Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 stycznia 2011 r.
20:47
Edytuj ten wpis

Studenci zmieniają Dziesiątą

0 10 A A
Rada dzielnicy chce, by plac przed Gimnazjum nr 1 stał się czymś na kształt centrum osiedla. (Fot. B
Rada dzielnicy chce, by plac przed Gimnazjum nr 1 stał się czymś na kształt centrum osiedla. (Fot. B

Przyszli architekci z Politechniki Lubelskiej przygotowali kilkanaście projektów zagospodarowania zaniedbanych miejsc w okolicach ulicy Kunickiego. Rada dzielnicy Dziesiąta chce część z nich zrealizować.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Chcielibyśmy, by plac przed Gimnazjum nr 1 stał się czymś na kształt centrum osiedla – mówi Marcin Krupiński, przewodniczący zarządu rady dzielnicy Dziesiąta.

Taki pomysł pojawił się po raz pierwszy podczas budowy nowego odcinka ulicy Krańcowej. Mieszkańcy tej części miasta postulowali, by w ramach tych prac zagospodarować plac przed największą szkołą w okolicy. Myśleli o fontannach, szerszych chodnikach tak, by można tam np. odpocząć.

Ratusz jednak nie zwrócił uwagi na ich pomysły. Ale społecznicy nie poddali się i postanowili przygotować projekty zagospodarowania tego terenu oraz zaniedbanego skweru przy skrzyżowaniu ulic Kruczkowskiego i Przybylskiego.

O pomoc poprosili Politechnikę Lubelską. – Projekty przygotowują studenci kierunku architektura i urbanistyka w ramach jednego z przedmiotów – mówi dr Natalia Przesmycka z Wydziału Budownictwa i Architektury. – Dzielnica Dziesiąta w latach trzydziestych ubiegłego stulecia szczyciła się mianem miasta-ogrodu, była pełna zieleni, jednak później to zostało zniszczone.

Studenci przygotowali kilkanaście projektów, w których wracają do tamtych tradycji. Poza lokalizacjami wybranymi przez radę dzielnicy, przyszli architekci pracowali także nad propozycjami zagospodarowania ulicy 1 Maja.

Projekty są już niemal gotowe.

– Prace dotyczące ulicy 1 Maja przewidują m.in. całkowite wyłączenie ulicy z ruchu i stworzenie tam deptaka. Studenci wprowadzili elementy małej architektury takie jak ławki czy słupy ogłoszeniowe i informacyjne. Byłoby też więcej zieleni – opowiada dr Przesmycka.

Pomysły dotyczące skweru przy ul. Kruczkowskiego przewidują wyremontowanie pobliskiego punktu skupu złomu i zrobienie z niego miejsca do handlu. – Przy projektowaniu tej części Dziesiątej studenci pytali o zdanie mieszkańców – zapewnia dr Przesmycka.

Projektanci chcą także, by z okolic ulicy Kunickiego znikły brzydkie barierki odgradzające jezdnię od chodnika. – Niektóre pomysły zakładają postawienie w ich miejscu pnączy na podporach albo czegoś na kształt małych ekranów dźwiękoszczelnych. Na nich mogłyby pojawić się informacje dotyczące danego miejsca w dzielnicy – wyjaśnia dr Przesmycka.

Wystawę prac studentów Politechniki Lubelskiej można będzie zobaczyć 4 lutego na Wydziale Budownictwa i Architektury. Rada dzielnicy Dziesiąta z najlepszymi projektami zamierza wybrać się do Ratusza i przedstawić urzędnikom gotowe pomysły na odnowienie zniszczonych części osiedla.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
izi / 19 marca 2011 o 14:53
śmieszne to wszystko haha
Avatar
arizona / 1 lutego 2011 o 02:01
[quote name='rowerowy' timestamp='1295867204' post='428236']
Lubelska spolecznosc rowerowa ma nastepujace pytania do tych projektow:

- czy projekty byly akceptowane przez organizacje rowerowe i ekologiczne?
- czy projekt przewiduje parking rowerowy na wymienionym w artykule placu?
- czy projekt przewiduje zamkniecie dla indywidualnego ruchu kolowego ulice Kunickiego i przystosowane jej do kryteriow sciezki rowerowej?
- czy projekt przeiwduje usuniecie smrodochodow z dzielnicy Dziesiata (z pewnymi ustepstwami: jedna rodzina, jeden samochod, oczywiscie z misiaczna oplata ekologiczna za wjazd)?
- jakie inne inicjatywy przedstawi projekt aby zachecic ludzi do porzucenia nieekologicznych i niszczacych miasto samochodow i zachecienia do rowerow i zbiorkomu?
[/quote]
a dlaczego wychodzisz z założenia, że tak nie jest? Sorry, może to moje jakieś odczucie nieprawdziwe, ale tak odczytuję to co napisałeś...
[quote name='rowerowy' timestamp='1295867204' post='428236']
Lubelska spolecznosc rowerowa ma nastepujace pytania do tych projektow:

