sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Straż Miejska w Lublinie rezygnuje z fotoradarów w masztach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2013, 20:56
Autor: Dominik Smaga

Straże miejskie nie mogą słać do sądu wniosków o ukaranie w oparciu o zdjęcie – uważa Prokuratura Ge
Straże miejskie nie mogą słać do sądu wniosków o ukaranie w oparciu o zdjęcie – uważa Prokuratura Ge

Straże miejskie nie mogą słać do sądu wniosków o ukaranie w oparciu o zdjęcie – uważa Prokuratura Generalna. Lubelska straż milczy, ale rezygnuje z używania fotoradaru w masztach.

W tej sprawie to już kolejny sygnał ze strony Prokuratury Generalnej. Najpierw ta instytucja stwierdziła, że straże gminne nie mogą posługiwać się stacjonarnymi fotoradarami. Czyli takimi, które montowane są w masztach trwale ustawionych przy jezdniach. Zaprzecza temu stowarzyszenie zrzeszające szefów straży.

Teraz wątpliwości pojawiły się na nowo. Szef Prokuratury Generalnej stwierdził, że nie będzie kierować do kasacji w Sądzie Najwyższym niekorzystnych dla straży wyroków w sprawach, gdzie dowodem wykroczenia było zdjęcie albo film z monitoringu.

– Naszym zdaniem Straż Miejska nie jest uprawniona do tego, by kierować do sądu wnioski o ukaranie w sprawach, w których wykroczenie zostało zarejestrowane przy użyciu stacjonarnego fotoradaru – stwierdza Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej. – Nie oceniamy, czy to jest dobre, czy złe, ale mamy taki stan prawny.

Tyle że strażnicy takie wnioski kierują. W tym roku w Lublinie do sądu wysłali 17 spraw, w których kierowca wezwany do komendy przyznał, że to on siedział za kierownicą sfotografowanego auta, ale później nie odebrał przesyłki z mandatem. – I z reguły takie sprawy kończyły się wyrokami skazującymi – podkreśla Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Jeszcze więcej było wniosków o ukaranie za to, że właściciel pojazdu odmówił wskazania, kto prowadził pojazd, gdy przekroczył on dozwoloną prędkość. W tym roku takich wniosków było aż 765.

Strażnicy nie chcą komentować stanowiska Prokuratury Generalnej. Równocześnie rzecznik Gogola zapowiada, że jeszcze w sierpniu funkcjonariusze przestaną korzystać ze stacjonarnych masztów na fotoradary. Zamiast tego mają umieszczać aparat na trójnogu. W Lublinie przy drogach ustawiono 18 masztów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Zbyszek
Robert
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 sierpnia 2013 o 07:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Teraz wszystkie,obojętnie za co i z jakiego regionu kraju całą kasę przytula DYZMA polskich finansów na łatanie DZIURY !!! a ilość fotoradarów będzie podwojona.

Rozwiń
Zbyszek
Zbyszek (1 sierpnia 2013 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To nic innego jak celowe działanie GITD które w rezultacie spowoduje odebranie Strażom fotoradarów stacjonarnych, a jak wiadomo Straże najlepiej wiedziały gdzie fotoradary dają kaskę... 

Nie wiem, czy mam prawdziwe informacje. Ale słyszałem, że pieniądze "zdobyte" przez Straż Miejską zasilają budżet naszego miasta, natomiast przez GITD zasilają jakiś inny budżet (słyszałem, że Warszawy). Mogę się mylić, ale jak kto zna temat, to proszę o informację.

Rozwiń
Robert
Robert (1 sierpnia 2013 o 10:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak, każde miejsce będzie oznaczone znakiem D-51. W najprostrzym przypadku jeśli maszty są oznaczone to strażnicy będą ustawiać trójnóg obok istniejącego masztu.

Rozwiń
wieśniak
wieśniak (1 sierpnia 2013 o 09:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To nic innego jak celowe działanie GITD które w rezultacie spowoduje odebranie Strażom fotoradarów stacjonarnych, a jak wiadomo Straże najlepiej wiedziały gdzie fotoradary dają kaskę... 

Rozwiń
Antytroll
Antytroll (1 sierpnia 2013 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Brawo Prokuratura, żeby jeszcze wystąpili z wnioskiem aby całkowicie skasować tę zbędną dla społeczeństwa instytucję jaką są straże wiejsko-miejskie. Jakie byłyby oszczędności dla budżetu, bo efektywność tej instytucji jest mniej niż znikoma

Ja bym się na Twoim miejscu tak nie cieszył. Do tej pory miałeś wiedzę, gdzie stoi taki maszt, bo zawsze był w tym samym miejscu. Teraz możesz spodziewać się trójnogu wszędzie, pod mostem, za górką czy w krzakach. Nie znasz dnia ani godziny. Ale mam dziwne wrażenie, że decyzja prokuratury wcale nie jest przypadkowa. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, że ktoś się za nami kierowcami wreszcie wstawił, ale rzeczywiście jest to sposób tylko na jeszcze większe łupienia nas z pieniędzy. Szerokości, pozdrawiam.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!