niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Studenci z Politechniki zbudowali transformator inny niż wszystkie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 kwietnia 2013, 18:30
Autor: mb

Urządzenie może być m.in. wykorzystywane do uzdatniania wody w basenach. (Politechnika Lubelska)
Urządzenie może być m.in. wykorzystywane do uzdatniania wody w basenach. (Politechnika Lubelska)

Przemysław Rogalski, Wojciech Prus i Kamil Radzik – studenci Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej – zbudowali transformator, który różni się od innych tego typu urządzeń zarówno wysokimi częstotliwościami, jak i budową.

Urządzenie służy do generowania wysokich napięć rzędu 700–800 tys. woltów, choć niektóre aplikacje pozwalają przekroczyć granice miliona woltów. Co ciekawe, napięcia te charakteryzują się bardzo wysoką częstotliwością w porównaniu z częstotliwością sieciową, która jest w gniazdkach elektrycznych, tj. 50 Hz.

– Nasze urządzenie pracuje z częstotliwością 110 kHz. Można dzięki temu zaobserwować bardzo wiele ciekawych zjawisk np. naskórkowości, zbliżenia – mówi inż. Przemysław Rogalski. I zapowiada dalsze prace: – Wszystkich możliwości transformatora jeszcze nie znamy, ponieważ nie pozwalaliśmy urządzeniu pracować pełną mocą. Boimy się, że sprzęt elektroniczny znajdujący się blisko mógłby zostać uszkodzony.

Transformator znajduje się w laboratorium Katedry Urządzeń Elektrycznych i Technik Wysokich Napięć i służy do celów dydaktycznych. Konstruktorzy mają nadzieję, że znajdzie zastosowanie także w przemyśle.

– Urządzenie może być wykorzystywane w ozonatorach służących do uzdatniania wody w basenach, do sprawdzania wytrzymałości elektrycznej materiałów. Podczas projektowania można sprawdzić czy dany materiał wytrzyma przy skrajnie wysokim napięciu (np. podczas wyładowań atmosferycznych) i innym niż normalnie rodzaju pola elektrycznego i magnetycznego – mówi inż. Przemysław Rogalski.

– Początkowo budowa transformatora związana była z Kołem Naukowym Materiałoznawstwa Elektrycznego i Technik Wysokich Napięć MELJON. Później studenci postanowili kontynuować ją w ramach pracy inżynierskiej. Praca została obroniona na ocenę bardzo dobrą – chwali studentów dr inż. Tomasz Kołtunowicz, opiekun koła. – Pierwsze pół roku studenci spędzili na dokładnych obliczaniach. Każde niedoszacowanie byłoby niebezpieczne – dodaje Kołtunowicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
dobry duch
Mikołaj
Elektronik
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

dobry duch
dobry duch (18 sierpnia 2013 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

cóż może i ich intencje były dobre (chcieli stworzyć coś nowego). elentualnie chcieli sprawdzić jakąś właściwość. najbardziej jednak poniżył się dziennikarz który ten artykuł napisał. ponieważ pokazał że nie ma najmniejszego pojęcia o czym pisze. transformator inni może ale znany pod koniec XIX w. zbudowany przez serba teslę. jest to prosta konstrukcja. i wydaje mi się że autor artykułu przeinaczył treść aby artykuł był ciekawszy. niestety jest przeciwnie. co do przekazu bezprzewodowego energi to jest kwestia sporna. ale zgadzam się że może do tego służyć

Rozwiń
Mikołaj
Mikołaj (18 maja 2013 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to za patent? Cofamy się.. Proszę przejrzeć stronę Tariel Kapanadze to się niektórym oczy otworzą gdzie należy szukać energii elektrycznej.
Rozwiń
Elektronik
Elektronik (21 kwietnia 2013 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='też inżynier' timestamp='1366498508' post='760635']
Chłopcy, jeśli pół roku zajęło Wam policzenie, to nie mam pytań.
Zajmijcie się może zasilaczami 5V... stabilizowanymi ofc.
[/quote]

[quote name='też inżynier' timestamp='1366498508' post='760635']
Chłopcy, jeśli pół roku zajęło Wam policzenie, to nie mam pytań.
Zajmijcie się może zasilaczami 5V... stabilizowanymi ofc.
[/quote]Otóż to, takie obliczenia robi się dzień dwa, przy założeniu, że się zna temat, a nie myli prąd z napięciem. Dajmy na to stronę [url="http://teslacoil.republika.pl/obliczenia.html"]http://teslacoil.rep...obliczenia.html[/url] jest pokazane krok po kroku obliczanie takiej cewki, impedancji, kondensatora wysokonapięciowego, odległości w uzwojeniu pierwotnym itp. Nic tylko siadać z kartką i liczyć. No ale tu trwało to pół roku Dla szpanu chyba, albo żeby przeciupać jakoś ten semestr.
Rozwiń
Ed
Ed (21 kwietnia 2013 o 03:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Transformator jest zbudowany na podstawie patentu Nicoli Tesli wydanego ponad 100 lat temu .Urzadzenie to slurzy do bezprzewodowego przesylana electrycznosci o durzej czestotliwosci i obardzo duzym napieciu.
Rozwiń
bob
bob (21 kwietnia 2013 o 01:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Typical Tesla coil
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!