niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Strategia rozwoju województwa lubelskiego za 650 tys. zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 kwietnia 2013, 19:37
Autor: Rafał Panas

 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Ponad 650 tys. zł zapłaci w ciągu trzech lat Urząd Marszałkowski za przygotowanie strategii rozwoju województwa do 2020 roku.

To pieniądze na ekspertyzy, konferencje, konsultacje społeczne. Po ok. 60 tys. zł brutto dostaną profesorowie Marek Kozak i Grzegorz Gorzelak. Ten drugi jest znany z ostrych opinii na temat szans na rozwój Lubelskiego.

– To dobrze wydane pieniądze, bo obaj panowie są uznanymi ekspertami. Trzeba pamiętać, że nasze województwo jest trudnym terenem ze względu na zapóźnienia i znaczne różnice między subregionami – tłumaczy Beata Górka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Zarząd Województwa nie zgadza się z wieloma ocenami i tezami Gorzelaka i jego zespołu. Np. chodzi o stwierdzenie, że pieniądze z Unii nie przyczyniły się do rozwoju gospodarczego regionu (autor tej ekspertyzy otrzymał 10 tys. zł brutto).

– Lepiej mieć trudnego partnera, który powie prawdę w oczy niż takiego, który nie ma dostatecznego rozeznania lub po prostu z różnych powodów poklepie nas po plecach – mówi Beata Górka. – Zarząd nie przypisuje sobie wyłączności na słuszność poglądów. Zapłaciliśmy również za wskazanie słabych stron i zagrożeń dla naszego regionu. Taka wymiana zdań jest zawsze twórcza.

Według sejmikowej opozycji, przy aktualizowaniu strategii nie ma miejsca na akademickie spory. – A czy ktoś wie, czego chcemy dla regionu do roku 2020? – pyta Artur Soboń, radny wojewódzki PiS. – Wiemy jedynie, że nie tego samego, co eksperci, którym płacimy niemałe pieniądze za intelektualne prowokacje, z którymi marszałek szuka kompromisu.

Projekt strategii wciąż nie jest dostępny. Urząd Marszałkowski tłumaczy, że potrzebna jest jeszcze ocena jego wpływu na środowisko. Dokument zostanie wyłożony do konsultacji i ma być przegłosowany przez sejmik województwa do końca czerwca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kozmo1
akt łaski
Ivo
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kozmo1
Kozmo1 (17 kwietnia 2013 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Należy zaznaczyć, że prof. Gorzelak jest znany z wystąpień dotyczących konieczności zalesienia Polski Wschodniej i rozwijania obszarów, które już są rozwinięte. Profesor tezę tę podtrzymuje zarówno w oficjalnych wypowiedziach, jak i podczas konferencji naukowych (w tym poza granicami Polski).

Jego obłędne twierdzenia stanęły u podstaw modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego rozwoju kraju (rozwijajmy metropolie, jak one się rozwiną, to wszyscy do nich przyjadą i będzie dobrze), który przez pewien czas wspierało MRR (odchodzi od niego - po cichu - od jakichś dwóch lat).

Bardzo fajny pomysł z wyborem jego autora. Może tylko nazwijmy dokument Strategia ZWIJANIA Województwa Lubelskiego?
Rozwiń
akt łaski
akt łaski (17 kwietnia 2013 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak u Bareji w filmie
Budowa:
Oni ( marszałkowie) tak pędzą że nie mają czasu taczki załadować, więc latają z pustymi.

Musi byc jakas decyzja w którym kierunku idziemy i co chcemy osiągnąć.
Jak narazie nie ma !
Rozwiń
Ivo
Ivo (17 kwietnia 2013 o 11:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przypomina mi to strategie PKP..wydajmy tysiące na ankietę co poprawić zamiast wziąć się do roboty...dla nich zaszczytem powinno być to, że ktoś ich pyta o zdanie.
Rozwiń
Poldek
Poldek (17 kwietnia 2013 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Strategia rozwoju do 2020:
-dokończyć felicity
-wybudować galerię zamek
-wybudować ikea
Dajcie mi 60 tysi !!
Rozwiń
kyh
kyh (17 kwietnia 2013 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
trzeba by im rece pobcinac na rynku jak w sredniowieczu złodziejom
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!