niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Strefa płatnego parkowania w Lublinie już jest. A parkingi?

  Edytuj ten wpis

 (Archiwum)
(Archiwum)

Radni PiS domagają się od prezydenta bezpłatnych miejsc postojowych na obrzeżach strefy płatnego parkowania. – Dziś mamy tam paraliż – tłumaczą.

Lublin nie został przygotowany na wprowadzenie strefy – ocenia Sylwester Tułajew, radny PiS. – Prezydent nie zabezpieczył miejsc parkingowych na jej obrzeżach. Mieszkańcy nie mając środków finansowych na opłaty w strefie, poszukują bezpłatnych miejsc. Problemy parkingowe przeniosły się zatem ze ścisłego centrum na obrzeża strefy, powodując paraliż komunikacyjny w wielu miejscach.

Od poniedziałku gęsto zastawione autami są trawniki przy Rusałce, ścisk jest obok ul. Narutowicza, na Górnej, Środkowej i Granicznej. – Zdarzały się przypadki blokowania bram i wjazdów do posesji – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej, która odbiera więcej skarg niż zwykle. M.in. z ul. Narutowicza, Probostwo, Skłodowskiej i Al. Racławickich.

– Jest dramat – oburza się pan Roman, który pracuje w centrum. – Nie stać mnie na miesięczny abonament, więc muszę szukać, gdzie popadnie. Bo normalnych darmowych parkingów nie ma.

Radni PiS złożyli w tej sprawie do prezydenta interpelację. Domagają się wskazania miejsc poza strefą, na których zostaną zlokalizowane bezpłatne parkingi i budowy darmowych miejsc na obrzeżach strefy.

Ratusz zapowiada, co prawda, wyznaczenie parkingów w systemie "Park&Ride” (Parkuj i jedź), ale najwcześniej w 2014 r. – Mamy wstępnie wybrane lokalizacje, ale nie chcemy ich ujawniać, bo nie jesteśmy jeszcze właścicielem tych gruntów – oznajmił kilka dni temu prezydent Krzysztof Żuk.

Wcześniej magistrat ma się dogadywać z centrami handlowymi w sprawie udostępniania ich parkingów.

– Odzew jest różny – przyznał Żuk. Dotychczas mówiło się, że takie parkingi magistrat widziałby przy planowanych centrach handlowych: IKEA przy al. Spółdzielczości Pracy, Felicity przy al. Witosa oraz u zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Jana Pawła II. Mowa była też o utworzeniu parkingu w pobliżu Dworca Głównego PKP. Nie ma za to większych szans na powrót do koncepcji sprzed kilkunastu lat, by wielki ogólnodostępny parking ciągnął się wzdłuż al. Solidarności.

Miasto chce też przyznać większą ulgę przedsiębiorcom budującym nowe wielopoziomowe parkingi i takie same garaże. Teraz ze zwolnienia z podatku od nieruchomości mogą korzystać przez rok. 18 października radni mają głosować nad prezydencką propozycją wydłużenia ulgi do dwóch lat. Zwolnienie z podatku nie jest jednak uzależnione od tego, czy miejsca parkingowe są płatne czy nie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
iol
adg
JAa
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

iol
iol (8 października 2012 o 11:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='asd!' timestamp='1349478510' post='681099']
Biedny Pan Roman. Na paliwo ma zeby codziennie dojechac a 5 zlotych dziennie na parking juz nie. Ojoj.
[/quote]
5 zł? Chyba przy zakupie karty na rok, a na taką inwestycję rzeczywiście nie wszystkich stać. Obecnie posiadanie samochodu nie oznacza bogactwa, a niektórzy muszą dojeżdżać własnym środkiem lokomocji, gdyż z wielu miejsc, nawet w pobliżu Lublina, nie ma innej możliwości.
Rozwiń
adg
adg (6 października 2012 o 14:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sylwester Tułajew, radny PiS - i wszytko jasne, ten człowieczek zawsze znajdzie powod by przypiieprzyc sie do Żuka. On jest poprostu żenujący z tym swoim "anty" do wszystkiego.
Rozwiń
JAa
JAa (6 października 2012 o 12:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba [size=6]Komunikacja Miejska[/size] istnieje, [size=6]autobusem do pracy[/size] też można spokojnie doje chać!
Rozwiń
asd!
asd! (6 października 2012 o 01:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Biedny Pan Roman. Na paliwo ma zeby codziennie dojechac a 5 zlotych dziennie na parking juz nie. Ojoj.
Rozwiń
dewu
dewu (6 października 2012 o 00:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PIS A BLOKADĘ NA KOŁA IM !!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!