Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 marca 2017 r.
16:12

Strajk szkolny w woj. lubelskim. Protest mniejszy i smutniejszy

Autor: Zdjęcie autora ask
92 40 A A

111 szkół i blisko 1700 nauczycieli na Lubelszczyźnie wzięło udział w piątkowym ogólnopolskim strajku szkolnym. Niemal w ostatniej chwili z protestu wycofało się blisko 80 placówek oświatowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie strajkowano m.in. w Szkole Podstawowej nr 3 i 42, Gimnazjum nr 7 i Liceum Ogólnokształcącym nr 9. Budynki zostały oflagowane i oklejone plakatami informacyjnymi.

– Od rana odwiedzałam placówki i rozmawiałam z nauczycielami, którzy byli tego dnia w szkole, ale powstrzymywali się od pracy – relacjonuje Celina Stasiak, szefowa ZNP w Lublinie. – Niektórzy dyżurowali na korytarzach, inni spędzali czas w pokojach nauczycielskich. Wszędzie rozmawiano o płacach nauczycieli, reformie oświaty i nowych podstawach programowych. Były to bardzo smutne rozmowy.

W Lublinie na dzień przed strajkiem z udziału w nim wycofały się trzy szkoły.

– Przestraszyliśmy się potencjalnych konsekwencji – przyznaje jedna z nauczycielek, które początkowo deklarowały przyłączenie się do akcji. – W naszym pokoju nauczycielskim ktoś powiesił stanowisko NSZZ Solidarność. Napisano w nim, że udział ich związkowców w strajku będzie ich prywatną sprawą, która może być obarczona konsekwencjami prawnymi i finansowymi w przypadku podważania legalności całej akcji. Sama należę do ZNP, ale uznałam, że skoro strajk może okazać się nielegalny, a obserwując działania rządzących nie można wykluczać takiego scenariusza, lepiej nie ryzykować.

Początkowo na całej Lubelszczyźnie udział deklarowało blisko 200 placówek. Ostatecznie włączyło się 111 z nich.

– Spora liczba ludzi się wykruszyła – przyznaje Adam Sosnowski, szef ZNP na Lubelszczyźnie. – Jedni się przestraszyli, inni dostali propozycje nie do odrzucenia. Wielu przyczyn można się domyślać, ale w dzisiejszych czasach domysły są niewskazane.

Skandalem zakończyła się próba organizacji strajku w Świdniku.

– Świdnickie grono pedagogiczne nie weźmie udziału w strajku – informował dzień przed strajkiem w komunikacie wysłanym do prasy Karol Łukasik, podinspektor ds. Kontaktów z Mediami i Wizerunku Urzędu Miasta w Świdniku, a pisząc o referendach strajkowych dodawał: – Większość nauczycieli opowiedziało się przeciwko takiej formie rozwiązywania sporów, decydując o tym, że nie przystąpi do strajku. Udział w proteście zapowiedziała tylko jedna nauczycielka przedszkolna.

– Taka nierzetelna dezinformacja sprawiła, że strajk w szkołach miejskich rzeczywiście się nie odbył – informuje Ewa Kiernicka, prezes ZNP w Świdniku. – W czterech z sześciu szkół od 61 do 86 proc. nauczycieli opowiedziało się za strajkiem i tam protest był zaplanowany. Pedagodzy ugięli się jednak przed daleko odbiegającą od zasad demokracji polityką informacyjną miasta i zdecydowali normalnie pracować. Szkoły były jednak oflagowane i oplakatowane, a nauczyciele w milczeniu wspierali swoich kolegów strajkujących w powiecie świdnickim.

Oprócz nauczycieli do strajku przyłączyli się pracownicy niepedagogiczni.

– W naszej szkole strajkowało ponad 80 proc. nauczycieli. Ci, którzy nie włączyli się do protestu zapewnili uczniom opiekę świetlicową. Normalne lekcje odbyły się w dwóch młodszych klasach, których nauczyciele nie brali udziału w strajku. Strajkowała też cała kuchnia. Obiady nie były wydawane – przyznaje Marek Woźniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 29 w Lublinie. – Informacje o tym, że tak będzie przekazaliśmy rodzicom tydzień wcześniej. Wszystkie dzieci przyniosły więc ze sobą napoje i kanapki. Uczuliłem też opiekunów, żeby na bieżąco dopytywali dzieci, czy nie są głodne, bo do takiej sytuacji nie mogliśmy dopuścić. Byliśmy przygotowani do kupienia im w razie czego drożdżówek, bo rodzice nie byli zainteresowani usługą cateringową.