- czy projekty byly akceptowane przez organizacje rowerowe i ekologiczne?
- czy projekt przewiduje parking rowerowy na wymienionym w artykule placu?
- czy projekt przewiduje zamkniecie dla indywidualnego ruchu kolowego ulice Kunickiego i przystosowane jej do kryteriow sciezki rowerowej?
- czy projekt przeiwduje usuniecie smrodochodow z dzielnicy Dzies... rozwiń
Avatar
tiruriru / 31 stycznia 2011 o 23:39
ALE SIE USMIAŁEM:D
Avatar
Marcin / 24 stycznia 2011 o 18:54
deptak na 1 Maja? Chyba ich pogięło... nie dość że to jedyne miejsce do parkowania w okolicy to jeszcze i tu deptak?!?!? ludzie zaczną parkować pod Biedronką na Wolskiej i wtedy nie będzie miejsca parkingowego dla klientów...
jak chcecie robić deptak na 1 Maja to najpierw zróbcie w okolicy duży bezpłatny parking!!!
Avatar
rozbawiony / 24 stycznia 2011 o 15:23
A to hołota będzie miała używanie... Przecież ta ulica już teraz wygląda jak po ostrzale artyleryjskim Jeśli będzie monitoring - może..., jeśli nie będzie - śmiech na sali.
Avatar
rowerowy / 24 stycznia 2011 o 12:06
Lubelska spolecznosc rowerowa ma nastepujace pytania do tych projektow:

- czy projekty byly akceptowane przez organizacje rowerowe i ekologiczne?
- czy projekt przewiduje parking rowerowy na wymienionym w artykule placu?
- czy projekt przewiduje zamkniecie dla indywidualnego ruchu kolowego ulice Kunickiego i przystosowane jej do kryteriow sciezki rowerowej?
- czy projekt przeiwduje usuniecie smrodochodow z dzielnicy Dziesiata (z pewnymi ustepstwami: jedna rodzina, jeden samochod, oczywiscie z misiaczna oplata ekologiczna za wjazd)?
- jakie inne inicjatywy przedstawi projekt aby zachecic ludzi do porzucenia nieekologicznych i niszczacych miasto samochodow i zachecienia do rowerow i zbiorkomu?
Lubelska spolecznosc rowerowa ma nastepujace pytania do tych projektow:

- czy projekty byly akceptowane przez organizacje rowerowe i ekologiczne?
- czy projekt przewiduje parking rowerowy na wymienionym w artykule placu?
- czy projekt przewiduje zamkniecie dla indywidualnego ruchu kolowego ulice Kunickiego i przystosowane jej do kryteriow sciezki rowerowej?
- czy projekt przeiwduje usuniecie smrodochodow z dzielnicy Dziesiata (z pewnymi ustepstwami: jedna rodzina, jeden samochod, oczywiscie z misiaczna oplata e... rozwiń
Avatar
czlowiek kgo / 24 stycznia 2011 o 12:01
i jest ok . zbedne gadanie jest nie potrzebne . tylko pieniadze niech sie znajda na takie zmiany
Avatar
asia / 24 stycznia 2011 o 07:46
Już sobie wyobrażam "deptak i ławeczki"na ulicy 1 Maja:)
Cisza,spokój i błogi odpoczynek....
A park tuż obok niszczeje!
Avatar
Radny /zaradny / 24 stycznia 2011 o 07:03
[size="3"]Drogi panie MARCEL - nie po to dorwaliśmy się do koryta , żeby teraz tracić czas na jakieś bzduzy nie przynoszące NAM żadnych prywatnych korzyści . Trzeba wkorzystać czas bo potem moga NAS juz więcej nie wybrać . Pozdrawiam serdecznie [/size].
Avatar
Marcel / 24 stycznia 2011 o 06:34
Pomysł jest świetny, tylko jak zwykle w Lublinie, poza etap matieky nie wyjdzie Lublin to miasto makiet i obietnic. Nasze władze bardziej interesują partyjne wojenki niż Lublin i porzeby jego mieszkańców
Avatar
izi / 19 marca 2011 o 14:53
śmieszne to wszystko haha
Avatar
arizona / 1 lutego 2011 o 02:01
[quote name='rowerowy' timestamp='1295867204' post='428236']
Lubelska spolecznosc rowerowa ma nastepujace pytania do tych projektow:

