodzina co roku, szczególnie latem odwiedzała ten las co weekend (albo i częściej) dla prostego kontaktu z naturą i "naładowania akumulatorów" i na pewno nie po to, aby zostawić tam śmieci i butelki po piwie, jak czynią to niektórzy lublinianie, co wstyd przyznać! Jak będę chciał odwiedzić park, to sobie pojadę do Sasa, panowie decydenci! Natychmiast po powrocie do domu obejrzałem aktualne zdjęcia satelitarne (mapa Google) tego obszaru i aż włosy stanęły mi dęba na głowie! Przy budowanej drodze zaczęto wyrąbywać równe działki, WEWNĄTRZ LASU! Pewnie "leśnicy" będą się tłumaczyć, że to pod nowe nasadzenia, ale coś mi się widzi, że to tylko tymczasowa zasłona dymna. Przykro mi, że jeszcze na moich oczach niknie jeden z ostatnich zakątków naturalnej przyrody w obrębie naszego miasta. Młodzież, która wcześniej w tym wątku pisała coś o ekologach itp. niech sobie dobrze przetrze oczy!

Dzisiaj, tj. 6 stycznia 2016 roku byłem w Starym Gaju i dosłownie przeraziłem się tym co zobaczyłem. To już nie naturalny las, a park podmiejski z szerokimi drogami. W zeszłym roku, pierwszy raz od 50-ciu lat byłem tam tylko raz, na wiosnę, przez prowadzoną tam, wieloletnią, odstręczającą i wyniszczającą naturalny las wycinkę i zakrojone na szeroką skalę roboty drogowe, a przecież moja rodzina co roku, szczególnie latem odwiedzała ten las co weekend (albo i częściej) dla prostego kontaktu z naturą i "naładowania akumulatorów" i na pewno n... rozwiń

Avatar
zdrowa rodzina / 5 października 2015 o 14:57

stary gej przecięty leśną ekspresówką. dobre...

Avatar
Gość / 5 października 2015 o 13:45
Jeśli to jest droga przeciwpożarowa to ja mam pytanie ile pożarów było w Starym Lesie w ciągu ostatnich 200 lat oprócz tego, że żadnego. Tylkom kasa, kasa i kasa.
Avatar
Gość / 4 lipca 2015 o 19:16
chca polaczyc osiedla porebe z wrotkowem .niszczyc domy ptakow, zabijac przyrode dla kasy, pamietam jak tu kiedys pieknie bylo. mozna bylo wypoczac. a dzis facet z podkaszarka w starym gaju tworzyl pusty plac. slychac wycinke drzew,plakac sie chce co zrobili.jak zniszczyli,tego sie juz nie da uratowac,ten las umiera
Avatar
krzysztof / 26 kwietnia 2015 o 23:35

tego lasu nie bedzie za kilkanascie lat zobaczycie , jestem mieszkancem jego sasiedztwa przez ok 15 lat ten las został w ponad połowie wyciety ten  teren jest atrakcyjna czescia i łakomym kaskiem i chodzi tu zapewne tylko o grunt, byc moze powstanie z czasem tam osiedle tak jak np warszawskie miedzylesie , nikt sie nie odwarzy na raz tego wyciac ale zrobia to po kawałku tak jak całą polska gospodarke i przemysł podzielic na czesci i po kolei likwidowac , taka droga pozarowa??? tam sie nie ma co palic juz a poza tym do gaszenia lasów sa helikoptery jeszcze nie widziałem takiej drogi w zadnym lesie

tego lasu nie bedzie za kilkanascie lat zobaczycie , jestem mieszkancem jego sasiedztwa przez ok 15 lat ten las został w ponad połowie wyciety ten  teren jest atrakcyjna czescia i łakomym kaskiem i chodzi tu zapewne tylko o grunt, byc moze powstanie z czasem tam osiedle tak jak np warszawskie miedzylesie , nikt sie nie odwarzy na raz tego wyciac ale zrobia to po kawałku tak jak całą polska gospodarke i przemysł podzielic na czesci i po kolei likwidowac , taka droga pozarowa??? tam sie nie ma co palic juz a poza tym do gaszenia lasów ... rozwiń

