wtorek, 12 grudnia 2017 r.

Lublin

Studencie, łap się za kieszeń

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 sierpnia 2007, 11:43

Największe lubelskie uczelnie podnoszą wysokość opłat za studia zaoczne i wieczorowe.

Najbardziej - nawet o 1 tysiąc zł rocznie - czesne wzrośnie w Akademii Medycznej. W innych szkołach wyższych podwyżka wyniesie od kilkudziesięciu do kilkuset zł.
- Tak duże podwyżki są wynikiem wielkiego zainteresowania naszymi studiami - tłumaczy Tomasz Legieć z Działu Organizacji Studiów AM. - Na przykład na zaocznej fizjoterapii zwiększyliśmy limit przyjęć o 15 miejsc. To wiąże się z koniecznością podniesienia czesnego, z 2,6 tys. zł na 3,1 tys. zł za semestr, czyli 6,2 tys. zł za rok.
A to i tak nie najdroższe studia w Akademii. Najwięcej zapłacą przyszli stomatolodzy - aż 18 tys. zł rocznie. Niewiele mniejszy wydatek - 15 tys. zł za rok studiów - czeka studiujących zaocznie kierunek lekarski i farmację.
Politechnika Lubelska podwyższa czesne maksymalnie o 200 zł rocznie. - Ale część opłat pozostała na podobnym poziomie, jak przed rokiem - dodaje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. - Najdroższa jest zaoczna informatyka, gdzie czesne wynosi 2,1 tys. zł za semestr, czyli 4,2 tys. zł rocznie.
Niewiele więcej - ok. 2,3 tys. zł za semestr - trzeba zapłacić za studiowanie tego kierunku w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Tu najdroższy jest jazz i muzyka estradowa, gdzie semestralne czesne wynosi ponad 3 tys. zł, czyli 6 tys. zł rocznie. - Na wszystkich zaocznych i wieczorowych kierunkach opłaty wzrosły jednakowo, o 2,1 procenta - wyjaśnia Anna Mazur, kierownik Działu Toku Studiów na tej uczelni. Jeśli więc student UMCS płacił do tej pory 2 tys. zł za semestr, teraz zapłaci 40 zł więcej.
Drugi z lubelskich uniwersytetów, KUL, podnosi czesne tylko na wieczorowej psychologii. Zamiast 2,2 tys. zł za semestr studenci tego kierunku od nowego roku zapłacą 2,3 tys. zł. - Na pozostałych kierunkach wysokość opłat za studia pozostaje bez zmian - mówi Beata Górka, rzecznik KUL. W ogóle czesnego nie podnosi za to Akademia Rolnicza. (MB)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!