środa, 24 maja 2017 r.

Lublin

Sto lat podstawówki w Rykach

Dodano: 24 września 2001, 20:09
Autor: (kk)

Szkoła Podstawowa im. Mariana Osińskiego w Rykach, wchodząca obecnie w skład miejscowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, obchodzi 100-lecie istnienia. Powstała jeszcze w zaborze rosyjskim w 1901 r. jako szkoła powszechna.

Przez wiele lat placówka była jedyną szkołą podstawową w Rykach. Najwięcej dzieci uczęszczało do niej pod koniec lat siedemdziesiątych i w latach osiemdziesiątych minionego wieku. Np. w 1985/1986 r. w SP uczyło się około 1700 dziewcząt i chłopców. Dopiero w 1990 r. liczba uczniów zmniejszyła się znacznie, gdyż swoje podwoje otworzyła SP nr 2. Obecnie do ZSO nr 1, składającego się z podstawówki i gimnazjum, uczęszcza 775 uczniów, wśród których jest 380 dziewcząt i chłopców SP.
Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w najbliższy poniedziałek (1 października). Rozpoczną się o godz. 9 mszą św. w intencji uczniów i nauczycieli, która odprawiona zostanie w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Podczas uroczystości zaplanowanej w ZSO nr 1 przewidziano okolicznościowe wystąpienia i koncert szkolnych zespołów artystycznych. Zaprezentuje się m.in. Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego "Ryki”, powstały przy SP jeszcze w 1968 r. Będzie można obejrzeć także występ tutejszej kapeli nauczycielskiej "Rykowiacy” i orkiestry dętej miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, w której gra wielu uczniów ZSO nr 1.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24