– Rozumiem nauczycieli i powody ich strajku. Nie oburza mnie, że kuchnia nie działa. To tylko jeden dzień w roku i nie utrudnia to nikomu życia. Znacznie ważniejsze niż obiad jest konieczność pokazania rządowi, co myśli się o wprowadzanej reformie i walka o prawa pracownicze – mówiła mama Kuby, jednego z uczniów SP nr 29.

W walce o lepsze warunki pracy nauczycieli wspierali także pracownicy przedszkoli.

– To bardzo ważne, żeby wyrazić naszą solidarnośc z nauczycielami i pracownikami niepedagogicznymi – uważa Anna Wnuk - Przegalińska, ze strajkującego w piątek lubelskiego przedszkola nr 42. – Podnoszone przez ZNP kwestie leżą nam wszystkim na sercu. Nie wierzę, że spełnią się zapowiedzi lubelskiego kuratorium mówiącego, że reforma oświaty wygeneruje na Lubelszczyźnie ok. 400 nowych etatów. Ta reforma spowoduje zwolnienia lub to, że nauczyciele będą musieli jeździć po różnych szkołach składając cząstki etatów. Ucierpią też rodzice i uczniowie. Dlatego musimy prezentować swój sprzeciw wobec tego, co się dzieje.

Sonda: Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów: 894
53.36%
Nie
43.96%
Tak
2.68%
Nie mam zdania

