poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Strategia Rozwoju Kultury Lublina przyjęta. "Gdzie odwołania do wartości chrześcijańskich"?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 listopada 2013, 13:51
Autor: Dominik Smaga

Radny Tomasz Pitucha wytykał, że w dokumencie nie ma słów o chrześcijaństwie czy Kościele (Bartłomie
Radny Tomasz Pitucha wytykał, że w dokumencie nie ma słów o chrześcijaństwie czy Kościele (Bartłomie

Po długiej dyskusji Rada Miasta przyjęła Strategię Rozwoju Kultury Lublina na lata 2013-20.

– Dokument ten powstał na podstawie aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. – podkreśla Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta miasta. Projekt był też skierowany do konsultacji społecznych. Krytykującym dokument radnym PiS brakowało w strategii odwołań do wartości chrześcijańskich.

– Ani razu nie pojawia się słowo "chrześcijaństwo”, "Kościół”. Używane są słowa zastępcze, jak "pamięć”, "pamiętanie” i tym podobne – wytyka Tomasz Pitucha, miejski radny PiS. – Nie znalazłem też podkreślenia roli 100-letniej historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – podkreślał tymczasem radny Pitucha.

Zaproponował, by odesłać projekt do komisji ds. kultury i powołać ekspertów. – Komisja kultury pozytywnie zaopiniowała strategię – podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Radni odrzucili wniosek Pituchy i postanowili dalej dyskutować nad projektem.

Od cytatu z Unii Horodelskiej (1413 r.) zaczął swoje wystąpienie inny radny PiS, Dariusz Jezior. – Ja już nie chcę cytować odniesienia do Pana Boga w tekście Unii Lubelskiej – dodał Jezior. – Chciałem pokazać, jaką troską w przeszłości wykazywali się wielcy Polacy i wielcy lublinianie dbając nie tylko o doczesne pożytki, ale i o zbawienie nasze – wyjaśniał radny. Chciał też, by zamiast wzmianki o "nazistowskim obozie koncentracyjnym” była mowa o "niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym”.

Nie była to jedyna proponowana przez radnych poprawka. Niezrzeszony radny Piotr Krzysztof Kuty chciał m.in. dopisać wzmiankę o Dekalogu, mocniej podkreślić związki z Janem Pawłem II, a sformułowanie o "znaczącej roli mniejszości we współczesnym Lublinie” doprecyzować, że chodzi o mniejszości "narodowe i religijne”. Radny zażądał też wykreślenia zdania, że historyczne wydarzenia i obchody ich rocznic "jak Narodowe Święto Niepodległości czy Powstanie Warszawskie potrafią Polaków dzielić, zamiast łączyć.

Do głosowania nad wspomnianymi poprawkami nie doszło, prezydent sam wprowadził je (z wyjątkiem tej o herbie) do dokumentu, ale wzmiankę o Dekalogu uzupełnił sformułowaniem, że jest to "zbiór praw szanowanych i uznawanych w wielu religiach”. Dokument ostatecznie został zatwierdzony przez Radę Miasta bez głosu sprzeciwu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
rozbawiona Iwona....
gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 września 2015 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lollolololo
Rozwiń
rozbawiona Iwona....
rozbawiona Iwona.... (19 listopada 2013 o 19:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Średniowiecze, a do tego odnosi sie cytat z Unii Horodelskiej był najlepszym okresem rozwoju intelektualnego i gospodarczego Polski oraz bratniej Litwy. Grunwald na wieki zapisał sie w historii Europy i świata. Bez oręża polskiego dzisiaj wszystkie narody byłyby ciemiężone w  niewoli Krzyżaków gnębiących i palących ogniem największych naszych patriotów. Mamy przykład Juranda oślepionego za miłość Boga i ojczyzny. Mamy przykład wzgardzenia naszym orężem poprzez "podarowanie" dwóch mieczy przed sama bitwa... Tylko ignoranci historyczni nie umieją dopatrzyć sie niezbędności Słowa Bożego i liturgii przenajświętszej w naszym codziennym życiu. Miejmy rodacy nadzieje, ze najbliższe wybory uwolnią nas z matni PO i innych im podobnych zaprzańców.... Jak cos było dla Polski dobre w tamtych czasach, to tym bardziej dobre jest dzisiaj, bo szatan tylko czeka na nasze zejście ze ścieżki ku świętości grzesznego człowieka.... Wtedy połyka dusze i przeznacza ja na wieczne potępienie. Jak mówił Jan Paweł II " nie lękajcie się sie prawdy". Radni mieli racje i natychmiast powinno sie dążyć do zwołania odpowiedniej komisji, która wskaże winnych. Należy żałować, ze stosy nie sa juz dłużej praktykowane, bo to było najsprawiedliwsze z możliwych wyłuskanie slow prawdy od winowajców. Przeciwników naszych ukochanych Radnych z PiS należałoby poddać próbie wody i ognia. Szatana wypędzić z ich duszy poprzez smaganie pejczem i spalenie grzesznych ciał. Poseł Hofman hojnie obdarzony narządem mógłby pełnić role gaśniczego, aby skry ze stosów przypadkiem nie spowodowały pożarów i pożogi niekontrolowanej.

Uderzmy siue w piersi i za ten ewidentny grzech zadeklarujmy wybudowanie ponadplanowo trzydziestu trzech świątyń w samym mieście, oraz najbliższej okolicy. (w granicach administracyjnych Lublina nie ma juz więcej miejsca)

Rozwiń
gość
gość (19 listopada 2013 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlatego też w najbliższych wyborach głosuję na T R.Dość już mam PISu i PO.Dla nich nie liczy się Polak - człowiek ,obywatel tylko kłótnie,kłótnie,kłótnie anic dla szarych obywateli.

Rozwiń
obywatel
obywatel (19 listopada 2013 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Momętami to już nawet i nie śmieszno.

Rozwiń
Roman
Roman (19 listopada 2013 o 08:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A dlaczego nie JP 3?  /Janusz Palikot/.  Też mocno związany z Lublinem.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!