poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Studencie, łap się za kieszeń

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 sierpnia 2007, 11:43

Największe lubelskie uczelnie podnoszą wysokość opłat za studia zaoczne i wieczorowe.

Najbardziej - nawet o 1 tysiąc zł rocznie - czesne wzrośnie w Akademii Medycznej. W innych szkołach wyższych podwyżka wyniesie od kilkudziesięciu do kilkuset zł.
- Tak duże podwyżki są wynikiem wielkiego zainteresowania naszymi studiami - tłumaczy Tomasz Legieć z Działu Organizacji Studiów AM. - Na przykład na zaocznej fizjoterapii zwiększyliśmy limit przyjęć o 15 miejsc. To wiąże się z koniecznością podniesienia czesnego, z 2,6 tys. zł na 3,1 tys. zł za semestr, czyli 6,2 tys. zł za rok.
A to i tak nie najdroższe studia w Akademii. Najwięcej zapłacą przyszli stomatolodzy - aż 18 tys. zł rocznie. Niewiele mniejszy wydatek - 15 tys. zł za rok studiów - czeka studiujących zaocznie kierunek lekarski i farmację.
Politechnika Lubelska podwyższa czesne maksymalnie o 200 zł rocznie. - Ale część opłat pozostała na podobnym poziomie, jak przed rokiem - dodaje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. - Najdroższa jest zaoczna informatyka, gdzie czesne wynosi 2,1 tys. zł za semestr, czyli 4,2 tys. zł rocznie.
Niewiele więcej - ok. 2,3 tys. zł za semestr - trzeba zapłacić za studiowanie tego kierunku w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Tu najdroższy jest jazz i muzyka estradowa, gdzie semestralne czesne wynosi ponad 3 tys. zł, czyli 6 tys. zł rocznie. - Na wszystkich zaocznych i wieczorowych kierunkach opłaty wzrosły jednakowo, o 2,1 procenta - wyjaśnia Anna Mazur, kierownik Działu Toku Studiów na tej uczelni. Jeśli więc student UMCS płacił do tej pory 2 tys. zł za semestr, teraz zapłaci 40 zł więcej.
Drugi z lubelskich uniwersytetów, KUL, podnosi czesne tylko na wieczorowej psychologii. Zamiast 2,2 tys. zł za semestr studenci tego kierunku od nowego roku zapłacą 2,3 tys. zł. - Na pozostałych kierunkach wysokość opłat za studia pozostaje bez zmian - mówi Beata Górka, rzecznik KUL. W ogóle czesnego nie podnosi za to Akademia Rolnicza. (MB)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!