sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Stracili prawa do dzieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2003, 20:35

Małżonkowie Jolanta i Andrzej K. z Czerniejowa, podejrzani o zamordowanie pięciorga noworodków, zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej wobec czwórki swoich żyjących dzieci. Wczoraj Sąd Rejonowy w Lublinie postanowił zawiesić im bezterminowo prawa rodzicielskie.

Dzieci małżonków K. trafią do rodziny zastępczej. Będzie nią siostra Andrzeja K. z mężem. Mieszkają w Czerniejowie w domu sąsiadującym z posesją należącą do K.
– Lepszych kandydatów nie było – mówi sędzia Barbara du Chateau, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Cieszą się dobrą opinią, w przeszłości mieli dobre relacje z dziećmi, są w odpowiednim wieku.
Małżonkowie D. sami ubiegali się o uczynienie ich rodziną zastępczą. Przed sądem powiedzieli, że są emocjonalnie związani z dziećmi. Siostra Andrzeja K. ma wykształcenie pedagogiczne.
– Od razu i bez chwili zastanowienia wraz z mężem zdecydowaliśmy się na ten krok – mówiła nam kobieta przed jedną z rozpraw. – Jest nam ciężko, ale musimy sobie jakoś radzić.
Małżonkowie K. przebywają w are-szcie od sierpnia. Zostawili czworo dzieci – dwie dzie-wczynki i dwóch chłopców w wieku od 12 do 18 lat. Sąd wczorajszą decyzjęuzasadnił tym, że dziećmi nie ma się teraz kto opiekować.
Dlaczego prawa rodzicielskie zostały tylko zawieszone, a nie odebrane? – Nie stwierdziliśmy, żeby małżonkowie K. nadużywali władzy rodzicielskiej w stosunku do żyjących dzieci – tłumaczy sędzia du Chateau. – Z wywiadu kuratora wynikało, że nie było żadnych zastrzeżeń do tego, jak opiekowali się dziećmi.
Zanim sąd podjął decyzję, przesłuchał w areszcie rodziców dzieci. Obydwoje bardzo dobrze wypowiadali się o kandydatach na rodzinę zastępczą. Mówili, że ich dzieci w przeszłości mieli z siostrą Andrzeja K. i jej mężem dobry kontakt. Jolanta K. nie sprzeciwiała się zawieszeniu władzy rodzicielskiej, nie zgadzał się na to jej mąż.
Rodzina zastępcza ma zapewnić bieżącą opiekę i wychowanie dzieci. Jeśli wczorajsze orzeczenie się uprawomocni, sąd z urzędu wyznaczy opiekuna prawnego dla dzieci. Będzie miał on prawo podejmować wobec dzieci poważniejsze decyzje. •

Dzieci w beczce z kapustą

W sierpniu w domu K. znaleziono zwłoki pięciorga noworodków. Były ukryte w beczce z kapustą. Do zabijania dzieci przyznała się matka dzieci Jolanta K. Tłumaczyła, że zabijała je zaraz po urodzeniu, przytrzymując główki
pod wodą. Potem zwłoki trzymała w chłodni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!