Avatar
krz / 26 kwietnia 2015 o 23:35

tego lasu nie bedzie za kilkanascie lat zobaczycie , jestem mieszkancem jego sasiedztwa przez ok 15 lat ten las został w ponad połowie wyciety ten  teren jest atrakcyjna czescia i łakomym kaskiem i chodzi tu zapewne tylko o grunt, byc moze powstanie z czasem tam osiedle tak jak np warszawskie miedzylesie , nikt sie nie odwarzy na raz tego wyciac ale zrobia to po kawałku tak jak całą polska gospodarke i przemysł podzielic na czesci i po kolei likwidowac , taka droga pozarowa??? tam sie nie ma co palic juz a poza tym do gaszenia lasów sa helikoptery jeszcze nie widziałem takiej drogi w zadnym lesie

tego lasu nie bedzie za kilkanascie lat zobaczycie , jestem mieszkancem jego sasiedztwa przez ok 15 lat ten las został w ponad połowie wyciety ten  teren jest atrakcyjna czescia i łakomym kaskiem i chodzi tu zapewne tylko o grunt, byc moze powstanie z czasem tam osiedle tak jak np warszawskie miedzylesie , nikt sie nie odwarzy na raz tego wyciac ale zrobia to po kawałku tak jak całą polska gospodarke i przemysł podzielic na czesci i po kolei likwidowac , taka droga pozarowa??? tam sie nie ma co palic juz a poza tym do gaszenia lasów ... rozwiń

Avatar
BirkH / 10 kwietnia 2015 o 14:02

A co zrobili w lubelskim ogrodzie botanicznym...

Też przecieli go drogą !!!

Sprawa dla prokuratury !!!

Wszystko można przeczytać w prezentacji:

http://issuu.com/landschaftlublin/docs/prezentacja3

Avatar
kamil-lublin / 9 kwietnia 2015 o 23:05
W/w las nalezy do drzewostanow nasiennych wiec glowną funkcją jest pozyskiwanie nazion do reprodukcji drzew i krzewow. Droga pozarowa jak najbardziej jest wskazana-jednak nie powinna ingerowac w tereny rezerwatu Stasin- jak rowniez-powinna byc oddzielona od niego strefą buforową-okolo 100 metrow od tablicy informujacej o rezerwacie mozna spotkac rodzime gatunki storczykow w tym podkolan bialy-oraz wiele innych rzadkich gatunkow-dlatego tez powinni wydzielic strefe buforowa pomiedzy rezerwatem a reszta drzewostanu
Avatar
Łysy / 9 kwietnia 2015 o 21:29

Oprócz masowej wycinki lasów ( leśnicy robią z nich parki), także chcą spowodować eksterminację niektórych zwirząt łownych, przeciwko czemu (!) protestują myśliwi. Narzuca sie kołom zwiększenie o 20% pozyskania jeleniowatych i dzików, nie licząc się ze zdaniem myśliwych. Pan minister wydał rozpozrządzenie dotyczące odstrzału loch dzików: w okregu Biała Podlaska- cały rok  a w pozostałych częściach kraju od 15maja do 15 lutecho można strzelać lochy ( młode dziki rodzą się w marcu). Jest to nie humanitarne (mam nadzieję, że myśliwi nie będą tego robić). Dlaczego zieloni zawsze tak mocno krzyczący w tym przypadku siedzą cicho.

