poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Strategia Lublina. Gdzie będziemy za osiem lat

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 czerwca 2012, 21:08
Autor: Dominik Smaga

Lublin ma się stać bardziej przyjazny dla mieszkańców (Jacek Świerczyński)
Lublin ma się stać bardziej przyjazny dla mieszkańców (Jacek Świerczyński)

Plany Lublinianie mają mieć pracę i grubsze portfele. To cel strategii rozwoju miasta do 2020 r. Ratusz czeka na uwagi mieszkańców.

Od dziś strategia ma być dostępna na miejskich stronach internetowych. Przez najbliższe trzy tygodnie każdy będzie mógł ją skomentować: wytknąć złe strony, podkreślić te dobre i zasugerować, co jeszcze powinno się w niej znaleźć.

– Nasz cel to wzrost ekonomiczny miasta i wzrost zamożności mieszkańców – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta, który przez ostatni rok koordynował prace nad dokumentem. – Ale nie chcę powiedzieć, że w ciągu 8 lat rozwiążemy problem bezrobocia, bo byłbym niewiarygodny w swych deklaracjach – zastrzega Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Jednym z głównych zadań ma być ściąganie inwestorów. Ale rozmowy mają koncentrować się na kilku branżach. Podstawowe to outsourcing, czyli usługi zewnętrzne, przemysł spożywczy oraz informatyka i telekomunikacja. Uzupełniające to motoryzacja, logistyka i transport, energetyka odnawialna, biotechnologia oraz ochrona zdrowia i farmacja.

– Stawiamy na rozwój zrównoważony, nieopierający się na jednym rodzaju przemysłu, bo byłaby to droga na manowce, ale na kilku gałęziach, w których mamy atuty – mówi Sagan.

Ratusz chce ściągać do Lublina centra usług z innych miast, planuje też, że w 2020 r. strefa ekonomiczna będzie dwa razy większa niż obecnie. W tym roku z 5 do 10 wzrosnąć ma liczba działających w strefie firm, a być może podobnie wzrośnie też zatrudnienie.

Na terenie obecnej zajezdni trolejbusowej przy al. Kraśnickiej magistrat widzi nowoczesne centrum finansowe z biurowcami najwyższej klasy, a przy Drodze Męczenników Majdanka "park medyczno-biurowy”. Ratusz liczy także, że rozwinie się u nas produkcja gier wideo oraz design.

Lublin ma się stać miastem łatwo dostępnym, z obwodnicą śródmiejską, dobrym dojazdem, także koleją. Ekspertom marzy się też, by w latach 2016–20 lotnisko zostało rozbudowane o terminal cargo.

Samo miasto ma się stać bardziej przyjazne dla mieszkańców, m.in. dzięki polityce prorodzinnej, stworzeniu stref ruchu pieszego, nowej bazie rekreacyjnej, w tym nad Bystrzycą i zalewem. Autorzy opracowania przyznają jednak, że prognozy demograficzne nie są dla Lublina najlepsze: do 2020 r. miasto skurczy się o ok. 15 tys. mieszkańców, za to znacznie wzrosną grupy ludzi w wieku przed- i poprodukcyjnym. Mieszkańców w wieku powyżej 65 lat ma być o 17 tys. więcej niż obecnie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
asdfg
Potworna Paranoja
axz
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

asdfg
asdfg (13 czerwca 2012 o 16:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Plany Lublinianie mają mieć pracę i grubsze portfele." - k...wa po jakiemu to???
Rozwiń
Potworna Paranoja
Potworna Paranoja (13 czerwca 2012 o 14:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
OOOOOOOOO!!!!!!!! Kolejna Strastegia!!!!!!!!!!!!!!! Brawo! Honoraria wypłacone za "strategię"??? A co z działaniami taktyczno-operacyjnymi? Kto je przeprowadzi. Gdzie cele, liczby, daty i osoby odpowiedzialne za wykonanie? Kto za to będzie odpowiadał. Ile strategii leży tam w szafach miejskiego, wojewódzkiego, starostwa, marszałkowskiego, sanepidu, nfz-etu itp.? Wykonanie rozpoczęte i zakończone jak zwykle na etapie pisania. Przestańcie darmozjady klepać w te arkusze tylko do działania! Za telefon, za internet, w prywatny samochód i do roboty!!! Przestańcie oszukiwać, a wy wyborcy może też w końcu pójdziecie po rozum do głowy.
Żuk o ile sobie przypominam dobił z poziomu warszawki lubelską cukrownię będąc w ministerstwie skarbu. A gdzie muszysko, babińsko itp? Najchętniej moga pomóc przy organizacji wystawy w jakimś parlamencie lub ministerstwie bo wtedy się będą kłaniać poddani partyjni i "drobne" dary bezinteresownie dodawać. Głosowaliście i tak się dać olać, wstyd!
Rozwiń
axz
axz (13 czerwca 2012 o 14:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a kiedy wybudujecie kolejny stadion? To jest teraz ważne: stadiony. Nie ludzie.
Rozwiń
boryna
boryna (13 czerwca 2012 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Będziemy tam gdzie teraz... czyli w czarnej du***.
Rozwiń
misio
misio (13 czerwca 2012 o 13:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to marzenia ściętej głowy .Brak kasy nie pozwoli na zrobienie chociaż 10% tych planów.-marzeń.Dobrze że prez . Żuk ulice w tym zaścianku poprawił, bo gdyby zaczęli budowe stadionu to pewnie na nawierzchnie ulic by zabrakło. Ciekawe co zrobią z "wizytówką" miasta widoczną przy Al. Racławickich czyli teatrem w budowie od 40 lat . Wstyd ,żeby ludzie wjeżdżający do centrum miasta widzieli taką ruinę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!