wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Statek powietrzny i reaktor plazmowy. Lubelskie wynalazki pojadą do Genewy

Dodano: 22 lutego 2016, 09:49

Statek powietrzny i reaktor plazmowy – wynalazki studentów i naukowców z Politechniki Lubelskiej zostaną zaprezentowane na 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W tegorocznej edycji konkursu Student-Wynalazca, który od 2010 roku organizuje Politechnika Świętokrzyska w Kielcach oceniano 60 wynalazków. Aż 20 z nich zgłosili studenci Politechniki Lubelskiej. Jedną z nagród głównych zdobyło „urządzenie do skróconego startu i lądowania statku powietrznego”. Jego autorem jest Zbigniew Czyż, a współtwórcami prof. Mirosław Wendeker i dr inż. Konrad Pietrykowski.

Druga nagroda przypadła zespołowi w składzie: Michał Kwiatkowski i Piotr Terebun oraz prof. Henryka Stryczewska, dr hab. Joanna Pawłat i dr inż. Jarosław Dziatczyk za „sposób i urządzenie do generacji nierównowagowej plazmy niskotemperaturowej”.

Nagrodzony statek powietrzny potrafi startować i lądować pionowo, ale też pod dowolnym kątem od podłoża. Dodatkowo może lecieć z prędkością nawet do 200 km/h – mówi mgr inż. Zbigniew Czyż, doktorant na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Zalety tego wynalazku to także niższe zużycie energii i wyższy stopień bezpieczeństwa. – Jeśli zawiedzie jeden z elementów pierwszego układu napędowego, nawet wirnik nośny, to wtedy możemy spokojnie wylądować na drugim układzie – wyjaśnia Czyż.

Na razie powstał model demonstracyjny w skali 1:8. Docelowo urządzenie ma być dwuosobowym statkiem załogowym, który będzie mógł pokonywać odległości do kilkuset kilometrów. Według wstępnych szacunków, gdyby trafiło do sprzedaży, kosztowałoby ok. 300-350 tys. zł.

Z kolei reaktor plazmowy to urządzenie niewiele większe od długopisu, służące do wytwarzania plazmy, czyli zjonizowanego gazu, który we wszechświecie występuje powszechnie, a w warunkach ziemskich możemy go obserwować, np. podczas wyładowań atmosferycznych.

– Nasz aparat pozwala wytwarzać plazmę temperaturze nawet bliskiej temperaturze ludzkiego ciała. To otwiera zupełnie nowe pole do zastosowań w medycynie przy leczeniu trudnogojących się ran, ale też w branży spożywczej i rolnictwie do wydłużenia czasu przydatności do spożycia – wylicza dr hab. Joanna Pawłat.

Oba wynalazkizostaną zaprezentowane podczas wystawy w Genewie w dniach 13-17 kwietnia. Koszty wyjazdu lubelskich naukowców do Szwajcarii zostaną pokryte z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Generator plazmy (fot. Dariusz Sowa)
Generator plazmy (fot. Dariusz Sowa)
Generator plazmy (fot. Dariusz Sowa)
Generator plazmy (fot. Dariusz Sowa)
(fot. Dariusz Sowa)
(fot. Dariusz Sowa)
Gość
leon z
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 lutego 2016 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
E tam, już Terminator używał karabinu plazmowego, a ci doszli dopiero do zimnej plazmy ;) A tak poważnie - GRATULACJE :)
Rozwiń
leon z
leon z (22 lutego 2016 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Brawo !!!!!!!!!!!! Brawo !!!!!!!!!!!!! I jeszcze raz BRAWOOOOOOO ! Tak trzymać to duma mnie rozpiera, że w moim mieście są takie talenty !!!!!!!! I gratulacje !

bo się zajdziesz !

ten wynalazek - statek powietrzny to wiatrakowiec , budowano je od lat 20-tych XX wieku

Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zbyszka znam i gratuluję opracowania wynalazku. Co do zimnej plazmy - jakie ma ona mieć rzeczywiste zastosowanie (opis w artykule jest dość ogólny) ? W ogóle Lublin powinien stać się centrum hi-techu w Polsce - 3 ogromne uczelnie, mnóstwo studentów z wysokimi ambicjami kierowanymi specjalistami na skalę światową ( tak jak Pani prof. Stryczewska, która jest w tym momencie, moim zdaniem, w czołówce światowych specjalistów od plazmy) a także bardzo duża pula dofinansowań z UE powinna zaowocować, wręcz wysypem, wynalazków, patentów oraz nowych technologii transferowanych do przemysłu.
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wow. Wynaleźli zdalnie sterowany samolot! Brawo, no brawooooo!
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 13:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Good news. Keep going!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!