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2017 o 13:54
Kolejna "nadzwyczjna kasta", tylko przywileje im w głowach.
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2017 o 13:54
Zajmijcie się nauczaniem, a nie strajkowaniem.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 14:37
Pani Kiernicka, co ma znaczyć "Pedagodzy ugięli się jednak przed daleko odbiegającą od zasad demokracji polityką informacyjną miasta i zdecydowali normalnie pracować" Przecież to bełkot. Jak się można ugiąć przed polityką informacyjną? Większość nauczycieli nie chciała po prostu brać udziału w politycznej awanturze ZNP!
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 10:48
WSZEMIĘŻLIWOSĆ.... okaż zamiast pisać w ten sposób komentarze, bo chyba nie jesteś Gościu autorytetem w kwestii edukacji... choć pewnie Ty jesteś innego zdania. Dobra rada- zatroszcz się o swoją edukację, choćby w aspekcie posługiwania się poprawną polszczyzną, zanim publicznie zabierzesz głos
Avatar
dętka / 1 kwietnia 2017 o 09:42
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
STOP CHAOSOWI W SZKOLE !!! Konsekwencje niedopracowanej reformy poniosą przede wszystkim dzieci! Ciekawe co wtedy powiedzą związkowcy z PiSolidarności?
Nawet opony od ponad roku oddają do utylicacji i nie palą EKOLOGICZNIE na ulicach,Szyszko nauczył ekologii?
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 08:35
Uczulam wszystkich na dezinformację związek zawodowy Solidarność nic nie pisał, nie brał udziału w strajku, więc proszę nie szukać winnych takiej marginalnej frekwencji. A żeby była jasność NAUCZYCIELE ZNP PRZY SWOICH DYREKTORACH WALCZĄ O SWOJE PRZYWILEJE 1,5 ETATU DODATKI MOTYWACYJNE, NAGRODY ZA NIC NIE ROBIEBIE. A wszystkich rodziców z szkół podstawowych i gimnazjów zapraszam do przeczytania Podstawy Programowej Liceum lub Technikum, gdzie Fizyka, Chemia, Biologia Geografia, Historia, kończy się w pierwszej klasie. I PYTANIE DO TYCH PAŃSTAWA KTÓRZY TAK WALCZĄ Z ZNP CZY JAK WASZE DZIECI BEDĄ W LO LUB TECHNIKUM WTEDY BRDZIECIE WALCZYĆ O TO ABY ZMIENIĆ ZNOWY PODSTAWĘ PROGRAMOWĄ WASZYCH POCIECH ??????? PROSZE PAŃSTWA PROSZE O WSZEMIĘŻLIWOSĆ W OCENACH BO WASZE POCIECH ROSNĄ.
Uczulam wszystkich na dezinformację związek zawodowy Solidarność nic nie pisał, nie brał udziału w strajku, więc proszę nie szukać winnych takiej marginalnej frekwencji. A żeby była jasność NAUCZYCIELE ZNP PRZY SWOICH DYREKTORACH WALCZĄ O SWOJE PRZYWILEJE 1,5 ETATU DODATKI MOTYWACYJNE, NAGRODY ZA NIC NIE ROBIEBIE. A wszystkich rodziców z szkół podstawowych i gimnazjów zapraszam do przeczytania Podstawy Programowej Liceum lub Technikum, gdzie Fizyka, Chemia, Biologia Geografia, Historia, kończy się w pierwszej klasie. I PYTANIE DO TYCH PAŃST... rozwiń
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 08:13
Zagłosowałem przeciwko strajkowi. Dodam dla uzupełnienia, że zdecydowanie jestem przeciwny. Nie można w gierki polityczne wciągać dzieci od kołyski. Pan Broniarz to karierowicz, chodzi mu tylko jak załapać się na listę kandydatów do Sejmu w przyszłych wyborach. Stołek w ZNP choć ciepły, ale chwieją mu się nogi pod takim nierobem. Nauczyciele powinni mieć swój rozum ale jak się okazuje nie wszyscy. Dodam dla ścisłości, że jestem nauczycielem emerytem. Wybaczcie państwo ale jest mi wstyd za tych, którzy dają się wciągać w brutalną politykę. Nauczyciel powinien uczyć, ale też wychowywać. Nie wiem czy ci, którzy zostawili dzieci w przedszkolu i strajkowali do tego się nadają. Podobnie i w szkołach podstawowych. Przecież na reformie to nauczyciele tych szkól mogą być najbardziej spokojni. Podejmować strajk? Przepraszam, to jest bezmózgowie. Czy Pan Broniarz występował kiedyś w obronie nauczycieli? Nie słyszałem. Teraz się obudził? Hipokryta do entej potęgi. Takiego człowieka popierać czy słuchać? A co on ma do rodziców kiedy nawołuje do nieposyłanie dzieci do szkół? Rodzice należą do ZNP? Może tylko nieliczni nauczyciele będący rodzicami, tyko, że jego apel skierowany był do wszystkich! Jak się okazuje głupota miesza się z bezczelnością.
Zagłosowałem przeciwko strajkowi. Dodam dla uzupełnienia, że zdecydowanie jestem przeciwny. Nie można w gierki polityczne wciągać dzieci od kołyski. Pan Broniarz to karierowicz, chodzi mu tylko jak załapać się na listę kandydatów do Sejmu w przyszłych wyborach. Stołek w ZNP choć ciepły, ale chwieją mu się nogi pod takim nierobem. Nauczyciele powinni mieć swój rozum ale jak się okazuje nie wszyscy. Dodam dla ścisłości, że jestem nauczycielem emerytem. Wybaczcie państwo ale jest mi wstyd za tych, którzy dają się wciągać w brutalną politykę. Na... rozwiń
Avatar
hehe / 1 kwietnia 2017 o 07:27
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Tego jeszcze nie było. Tego typu strajki o michę z wciąganiem w to uczniów - takie czyny powinny być karane. Czego taka "szkoła" uczy młodzież? Czy pielęgniarki będą pchały pacjentów na łóżkach po ulicach miasta?, a policjanci będą strzelać do ludzi bo za mało zarabiają? Taki szantaż - tylko do wyborów! Dzięki IDŹ POD PRĄD (YouTube) będziemy mogli się wreszcie dowiedzieć kim są kandydaci do Rady Miasta.  Takie szmaciarstwo jakie zainstalowało się obecnie nie ma szans.- pozostawienie dziecka w domu albo pod opieką świetlicy porównujesz ze strzelaniem do ludzi? no brawo, rozumiem, że z durnym, leniwym, roszczeniowym .... nauczycielem jednak lepiej i bezpieczniej niż z mamusią, tatusiem czy dziadkami.
ote> rozwiń
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 07:17
O jej, to Dziennik Wschodni ma powazny klopot, ze tak malo nauczycieli strajkowalo. Znowu lubelskie bedzie malo postepowe, bo nie rozwala Polski!
Avatar
uczeń / 1 kwietnia 2017 o 07:11
Nauczyciele nawet jednego dnia nie chcą pracować/strajkować/8 godzin,stad taka frekwencja na strajku.
