czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Studenci zamiast asystentów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2003, 17:21

UMCS chce przebudować Dom Asystenta na akademik. Wszystko zależy od tego, czy studenci zgodzą się sfinansować remont z funduszu pomocy materialnej.

Budynek jest w fatalnym stanie technicznym. Popękane ściany, wypaczone okna, niedogrzane pokoje. Kilkanaście osób mieszkających na jednym piętrze musi korzystać z jednej toalety. Remont jest konieczny.
– Dwuosobowy pokój kosztuje tutaj 260 zł miesięcznie – mówi Tomasz Demendecki, asystent na Wydziale Prawa UMCS. – Nie płacę za dojazd, bo na uczelnię mam dwa kroki. Pod nosem wszystkie biblioteki. Do tego wymiana pościeli raz na tydzień A stancja w pobliżu miasteczka to wydatek 600–700 zł za pokój. A ja zarabiam na uczelni niewiele ponad 800 zł.
W domu asystenta może mieszkać 300 osób. – Zawsze był nadmiar chętnych. Ale teraz ponad połowa pokoi stoi pusta – podkreśla Grażyna Siewierska-Juszczyk, kierowniczka domu. – Ludzie zaczęli stąd uciekać i szukać innego mieszkania, jak tylko pojawiły się pogłoski o przebudowie. Przestraszyli się, że pewnego dnia zostaną bez dachu nad głową.
Tymczasem uczelnia postanowiła zamienić asystentów na studentów. – Po pierwsze, nie ma przepisów nakazujących uczelni zapewniania lokum swoim pracownikom. Powód drugi i najważniejszy to stan techniczny tego budynku. On po prostu wymaga remontu – zaznacza Maciej Grudziński, dyrektor administracyjny UMCS.
Problemem są jednak pieniądze. Remont ma kosztować ok. 7 mln złotych. UMCS takich pieniędzy nie ma. – Będziemy negocjować ze studentami na temat środków z funduszu pomocy materialnej – dodaje Grudziński.
Z tego funduszu studenci otrzymują stypendia i zapomogi socjalne i do takich deklaracji podchodzą z dystansem. – Rozmawiać możemy, jednak na pewno nie zgodzimy się pełne finansowanie remontu – mówi Jarek Joniec, przewodniczący Samorządu Studentów UMCS.
Według wstępnych planów przebudowa miałaby się rozpocząć jesienią. – Jak będą pieniądze. Jeżeli rozmowy ze studentami nie przyniosą skutku, roboty rusza najprawdopodobniej w przyszłym roku – tłumaczy M. Grudziński.
UMCS dysponuje w tej chwili miejscami w akademikach dla 3200 studentów. To nie zaspokaja nawet połowy potrzeb. A remont jest mniej kosztowny niż budowa nowego budynku.

Po modernizacji

Projekt zakłada pokoje dwuosobowe o wyższym standardzie. Każdy segment (dwa pokoje) będzie miał oddzielną łazienkę i kuchnię. Byłby to najnowocześniejszy akademik UMCS. Oczywiście, ceny również byłyby inne i raczej wyższe niż 300 zł miesięcznie za pokój.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!