środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Studenci nie dostaną miejskich stypendiów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 listopada 2008, 10:31
Autor: Dominik Smaga

Nie będzie miejskich stypendiów dla najlepszych studentów lubelskich uczelni. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że samorząd Lublina nie miał żadnej podstawy prawnej do przyjęcia uchwały wprowadzającej takie stypendia.

Tym samym wykonanie uchwały zostało wstrzymane. Pomysłodawca projektu jest oburzony dzisiejszym wyrokiem. - Przecież w innych miastach takie świadczenia są przyznawane - mówi Marcin Nowak, autor lubelskiej uchwały stypendialnej.

- To może oznaczać, że wszystkei uchwały podjęte przez inne miasta w tej sprawie będą kolejno unieważniane przez sądy - twierdzi Iwona Blajerska, rzecznik prezydenta Lublina. Nie wiadomo też, co w takiej sytuacji będzie ze stypendiami samorządu województwa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zajął się stypendiami po tym, jak lubelską uchwałę zaskarżyła wojewoda. Jej prawnicy kwestionowali jeden z zapisów uchwały. Miejscy radni zdecydowali, że stypendia mogą się należeć tylko tym studentom, którzy uczą się na lubelskich uczelniach.

Wojewoda była zdania, że do starania się o świadczenia powinni być uprawnieni wszyscy studenci mieszkający w Lublinie, niezależnie od tego, czy uczą się w naszym mieście, czy gdziekolwiek indziej.

Sąd rozpatrując skargę wojewody poszedł o krok dalej i uznał, że cała uchwała ma trafić do kosza.

Oznacza to, że miejska komisja stypendialna nie może rozpatrzeć wniosków złożonych przez studentów zainteresowanych uzyskaniem takich pieniędzy. Miesięczna kwota stypendium została ustalona uchwałą na 450 zł, a o świadczenie mogli wnioskować ci studenci, którzy mają średnią ocen co najmniej 4,8.

Termin składania wniosków upłynął wczoraj. - Dostaliśmy 335 wniosków i nie wykluczamy, że jeszcze kolejne wnioski mogą trafić do nas pocztą - Mirosław Romańczuk z Wydziału Oświaty i Wychowania w lubelskim Urzędzie Miasta.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocny. Rada Miasta może się od niego odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

- Oczywiście, że przygotujemy projekt takiej skargi - zapowiada Nowak.

Więcej informacji wkrótce.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Student
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Student
Student (18 listopada 2008 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak na marginesie- zdjęcie ilustrujące artykuł znakomicie oddaje sytuację uczelni, której rektorat na nim widnieje. SYPIE SIĘ WSZYSTKO- dosłownie i metaforycznie. Szkoda, bo potencjał jest.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!