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2017 o 13:54
Kolejna "nadzwyczjna kasta", tylko przywileje im w głowach.
Avatar
Gość / 8 kwietnia 2017 o 13:54
Zajmijcie się nauczaniem, a nie strajkowaniem.
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 14:37
Pani Kiernicka, co ma znaczyć "Pedagodzy ugięli się jednak przed daleko odbiegającą od zasad demokracji polityką informacyjną miasta i zdecydowali normalnie pracować" Przecież to bełkot. Jak się można ugiąć przed polityką informacyjną? Większość nauczycieli nie chciała po prostu brać udziału w politycznej awanturze ZNP!
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 10:48
WSZEMIĘŻLIWOSĆ.... okaż zamiast pisać w ten sposób komentarze, bo chyba nie jesteś Gościu autorytetem w kwestii edukacji... choć pewnie Ty jesteś innego zdania. Dobra rada- zatroszcz się o swoją edukację, choćby w aspekcie posługiwania się poprawną polszczyzną, zanim publicznie zabierzesz głos
Avatar
dętka / 1 kwietnia 2017 o 09:42
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
STOP CHAOSOWI W SZKOLE !!! Konsekwencje niedopracowanej reformy poniosą przede wszystkim dzieci! Ciekawe co wtedy powiedzą związkowcy z PiSolidarności?
Nawet opony od ponad roku oddają do utylicacji i nie palą EKOLOGICZNIE na ulicach,Szyszko nauczył ekologii?
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 08:35
Uczulam wszystkich na dezinformację związek zawodowy Solidarność nic nie pisał, nie brał udziału w strajku, więc proszę nie szukać winnych takiej marginalnej frekwencji. A żeby była jasność NAUCZYCIELE ZNP PRZY SWOICH DYREKTORACH WALCZĄ O SWOJE PRZYWILEJE 1,5 ETATU DODATKI MOTYWACYJNE, NAGRODY ZA NIC NIE ROBIEBIE. A wszystkich rodziców z szkół podstawowych i gimnazjów zapraszam do przeczytania Podstawy Programowej Liceum lub Technikum, gdzie Fizyka, Chemia, Biologia Geografia, Historia, kończy się w pierwszej klasie. I PYTANIE DO TYCH PAŃSTAWA KTÓRZY TAK WALCZĄ Z ZNP CZY JAK WASZE DZIECI BEDĄ W LO LUB TECHNIKUM WTEDY BRDZIECIE WALCZYĆ O TO ABY ZMIENIĆ ZNOWY PODSTAWĘ PROGRAMOWĄ WASZYCH POCIECH ??????? PROSZE PAŃSTWA PROSZE O WSZEMIĘŻLIWOSĆ W OCENACH BO WASZE POCIECH ROSNĄ.
Uczulam wszystkich na dezinformację związek zawodowy Solidarność nic nie pisał, nie brał udziału w strajku, więc proszę nie szukać winnych takiej marginalnej frekwencji. A żeby była jasność NAUCZYCIELE ZNP PRZY SWOICH DYREKTORACH WALCZĄ O SWOJE PRZYWILEJE 1,5 ETATU DODATKI MOTYWACYJNE, NAGRODY ZA NIC NIE ROBIEBIE. A wszystkich rodziców z szkół podstawowych i gimnazjów zapraszam do przeczytania Podstawy Programowej Liceum lub Technikum, gdzie Fizyka, Chemia, Biologia Geografia, Historia, kończy się w pierwszej klasie. I PYTANIE DO TYCH PAŃST... rozwiń
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 08:13
Zagłosowałem przeciwko strajkowi. Dodam dla uzupełnienia, że zdecydowanie jestem przeciwny. Nie można w gierki polityczne wciągać dzieci od kołyski. Pan Broniarz to karierowicz, chodzi mu tylko jak załapać się na listę kandydatów do Sejmu w przyszłych wyborach. Stołek w ZNP choć ciepły, ale chwieją mu się nogi pod takim nierobem. Nauczyciele powinni mieć swój rozum ale jak się okazuje nie wszyscy. Dodam dla ścisłości, że jestem nauczycielem emerytem. Wybaczcie państwo ale jest mi wstyd za tych, którzy dają się wciągać w brutalną politykę. Nauczyciel powinien uczyć, ale też wychowywać. Nie wiem czy ci, którzy zostawili dzieci w przedszkolu i strajkowali do tego się nadają. Podobnie i w szkołach podstawowych. Przecież na reformie to nauczyciele tych szkól mogą być najbardziej spokojni. Podejmować strajk? Przepraszam, to jest bezmózgowie. Czy Pan Broniarz występował kiedyś w obronie nauczycieli? Nie słyszałem. Teraz się obudził? Hipokryta do entej potęgi. Takiego człowieka popierać czy słuchać? A co on ma do rodziców kiedy nawołuje do nieposyłanie dzieci do szkół? Rodzice należą do ZNP? Może tylko nieliczni nauczyciele będący rodzicami, tyko, że jego apel skierowany był do wszystkich! Jak się okazuje głupota miesza się z bezczelnością.
Zagłosowałem przeciwko strajkowi. Dodam dla uzupełnienia, że zdecydowanie jestem przeciwny. Nie można w gierki polityczne wciągać dzieci od kołyski. Pan Broniarz to karierowicz, chodzi mu tylko jak załapać się na listę kandydatów do Sejmu w przyszłych wyborach. Stołek w ZNP choć ciepły, ale chwieją mu się nogi pod takim nierobem. Nauczyciele powinni mieć swój rozum ale jak się okazuje nie wszyscy. Dodam dla ścisłości, że jestem nauczycielem emerytem. Wybaczcie państwo ale jest mi wstyd za tych, którzy dają się wciągać w brutalną politykę. Na... rozwiń
Avatar
hehe / 1 kwietnia 2017 o 07:27
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Tego jeszcze nie było. Tego typu strajki o michę z wciąganiem w to uczniów - takie czyny powinny być karane. Czego taka "szkoła" uczy młodzież? Czy pielęgniarki będą pchały pacjentów na łóżkach po ulicach miasta?, a policjanci będą strzelać do ludzi bo za mało zarabiają? Taki szantaż - tylko do wyborów! Dzięki IDŹ POD PRĄD (YouTube) będziemy mogli się wreszcie dowiedzieć kim są kandydaci do Rady Miasta.  Takie szmaciarstwo jakie zainstalowało się obecnie nie ma szans.- pozostawienie dziecka w domu albo pod opieką świetlicy porównujesz ze strzelaniem do ludzi? no brawo, rozumiem, że z durnym, leniwym, roszczeniowym .... nauczycielem jednak lepiej i bezpieczniej niż z mamusią, tatusiem czy dziadkami.
ote> rozwiń
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 07:17
O jej, to Dziennik Wschodni ma powazny klopot, ze tak malo nauczycieli strajkowalo. Znowu lubelskie bedzie malo postepowe, bo nie rozwala Polski!
Avatar
uczeń / 1 kwietnia 2017 o 07:11
Nauczyciele nawet jednego dnia nie chcą pracować/strajkować/8 godzin,stad taka frekwencja na strajku.
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy"

