Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lipca 2015 r.
11:22

Stary Gaj w Lublinie: Quadami i motocyklami rozjeżdżają lasy, za nic mają przepisy i bezpieczeństwo innych

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 38 A A
Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com

Kierowcy quadów i motocykli crossowych szaleją po lubelskich lasach. Jeźdźcy z premedytacją łamią zakazy wjazdu. Stanowią zagrożenie i dla pieszych, i dla przyrody, ale niewiele robią sobie z zakazów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Jacek w ostatnią niedzielę wybrał się do Starego Gaju w Lublinie na przejażdżkę rowerem. – Lubię to miejsce, bo leśne dróżki idealnie nadają się do jazdy rowerem, nordic walkingu, spacerów czy zbierania grzybów. Jechałem jedną z licznych ścieżek, gdy zza zakrętu dosłownie wypadł motocyklista na crossówce i niemal mnie staranował – opowiada pan Jacek. – Przewróciłem się w krzaki. Motocyklista z kamerką na kasku na chwilę przystanął, popatrzył się i bez słowa pojechał dalej – opowiada nasz czytelnik.

Crossówka nie miała tablic rejestracyjnych, a jeździec był dokładnie zamaskowany pod profesjonalnym ubiorem. – To nie był pierwszy przypadek. Mimo że wjazdu do Starego Gaju strzegą szlabany, to w dalszym ciągi motocykliści i quadowcy szaleją po tym kompleksie. Jest to niebezpieczne dla wypoczywających ludzi, ale także szkodliwe dla płoszonej zwierzyny – dodaje pan Jacek.

Leśnicy borykają się z tym problemem od lat. – Sympatycy tak zwanych sportów ekstremalnych często mylą las z torem. Sygnały o tego rodzaju praktykach docierają do nas praktycznie z całego regionu. Najczęściej jednak z kompleksów leśnych sąsiadujących z dużymi miastami – przyznaje Jerzy Reja, główny specjalista ds. straży leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. – Mimo że jest to wykroczenie zagrożone mandatem w wysokości nawet 1000 złotych, to wciąż nie brakuje amatorów jazdy po lesie. Niestety większość z nich nie zdaje sobie sprawy, ile szkód czyni w środowisku. Nierzadko rozjeżdżają kępy chronionych czy rzadkich roślin – dodaje.

A motocykliści i quadowcy są po prostu cwani. Swoje pasje realizują na pojazdach bez rejestracji. Dlatego nawet nagrania z kamer ukrytych w lesie nie pomagają leśnikom w ustaleniu kierowcy.

Leśnicy nie mają ani sił, ani środków, aby ścigać amatorów jazdy po lasach. – Wspólnie z policją prowadzimy akcje kontrolne – dodaje Jerzy Reja. – Komendanci powiatowi mają w swoim zakresie organizację wspólnych działań ze Strażą Leśną – mówi Kamil Gołębiowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Przypomnijmy, że jazda po lesie quadem, motocyklem czy samochodem może kosztować 1000 złotych. Recydywa grozi rozprawa sądową i grzywną do 5000 zł plus nawiązkę za zniszczoną roślinność.

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 21:11
Więcej torów mniej stadionów
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 11:14
6 lat studiowałam w Lublinie i nigdy nie byłam w Starym Geju. Szkoda. Ewa.
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 11:11
i tam wysłać straż miejską ( budżetową )
Avatar
ŁOWCA SKÓR / 30 lipca 2015 o 09:38

strzelać do tych pijanych polskich świń i tyle w temacie

JUDE ???

Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 09:19
strzelać do tych pijanych polskich świń i tyle w temacie
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 07:08
widzialem dzisiaj znowu debila na niebieskim crossie w okolicach poreby / starego gaju
Avatar
ursyn / 29 lipca 2015 o 22:27
Pies bez względu na wiek powinien być na smyczy a jeśli ci przeszkadzał w pracy to trzeba było zostawić go w domu.
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 22:22

Widziałemm opisany przypadek. "stary Las" podobno jest monitorowany więc nie powinno być problemu z usdtaleniem faktów. Natomiast ja miałem problem trzy dni wcześniej. Będąc trenerem biegaczy musiałem taśmą zmierzyć 1000-metrową pętlę na skraju lasu. Byłem z psem - 16-letnim niedowidzącem kundlem - którego na 20 min spuściłem ze smyczy, mając zajetę obie ręce. Pies był przy mnie. Napatoczył się facet podjący się pracownika ochrony leśnej. Łaził za mną i fotografował moje, ze psem - niewątpliwe złamanie przepisów - znanych mi jako długoletniego pracownika naukowego związanego z leśnictwem. Groził mi policją, karą finansową i innymi "kataklizmami", które mnie za to wykroczenie spotkają. Fakt, faktem, że nowa droga leśna w STARYM GAJU ukończona w tym roku - staje się torem wyścigowym dla motocyklistów. Policja sobie z tym poradzi, ale służby leśne napewno nie. Narazie motocykliści, chcę tam bić cyklistów. Niedługo mogą zacząć bić trenujących tam biegaczy.

rozwiń
Avatar
kgcv / 29 lipca 2015 o 22:20
Ja zdejmowałem linkę żeglarską w Starym Gaju zawieszoną na wysokości ok. 1.2 m w okolicach rezerwatu.
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 21:01
to pan Wacek nie slyszal motocykla zza zakrętu? mysle ze w lublinie elektrycznym ktm nie jechal...
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 21:11
Więcej torów mniej stadionów
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 11:14
6 lat studiowałam w Lublinie i nigdy nie byłam w Starym Geju. Szkoda. Ewa.
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 11:11
i tam wysłać straż miejską ( budżetową )
Avatar
ŁOWCA SKÓR / 30 lipca 2015 o 09:38

strzelać do tych pijanych polskich świń i tyle w temacie

JUDE ???

Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 09:19
strzelać do tych pijanych polskich świń i tyle w temacie
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 07:08
widzialem dzisiaj znowu debila na niebieskim crossie w okolicach poreby / starego gaju
Avatar
ursyn / 29 lipca 2015 o 22:27
Pies bez względu na wiek powinien być na smyczy a jeśli ci przeszkadzał w pracy to trzeba było zostawić go w domu.
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 22:22

Widziałemm opisany przypadek. "stary Las" podobno jest monitorowany więc nie powinno być problemu z usdtaleniem faktów. Natomiast ja miałem problem trzy dni wcześniej. Będąc trenerem biegaczy musiałem taśmą zmierzyć 1000-metrową pętlę na skraju lasu. Byłem z psem - 16-letnim niedowidzącem kundlem - którego na 20 min spuściłem ze smyczy, mając zajetę obie ręce. Pies był przy mnie. Napatoczył się facet podjący się pracownika ochrony leśnej. Łaził za mną i fotografował moje, ze psem - niewątpliwe złamanie przepisów - znanych mi jako długoletniego pracownika naukowego związanego z leśnictwem. Groził mi policją, karą finansową i innymi "kataklizmami", które mnie za to wykroczenie spotkają. Fakt, faktem, że nowa droga leśna w STARYM GAJU ukończona w tym roku - staje się torem wyścigowym dla motocyklistów. Policja sobie z tym poradzi, ale służby leśne napewno nie. Narazie motocykliści, chcę tam bić cyklistów. Niedługo mogą zacząć bić trenujących tam biegaczy.

rozwiń
Avatar
kgcv / 29 lipca 2015 o 22:20
Ja zdejmowałem linkę żeglarską w Starym Gaju zawieszoną na wysokości ok. 1.2 m w okolicach rezerwatu.
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 21:01
to pan Wacek nie slyszal motocykla zza zakrętu? mysle ze w lublinie elektrycznym ktm nie jechal...
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 0

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 6

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 14

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 63

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina