środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Stażyści będą znów bezrobotni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 czerwca 2003, 20:29
Autor: Beata Malczuk

Kończy się okres zatrudnienia w gminach unijnych konsultantów. Samorządy nie dadzą im pracy, mimo że mieszkańcy powinni być nadal informowani o Unii Europejskiej

Absolwenci szkół wyższych prowadzący w gminach punkty informacji europejskiej z końcem czerwca zostaną bez pracy. Zarabiali miesięcznie około 400 złotych.
– A co, miałaby pani dla nich wytyczne, czym mają się zająć – mówi Andrzej Wojteczuk z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Międzyrzecu Podlaskim.
Zatrudnieni zostali 1 marca. Teraz niby się nie nudzą, ale obowiązków nie mają już tyle, co przed referendum. – Przez cały tydzień cieszymy się wszyscy ze zwycięstwa – dodaje urzędnik. Powód jest oczywisty. 72 procent mieszkańców naszego miasta powiedziało „tak” dla UE.
– Z satysfakcją odebraliśmy maila z Biura Integracji Europejskiej w Lublinie z gratulacjami za dobry wynik głosowania. W najbliższym czasie zamierzamy przekazać wszystkie materiały szkołom. Otrzymają od nas paczki z broszurami – mówi Rozalia Jaroszyńska, stażystka.
Dobiega końca czas jej pracy w charakterze konsultantki ds. integracji. Jak ocenia to doświadczenie? – To naprawdę dużo mi dało. Nawiązałam sporo kontaktów, zdobyłam ogromną wiedzę o Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o negatywne odczucia, to nie odpowiadała mi postawa niektórych przeciwników UE. Atakowali i nie przyjmowali argumentów, ale to zdarzało się rzadko – przyznaje absolwentka prawa.
Od lipca zacznie szukać pracy w swoim mieście. Nie chce z Międzyrzeca wyjeżdżać ze względu na plany osobiste.
– Stażyści dzisiaj pracują w terenie – poinformowała nas Krystyna Misińska, sekretarz UG w Jabłoniu, kiedy próbowaliśmy się skontaktować z nimi. – Rolnicy nie chcieli słuchać młodych. Na spotkania informacyjne przed referendum mało który przychodził. Materiałów mamy dużo, a zainteresowanie niewielkie – kontynuuje sekretarz Misińska.
W tej gminie przy 61-procentowej frekwencji większość była przeciwna wstąpieniu Polski do UE. Jednak po referendum znaleźli się spragnieni informacji. Tamtejszy samorząd nie przewiduje zatrudnienia stażystów od lipca.
Ale gdyby tylko zechciał, ma błogosławieństwo ministra Lecha Nikolskiego i jego Biura ds. Referendum. – Nie dziwię się, że wójtowie chcieliby najpierw widzieć dodatkowe pieniądze na ten cel, ale przecież gminy otrzymały w tym roku znaczne kwoty na zwalczanie bezrobocia. To od nich zależy, czy zatrudnią kogoś do budowy drogi, czy w urzędzie – uważa Ryszard Straus, wicedyrektor tegoż biura. Dodaje, że popyt na informacje o UE będzie teraz systematycznie wzrastał. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!