poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Studenci: Chcemy święta! Rektor: Nic z tego!

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 listopada 2007, 17:45

Studenci lubelskiej "Wyspy” napisali do rektora, żeby jutro - z okazji Święta Niepodległości - odwołał im zajęcia.

Rektora to nie wzruszyło: Święto świętem, ale zajęcia będą.

Pismo z prośbą o odwołanie zajęć wpłynęło do rektora Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie na początku listopada. - Na 11 listopada przypada dzień Święta Niepodległości - najważniejszego polskiego święta narodowego, obchodzonego na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku - napisali studenci. - Święto Niepodległości powinno być dniem przeznaczonym wyłącznie dla pamięci i czci polskiej historii.

Odpowiedź przyszła tuż przed weekendem: zajęcia się odbędą. - Jesteśmy skoncentrowani na tym, żeby wszystkie kierunki wypełniły wyznaczone dla nich limity zajęć - uzasadnia dr Julita Rybczyńska, prorektor WSPA. - Trudno przełożyć w tak krótkim czasie zajęcia dla tak wielu osób. Części grup proponowaliśmy przełożenie zjazdu na tydzień wcześniej. Studenci się nie zgodzili.

Rybczyńska dodaje, że władze WSPA konsultowały tę sprawę z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Nie usłyszeliśmy przeciwwskazań, żeby zajęć w niedzielę miało nie być.

- Bo prawo tego nie zabrania. Uczelnia nie jest placówką handlową, tylko oświatową. A te w święta mogą działać - przyznaje Krzysztof Sudoł, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie.

- Ale to kwestia sumienia władz poszczególnych uczelni - dodaje Ewa Kafarska, rzecznik MNiSW. - Moje mi mówi, że tego dnia zajęć nie należy organizować.

Wątpliwości nie mają historycy. - Ani w uczelniach, ani w szkołach 11 listopada absolutnie nie powinno być zajęć - mówi dr Rafał Wnuk z Instytutu Pamięci Narodowej. - To święto tak samo ważne jak 3 maja. Wtedy szkoły i uczelnie są nieczynne. Jutro powinno być tak samo.

Sprawdziliśmy. Niedzielne zajęcia zostały odwołane w obu lubelskich uniwersytetach, Akademii Medycznej i Akademii Rolniczej. - Studenci zaoczni kończą zjazd w sobotę - wyjaśnia Beata Górka, rzecznik KUL. - 11 listopada nigdy nie było u nas zajęć - dodaje Elżbieta Binienda z Działu Toku Studiów AR. - Tego dnia świętujemy.

Na zajęcia pójdą za to studenci Politechniki Lubelskiej. - Taki plan studiów zaakceptował samorząd studentów - wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. - Żacy zaoczni płacą za zajęcia, więc chcą, żeby się odbywały.

BEZ ZAKUPÓW

Dzień Niepodległości to kolejne po 1 listopada święto, w które będzie obowiązywać zakaz handlu. Zakupów nie zrobimy ani w hipermarketach, ani nawet w osiedlowych sklepikach. Chyba, że za ladą stanie sam właściciel lub zatrudni kogoś na umowę-zlecenie. Czynne będą jedynie stacje paliw i apteki.
Choć 11 listopada przypada w niedzielę, to pracownikom nie przysługuje już z tego tytułu dodatkowy wolny dzień. - Nowelizacja kodeksu pracy z 2006 roku zniosła ten zapis - wyjaśnia Krzysztof Sudoł, rzecznik OIP.
(MAG)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(Anonimowy)
aaa
pp
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

(Anonimowy)
(Anonimowy) (11 listopada 2007 o 16:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tak sie składa że na uczelniach prywatnych jak na wyspie studenci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach z wybitnymi wykładowcami mam na myśli wykładowców z Politechniki oraz z tak znanej i uważanej uczelni jak UMCS. Studenci owszem płacą za naukę ale mają wiele wsparcia ze strony uczelni. Jeżeli osobę która zarabia na własne studia i utrzymuje się samodzielnie jest osobą bezwartościową to co można powiedzieć o studentach którzy uczą sie w państwowych uczelniach .... należy najpierw może najpierw poznać fakty, że takie osoby ze studiów prywatnych i w dodatku zaocznych radzą sobie lepiej od innych i inaczej patrzą na świat bo gdy inni dopiero zamierzają zacząć karierę zawodową to my już jesteśmy na stanowiskach ............ proponuje takiej osobie wybranie sie w jakiś weekend na jakąś uczelnie prywatną i porozmawiać z nami studentami zaocznymi.
Rozwiń
aaa
aaa (10 listopada 2007 o 18:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A czym się różni pracownik na etacie w hipermarkecie od pracownika uczelni. Jednego prawo chroni przed pracą w święta a drugiego nie. Takie przepisy wypichcili niepełnosprawni umysłowo posłowie. Toast za nich: niech żyją 100 lat
Rozwiń
pp
pp (10 listopada 2007 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
POco męczyć tych studentów z prywatnych uczelni, niech zapłacą czesne od razu z góry i dać im dyplom od ręki. I tak nic z nich nie bedzie.
Rozwiń
antyzaczek
antyzaczek (10 listopada 2007 o 07:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
0t zaczki wymyślili sobie swięto. zamiast przyłozyc sie do nauki chcieli iśc na wódę. Brawo rektor
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!