Oprócz masowej wycinki lasów ( leśnicy robią z nich parki), także chcą spowodować eksterminację niektórych zwirząt łownych, przeciwko czemu (!) protestują myśliwi. Narzuca sie kołom zwiększenie o 20% pozyskania jeleniowatych i dzików, nie licząc się ze zdaniem myśliwych. Pan minister wydał rozpozrządzenie dotyczące odstrzału loch dzików: w okregu Biała Podlaska- cały rok  a w pozostałych częściach kraju od 15maja do 15 lutecho można strzelać lochy ( młode dziki rodzą się w marcu). Jest to nie humanitarne (mam nadzieję, że myśliwi nie... rozwiń

Avatar
racjonalista / 9 kwietnia 2015 o 18:54
Ktoś tu nie zauważa, że lasy w Polsce co do zasady mają przeznaczenie gospodarcze (poza różnego rodzaju tereami chronionymi). Zatem Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną-wycinają, sadzą, opiekują się lasami które "uprawiają" i należy stwierdzić że co do zasady wywiązują sie dość dobrze ze swej roli. Do gospodarowania konieczna jest ifrastruktura. Między słowami leśniczego już słychać, że ten las wchodzi w okres rębny (osiąga wiek i rozmiary pozwalające na wycinkę gospodarczą). Już taki lasu los że służy do pozyskiwania drewna. Las rośnie, wycina się go, sadzi nowy i tak w kółko-to normalne!
Ktoś tu nie zauważa, że lasy w Polsce co do zasady mają przeznaczenie gospodarcze (poza różnego rodzaju tereami chronionymi). Zatem Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną-wycinają, sadzą, opiekują się lasami które "uprawiają" i należy stwierdzić że co do zasady wywiązują sie dość dobrze ze swej roli. Do gospodarowania konieczna jest ifrastruktura. Między słowami leśniczego już słychać, że ten las wchodzi w okres rębny (osiąga wiek i rozmiary pozwalające na wycinkę gospodarczą). Już taki lasu los że służy do pozyskiwania drewna. Las rośnie,... rozwiń
Avatar
Gość / 6 stycznia 2016 o 17:49

Dzisiaj, tj. 6 stycznia 2016 roku byłem w Starym Gaju i dosłownie przeraziłem się tym co zobaczyłem. To już nie naturalny las, a park podmiejski z szerokimi drogami. W zeszłym roku, pierwszy raz od 50-ciu lat byłem tam tylko raz, na wiosnę, przez prowadzoną tam, wieloletnią, odstręczającą i wyniszczającą naturalny las wycinkę i zakrojone na szeroką skalę roboty drogowe, a przecież moja rodzina co roku, szczególnie latem odwiedzała ten las co weekend (albo i częściej) dla prostego kontaktu z naturą i "naładowania akumulatorów" i na pewno nie po to, aby zostawić tam śmieci i butelki po piwie, jak czynią to niektórzy lublinianie, co wstyd przyznać! Jak będę chciał odwiedzić park, to sobie pojadę do Sasa, panowie decydenci! Natychmiast po powrocie do domu obejrzałem aktualne zdjęcia satelitarne (mapa Google) tego obszaru i aż włosy stanęły mi dęba na głowie! Przy budowanej drodze zaczęto wyrąbywać równe działki, WEWNĄTRZ LASU! Pewnie "leśnicy" będą się tłumaczyć, że to pod nowe nasadzenia, ale coś mi się widzi, że to tylko tymczasowa zasłona dymna. Przykro mi, że jeszcze na moich oczach niknie jeden z ostatnich zakątków naturalnej przyrody w obrębie naszego miasta. Młodzież, która wcześniej w tym wątku pisała coś o ekologach itp. niech sobie dobrze przetrze oczy!

Dzisiaj, tj. 6 stycznia 2016 roku byłem w Starym Gaju i dosłownie przeraziłem się tym co zobaczyłem. To już nie naturalny las, a park podmiejski z szerokimi drogami. W zeszłym roku, pierwszy raz od 50-ciu lat byłem tam tylko raz, na wiosnę, przez prowadzoną tam, wieloletnią, odstręczającą i wyniszczającą naturalny las wycinkę i zakrojone na szeroką skalę roboty drogowe, a przecież moja rodzina co roku, szczególnie latem odwiedzała ten las co weekend (albo i częściej) dla prostego kontaktu z naturą i "naładowania akumulatorów" i na pewno n... rozwiń

Avatar
zdrowa rodzina / 5 października 2015 o 14:57

stary gej przecięty leśną ekspresówką. dobre...

