sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Straż miejska dużo może, ale efektów nie widać

  Edytuj ten wpis

Od miesiąca strażnicy miejscy mogą nie tylko założyć blokadę za złe zaparkowanie, ale także wlepić mandat za niszczenie drzew, palenie śmieci czy naklejanie plakatów. Mogą. Ale nasi tego nie robią.

Lubelska Straż Miejska właśnie podsumowała pierwszy miesiąc działania nowych przepisów. Dzięki nim od 3 września miejskim stróżom porządku przybyło uprawnień.
Wcześniej strażnik widzący kogoś, kto np. niszczy śmietnik albo wypala trawę, mógł jedynie skierować wniosek w jego sprawie do sądu grodzkiego.

Efekt? Sądy w całym kraju były zasypywane tysiącami drobnych wykroczeń. W samym Lublinie Straż Miejska kierowała do sądów kilkaset takich spraw rocznie. Nowe przepisy miały to zmienić. Teraz strażnik może od razu wystawić sprawcy wykroczenia mandat, w wysokości nawet do 500 zł.

Okazuje się, że przez cały wrzesień w Lublinie było… sześć takich przypadków.

– Strażnicy ukarali dwie osoby mandatami w wysokości 150 zł za tzw. wybryk nieobyczajny, a jedną mandatem w wysokości 50 zł za samowolne zniszczenie urządzenia ostrzegawczego – tłumaczy Ryszarda Bańka, rzecznik lubelskiej Straży Miejskiej.

– Mandaty otrzymały też trzy osoby prowadzące działalność gospodarczą bez odpowiedniego wpisu. Chodzi o sprzedających bilety parkingowe.

Dla porównania, w tym samym czasie (przez cały wrzesień) lubelscy strażnicy wystawili ponad 700 mandatów za wykroczenia związane z ruchem drogowym (m.in. złe parkowanie) i ok. 200 za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.
Dlaczego strażnicy tak rzadko korzystają z nowych uprawnień?

– Wiele z tych uprawnień dotyczy np. kampanii wyborczych, a najbliższa będzie dopiero w przyszłym roku – mówi Bańka. – Myślę jednak, że mandaty będą się pojawiały coraz częściej. Mamy takie prawo i będziemy z niego korzystać.

Tymczasem to nie koniec zmian w działaniu straży. 24 grudnia wejdą w życie kolejne przepisy, które dadzą strażnikom jeszcze więcej uprawnień. Każdy będzie mógł nosić przy sobie nie tylko kajdanki czy pałkę, ale również ręczne miotacze gazu czy paralizatory.

Funkcjonariusze straży będą też mogli przeprowadzać kontrolę osobistą, a nawet przeglądać zawartość podręcznych bagaży.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
boloo2
Gość
łatet taki piesek łatet
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

boloo2
boloo2 (15 października 2009 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To że SM,TO NIE ROBY I NIE UDACZNIKI TO WIEM OD DAWNA . w Radzyniu na jednej z ulic bocznej stoi opuszczony SAM FORD jest on z numeram .Szanowna S. M. wie o tym fakcie oraz nawet pan sekretarz miast I CO stoi dalej od długiego czasu.Gdzie jest dbanie o ekologię i.t.p.S.M. POTRAFI TYLKO SPACEROWAĆ PO MIEŚCIE IWLEPIAĆ MANDATY ZA ZŁE PARKOWANIE .WSTYD.
Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2009 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy będą rutynowe przeszukania mieszkań
Rozwiń
łatet taki piesek łatet
łatet taki piesek łatet (14 października 2009 o 14:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mam dość tych pseudo strażników to banda nierobów i nieudaczników po jakie CH ktoś zezwolił na to. Brak kultury i brak wykształcenia. Dostałem wezwanie na komende - a damesa tylko potrafiła wypisać mandat, zero rozmowy z krety... poprosu brak kultury a i higieny - brudasy i zapocone śmierdziuch.
Rozwiń
RaPi
RaPi (14 października 2009 o 10:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od kontroli osobistych jest Policja a nie SM, kto im daje takie uprawnienia?

Blokady to tylko w centrum i na miasteczku zakładają a już w innych okolicach miasta ich nie ujży. Przykład ul Konstantynów gdzie mieszkancy nie mogą się doprosić o internewncję w sprawie źle zaparkowanych aut.
Rozwiń
VIP
VIP (14 października 2009 o 09:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Łomatko, niedouki i niedorozw... będą nosić paralizatory. Czy pan komrdant przewidział jakieś dodatkowe etaty ?? Bo połowa tych nieudacników sobie krzywde zrobi i pójdą na L4. Babcie z pietruszką ganiać, a nie bawić się w Policje. Straż miejska jedyne co umie to perfekcyjnie zakładać blokady i to też nie wszędzie, bo rożne przepisy są, wiec mają obcykane kilka miejsc i w kółko piszą to samo. A jak maja wypisać coś innego, to nie umieją. Mam nawet tego dowód w postaci wezwania w celu zlozenia wyjasnień, gdzie mam ich odwiedzieć na 4 dni przed popełnieniem wykroczenia. Poprostu banda niedouczonych policjantów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!