Pacjentka szpitala znalazła gąsienicę na sałacie. "Nikt nikomu nie chce wyrządzić krzywdy" 0 1

Na zdjęciu umieszczonym w popularnym portalu społecznościowym widać, jak po sałacie chodzi robak. Szpital tłumaczy, że to „incydentalny przypadek”. A sanepid uspokaja, że to gąsienica błyszczki jarzeniówki – niegroźna dla ludzi.

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU

STANBEST – LIDER W SPRZĄTANIU 0 0

Stanbest jest nowoczesną firmą, która oferuje usługi kompleksowego utrzymania czystości dla klientów indywidualnych jak i biznesowych. Jeden z punktów obsługi klienta działa na terenie Lublina i okolic.

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach!

Wakacyjne wypady weekendowe. Sprawdź koszty noclegów nad morzem i w górach! 0 0

Lato to najlepszy czas na wypoczynek i warto wykorzystać go tyle, ile tylko się da. Jeśli do urlopu jeszcze daleko, a mamy możliwość spędzenia weekendu w tak pięknych miejscach, jak polskie góry czy morze, to koniecznie trzeba z tego korzystać. Ile kosztuje taki weekend i co warto wybrać na swoją bazę wypoczynkową?

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko

Alco Cup 11. HoopLife zgarnął wszystko 0 0

Koszykówka uliczna W sobotę w Lublinie odbył się Alco Cup 11. W imprezie rywalizowało blisko 100 zawodników. Zawody odbyły się pod patronatem Dziennika Wschodniego

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat

Wyrzuciło go na zakręcie. Wszystko wyjaśnił alkomat 0 0

Ponad półtora promila alkoholu w organizmie miał motocyklista, który w Klikawie (pow. puławski) zderzył się z samochodem. Trzy osoby trafiły do szpitala.

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym
21 czerwca 2018, 18:00

„Spotkania z opowiadaczami świata” w Lublinie. Do słuchania. W kilku językach, najlepiej ojczystym 0 0

Co Gdzie Kiedy. Światowa literatura i intymne, osobiste opowieści. Polski, włoski i francuski, bo „prawdziwa opowieść jest możliwa tylko w języku ojczystym”. Od czwartku do niedzieli „Spotkania z opowiadaczami świata”.

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo]
film

Wygrała milion w "Milionerach". Jak zmieniło się jej życie? [wideo] 0 0

Maria Romanek, jako druga w historii "Milionerów", wygrała milion. Jak jej się to udało? - Najważniejsze jest szczęście - powiedziała. Jak przygotowywała się do programu?

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim

"Dziewczynka w czerwonej sukience" wyszła z domu. Prywatna kolekcja w Muzeum Lubelskim 0 0

Od wczoraj w muzealnych salach można oglądać obrazy do tej pory zdobiące prywatne mieszkanie. Cenną kolekcję, z zastrzeżeniem by była udostępniona na ekspozycji, przekazali Muzeum Lubelskiemu państwo Iwona i Ireneusz Hofmanowie.

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji"
22 czerwca 2018, 18:00

Nowa wystawa w Galerii Wirydarz. Wernisaż "Wariacji" 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 22 czerwca o godz. 18 w Galerii Wirydarz (ul. Grodzka 19) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Waldemara Jerzego Marszałka Wariacje. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obrazy z ostatniego okresu twórczości artysty.

KS Drzewce i LKS Stróża walczą o grę w lubelskiej klasie okręgowej

KS Drzewce i LKS Stróża walczą o grę w lubelskiej klasie okręgowej 0 2

Lubelska klasa okręgowa W środę o godz. 18 zmierzą się dwaj najlepsi wicemistrzowie A klasy – KS Drzewce i LKS Stróża. Obie ekipy marzą o awansie do wyższej ligi

W jednym gospodarstwie w woj. lubelskim trzeba było zabić 1151 świń. ASF zagraża Europie

W jednym gospodarstwie w woj. lubelskim trzeba było zabić 1151 świń. ASF zagraża Europie 3 3

1151 świń trzeba była zabić tylko w jednym gospodarstwie w Świerżach w gminie Dorohusk. W tym roku w powiecie chełmskim wykryto osiem ognisk afrykańskiego pomoru świń. – To jest już stan klęski, a rząd nie ma pomysłu, co z tym zrobić – alarmował wczoraj w Brukseli marszałek województwa Sławomir Sosnowski.

Boks. Lublin lepszy od Chełma w memoriale Stanisława Zalewskiego

Boks. Lublin lepszy od Chełma w memoriale Stanisława Zalewskiego 2 0

Boks Na lubelskim Moście Kultury rozegrano XV Memoriał Stanisława Zalewskiego

"Zmiana dobra czy dojna?". Ulotki w skrzynkach mieszkańców Białej Podlaskiej
galeria

"Zmiana dobra czy dojna?". Ulotki w skrzynkach mieszkańców Białej Podlaskiej 1 15

Mieszkańcy Białej Podlaskiej w swoich skrzynkach znaleźli ulotki. Jedna z nich to apel Bezpartyjnych od stowarzyszenia Biała Samorządowa. Do drugiej - "Suwerenie, włącz myślenie" przyznają się członkowie bialskiego KOD.

Wypadł z drogi, uderzył w znak i w drzewo. 57-latek nie żyje

Wypadł z drogi, uderzył w znak i w drzewo. 57-latek nie żyje 1 3

Tragiczny wypadek w Ostrowie Lubelskim. Nie żyje 57-latek.

"Manewry miłosne" i "Gurgacz" w Kinie w Bramie
22 czerwca 2018, 21:00

"Manewry miłosne" i "Gurgacz" w Kinie w Bramie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kino w Bramie przy ul. Królewskiej 3 zaprasza na kolejne weekendowe seanse z polskim filmem. W piątek, 22 czerwca o godz. 21 zobaczymy Manewry miłosne, a w sobotę, 23 czerwca o tej samej porze będzie miała miejsce projekcja filmu Gurgacz. Kapelan Niezłomnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!