Avatar
Gość / 5 października 2015 o 13:45
Jeśli to jest droga przeciwpożarowa to ja mam pytanie ile pożarów było w Starym Lesie w ciągu ostatnich 200 lat oprócz tego, że żadnego. Tylkom kasa, kasa i kasa.
Avatar
Gość / 4 lipca 2015 o 19:16
chca polaczyc osiedla porebe z wrotkowem .niszczyc domy ptakow, zabijac przyrode dla kasy, pamietam jak tu kiedys pieknie bylo. mozna bylo wypoczac. a dzis facet z podkaszarka w starym gaju tworzyl pusty plac. slychac wycinke drzew,plakac sie chce co zrobili.jak zniszczyli,tego sie juz nie da uratowac,ten las umiera
Avatar
krzysztof / 26 kwietnia 2015 o 23:35

tego lasu nie bedzie za kilkanascie lat zobaczycie , jestem mieszkancem jego sasiedztwa przez ok 15 lat ten las został w ponad połowie wyciety ten  teren jest atrakcyjna czescia i łakomym kaskiem i chodzi tu zapewne tylko o grunt, byc moze powstanie z czasem tam osiedle tak jak np warszawskie miedzylesie , nikt sie nie odwarzy na raz tego wyciac ale zrobia to po kawałku tak jak całą polska gospodarke i przemysł podzielic na czesci i po kolei likwidowac , taka droga pozarowa??? tam sie nie ma co palic juz a poza tym do gaszenia lasów sa helikoptery jeszcze nie widziałem takiej drogi w zadnym lesie

tego lasu nie bedzie za kilkanascie lat zobaczycie , jestem mieszkancem jego sasiedztwa przez ok 15 lat ten las został w ponad połowie wyciety ten  teren jest atrakcyjna czescia i łakomym kaskiem i chodzi tu zapewne tylko o grunt, byc moze powstanie z czasem tam osiedle tak jak np warszawskie miedzylesie , nikt sie nie odwarzy na raz tego wyciac ale zrobia to po kawałku tak jak całą polska gospodarke i przemysł podzielic na czesci i po kolei likwidowac , taka droga pozarowa??? tam sie nie ma co palic juz a poza tym do gaszenia lasów ... rozwiń

Avatar
krz / 26 kwietnia 2015 o 23:35

tego lasu nie bedzie za kilkanascie lat zobaczycie , jestem mieszkancem jego sasiedztwa przez ok 15 lat ten las został w ponad połowie wyciety ten  teren jest atrakcyjna czescia i łakomym kaskiem i chodzi tu zapewne tylko o grunt, byc moze powstanie z czasem tam osiedle tak jak np warszawskie miedzylesie , nikt sie nie odwarzy na raz tego wyciac ale zrobia to po kawałku tak jak całą polska gospodarke i przemysł podzielic na czesci i po kolei likwidowac , taka droga pozarowa??? tam sie nie ma co palic juz a poza tym do gaszenia lasów sa helikoptery jeszcze nie widziałem takiej drogi w zadnym lesie

tego lasu nie bedzie za kilkanascie lat zobaczycie , jestem mieszkancem jego sasiedztwa przez ok 15 lat ten las został w ponad połowie wyciety ten  teren jest atrakcyjna czescia i łakomym kaskiem i chodzi tu zapewne tylko o grunt, byc moze powstanie z czasem tam osiedle tak jak np warszawskie miedzylesie , nikt sie nie odwarzy na raz tego wyciac ale zrobia to po kawałku tak jak całą polska gospodarke i przemysł podzielic na czesci i po kolei likwidowac , taka droga pozarowa??? tam sie nie ma co palic juz a poza tym do gaszenia lasów ... rozwiń

Avatar
BirkH / 10 kwietnia 2015 o 14:02

A co zrobili w lubelskim ogrodzie botanicznym...