- czy projekty byly akceptowane przez organizacje rowerowe i ekologiczne?
- czy projekt przewiduje parking rowerowy na wymienionym w artykule placu?
- czy projekt przewiduje zamkniecie dla indywidualnego ruchu kolowego ulice Kunickiego i przystosowane jej do kryteriow sciezki rowerowej?
- czy projekt przeiwduje usuniecie smrodochodow z dzielnicy Dziesiata (z pewnymi ustepstwami: jedna rodzina, jeden samochod, oczywiscie z misiaczna oplata ekologiczna za wjazd)?
- jakie inne inicjatywy przedstawi projekt aby zachecic ludzi do porzucenia nieekologicznych i niszczacych miasto samochodow i zachecienia do rowerow i zbiorkomu?
[/quote]
a dlaczego wychodzisz z założenia, że tak nie jest? Sorry, może to moje jakieś odczucie nieprawdziwe, ale tak odczytuję to co napisałeś...
[quote name='rowerowy' timestamp='1295867204' post='428236']
Lubelska spolecznosc rowerowa ma nastepujace pytania do tych projektow:

- czy projekty byly akceptowane przez organizacje rowerowe i ekologiczne?
- czy projekt przewiduje parking rowerowy na wymienionym w artykule placu?
- czy projekt przewiduje zamkniecie dla indywidualnego ruchu kolowego ulice Kunickiego i przystosowane jej do kryteriow sciezki rowerowej?
- czy projekt przeiwduje usuniecie smrodochodow z dzielnicy Dzies... rozwiń
Avatar
tiruriru / 31 stycznia 2011 o 23:39
ALE SIE USMIAŁEM:D
Avatar
Marcin / 24 stycznia 2011 o 18:54
deptak na 1 Maja? Chyba ich pogięło... nie dość że to jedyne miejsce do parkowania w okolicy to jeszcze i tu deptak?!?!? ludzie zaczną parkować pod Biedronką na Wolskiej i wtedy nie będzie miejsca parkingowego dla klientów...
jak chcecie robić deptak na 1 Maja to najpierw zróbcie w okolicy duży bezpłatny parking!!!
Avatar
rozbawiony / 24 stycznia 2011 o 15:23
A to hołota będzie miała używanie... Przecież ta ulica już teraz wygląda jak po ostrzale artyleryjskim Jeśli będzie monitoring - może..., jeśli nie będzie - śmiech na sali.
Avatar
rowerowy / 24 stycznia 2011 o 12:06
Lubelska spolecznosc rowerowa ma nastepujace pytania do tych projektow:

- czy projekty byly akceptowane przez organizacje rowerowe i ekologiczne?
- czy projekt przewiduje parking rowerowy na wymienionym w artykule placu?
- czy projekt przewiduje zamkniecie dla indywidualnego ruchu kolowego ulice Kunickiego i przystosowane jej do kryteriow sciezki rowerowej?
- czy projekt przeiwduje usuniecie smrodochodow z dzielnicy Dziesiata (z pewnymi ustepstwami: jedna rodzina, jeden samochod, oczywiscie z misiaczna oplata ekologiczna za wjazd)?
- jakie inne inicjatywy przedstawi projekt aby zachecic ludzi do porzucenia nieekologicznych i niszczacych miasto samochodow i zachecienia do rowerow i zbiorkomu?
Lubelska spolecznosc rowerowa ma nastepujace pytania do tych projektow:

- czy projekty byly akceptowane przez organizacje rowerowe i ekologiczne?
- czy projekt przewiduje parking rowerowy na wymienionym w artykule placu?
- czy projekt przewiduje zamkniecie dla indywidualnego ruchu kolowego ulice Kunickiego i przystosowane jej do kryteriow sciezki rowerowej?
- czy projekt przeiwduje usuniecie smrodochodow z dzielnicy Dziesiata (z pewnymi ustepstwami: jedna rodzina, jeden samochod, oczywiscie z misiaczna oplata e... rozwiń
Avatar
czlowiek kgo / 24 stycznia 2011 o 12:01
i jest ok . zbedne gadanie jest nie potrzebne . tylko pieniadze niech sie znajda na takie zmiany
Avatar
asia / 24 stycznia 2011 o 07:46
Już sobie wyobrażam "deptak i ławeczki"na ulicy 1 Maja:)
Cisza,spokój i błogi odpoczynek....
A park tuż obok niszczeje!
Avatar
Radny /zaradny / 24 stycznia 2011 o 07:03
[size="3"]Drogi panie MARCEL - nie po to dorwaliśmy się do koryta , żeby teraz tracić czas na jakieś bzduzy nie przynoszące NAM żadnych prywatnych korzyści . Trzeba wkorzystać czas bo potem moga NAS juz więcej nie wybrać . Pozdrawiam serdecznie [/size].
Avatar
Marcel / 24 stycznia 2011 o 06:34
Pomysł jest świetny, tylko jak zwykle w Lublinie, poza etap matieky nie wyjdzie Lublin to miasto makiet i obietnic. Nasze władze bardziej interesują partyjne wojenki niż Lublin i porzeby jego mieszkańców