Też przecieli go drogą !!!

Sprawa dla prokuratury !!!

Wszystko można przeczytać w prezentacji:

http://issuu.com/landschaftlublin/docs/prezentacja3

Avatar
kamil-lublin / 9 kwietnia 2015 o 23:05
W/w las nalezy do drzewostanow nasiennych wiec glowną funkcją jest pozyskiwanie nazion do reprodukcji drzew i krzewow. Droga pozarowa jak najbardziej jest wskazana-jednak nie powinna ingerowac w tereny rezerwatu Stasin- jak rowniez-powinna byc oddzielona od niego strefą buforową-okolo 100 metrow od tablicy informujacej o rezerwacie mozna spotkac rodzime gatunki storczykow w tym podkolan bialy-oraz wiele innych rzadkich gatunkow-dlatego tez powinni wydzielic strefe buforowa pomiedzy rezerwatem a reszta drzewostanu
Avatar
Łysy / 9 kwietnia 2015 o 21:29

Oprócz masowej wycinki lasów ( leśnicy robią z nich parki), także chcą spowodować eksterminację niektórych zwirząt łownych, przeciwko czemu (!) protestują myśliwi. Narzuca sie kołom zwiększenie o 20% pozyskania jeleniowatych i dzików, nie licząc się ze zdaniem myśliwych. Pan minister wydał rozpozrządzenie dotyczące odstrzału loch dzików: w okregu Biała Podlaska- cały rok  a w pozostałych częściach kraju od 15maja do 15 lutecho można strzelać lochy ( młode dziki rodzą się w marcu). Jest to nie humanitarne (mam nadzieję, że myśliwi nie będą tego robić). Dlaczego zieloni zawsze tak mocno krzyczący w tym przypadku siedzą cicho.

Oprócz masowej wycinki lasów ( leśnicy robią z nich parki), także chcą spowodować eksterminację niektórych zwirząt łownych, przeciwko czemu (!) protestują myśliwi. Narzuca sie kołom zwiększenie o 20% pozyskania jeleniowatych i dzików, nie licząc się ze zdaniem myśliwych. Pan minister wydał rozpozrządzenie dotyczące odstrzału loch dzików: w okregu Biała Podlaska- cały rok  a w pozostałych częściach kraju od 15maja do 15 lutecho można strzelać lochy ( młode dziki rodzą się w marcu). Jest to nie humanitarne (mam nadzieję, że myśliwi nie... rozwiń

Avatar
racjonalista / 9 kwietnia 2015 o 18:54
Ktoś tu nie zauważa, że lasy w Polsce co do zasady mają przeznaczenie gospodarcze (poza różnego rodzaju tereami chronionymi). Zatem Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną-wycinają, sadzą, opiekują się lasami które "uprawiają" i należy stwierdzić że co do zasady wywiązują sie dość dobrze ze swej roli. Do gospodarowania konieczna jest ifrastruktura. Między słowami leśniczego już słychać, że ten las wchodzi w okres rębny (osiąga wiek i rozmiary pozwalające na wycinkę gospodarczą). Już taki lasu los że służy do pozyskiwania drewna. Las rośnie, wycina się go, sadzi nowy i tak w kółko-to normalne!
Ktoś tu nie zauważa, że lasy w Polsce co do zasady mają przeznaczenie gospodarcze (poza różnego rodzaju tereami chronionymi). Zatem Lasy Państwowe prowadzą gospodarkę leśną-wycinają, sadzą, opiekują się lasami które "uprawiają" i należy stwierdzić że co do zasady wywiązują sie dość dobrze ze swej roli. Do gospodarowania konieczna jest ifrastruktura. Między słowami leśniczego już słychać, że ten las wchodzi w okres rębny (osiąga wiek i rozmiary pozwalające na wycinkę gospodarczą). Już taki lasu los że służy do pozyskiwania drewna. Las rośnie,... rozwiń