niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Student zaciąga, spłaca po studiach. Jak wziąć kredyt studencki?

Dodano: 24 sierpnia 2016, 16:45
Autor: ask

Do 20 października można złożyć wnioski o udzielenie kredytu studenckiego. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przypomina swoim studentom, doktorantom oraz osobom ubiegającym się dopiero o przyjęcie na studia, ile mogą pożyczyć i kiedy będą musieli zwrócić gotówkę.

Kredyty studenckie udzielane są przez banki komercyjne na preferencyjnych warunkach oprocentowania, dzięki czemu czynią je najbardziej atrakcyjnymi na rynku bankowym. Dzieje się tak za sprawą dopłaty do oprocentowania z budżetu państwa, z której pokrywana jest znaczna część oprocentowania – podkreślają pracownicy UMCS.

O kredyt można ubiegać się w PKO Banku Polskim S.A., Banku PEKAO S.A., Banku Polskiej Spółdzielczości S.A oraz SGB – Bank S.A.

- Podstawowym warunkiem uzyskania kredytu studenckiego jest spełnienie kryterium dochodowego – informuje UMCS. - W roku akademickim 2016/2017 maksymalny dochód na osobę w rodzinie studenta lub doktoranta uprawniający do otrzymania kredytu studenckiego wynosi 2 500 zł.

Wraz z zaświadczeniem potwierdzającym spełnienie tego warunku chętni muszą dołączyć do wniosku o udzielenie kredytu także zaświadczenie o odbywaniu studiów lub studiów doktoranckich, które wydawane jest przez Biuro Spraw Studenckich UMCS a osoby dopiero aplikujące - dokument potwierdzający udział w rekrutacji.

Kredyt studencki udzielany jest na okres studiów, który nie może przekroczyć sześciu lat, a w przypadku studiów doktoranckich - 4 lat. W nadchodzącym roku akademickim miesięczna podstawowa rata kredytu studenckiego wynosić będzie 600 zł. Rata podwyższona to 800 lub 1000 zł, a rata obniżona - 400 zł. Gotówka wypłacana będzie w miesięcznych ratach przez 10 miesięcy w roku akademickim.

Spłata kredytu rozpocznie się po upływie dwóch lat od daty ukończenia studiów albo w momencie przewidywanego ukończenia studiów wskazanym w ostatnim zaświadczeniu o odbywaniu studiów (w zależności od tego który termin nastąpi wcześniej). Liczba rat spłaty kredytu studenckiego będzie dwukrotnie większa od liczby wypłaconych rat kredytu.

- O kredyt studencki mogą także ubiegać się osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego w przypadku, gdy uzyskały zezwolenie na osiedlenie się, posiadają status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej, korzystają z ochrony czasowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub są pracownikami migrującymi, będącymi obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – informuje UMCS.

Czytaj więcej o: pieniądze studia kredyt
heniek56
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

heniek56
heniek56 (21 kwietnia 2017 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 Można się zgłosić do agencji Copik w Zabrzu. Oni potrafią dobrać pożyczkę na korzystnych warunkach. Sam jestem tego przykładem. Pieniądze dostałem na niski procent, już jestem w zasadzie w połowie spłaty i wszystko idzie gładko. Firma nie ma swojej stronki, ale można ich łapać telefonicznie 735 490 024.
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2016 o 21:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Należałoby uzupełnić informacje dotyczące poręczenia kredytu. Poręczenie przez ARiMR (przypuszczam, że analogicznie jest z BGK) nawet 100% kredytu niestety nie umożliwia jego otrzymanie. Zarówno banki BPS jak i SGB pomimo 100% poręczenia żądają dodatkowego poręczyciela i to dosyć zamożnego (dochód netto na osobę minimum 1800 zł i umowa o pracę na czas nieokreślony). Tak więc kredyt jest jedynie dla bogatych studentów lub posiadających bogatą rodzinę. Nie udało mi się niestety uzyskać odpowiedzi od banków jaki sens ma więc instytucja poręczenia - dotychczas sądziłam, że poręczenie ARiMR jest po to aby umożliwić uzyskanie kredytu biedniejszym studentom. Dla banków jednak liczy się tylko zysk, ponieważ na takim kredycie wiele zyskać nie można to starają się ograniczyć możliwości jego uzyskania. Korzystają z przepisu że bank sam ustala jakie i ile zabezpieczeń kredytu wymaga i nie obchodzi ich zabezpieczenie przez instytucje państwowe. Proszę o umieszczenie tej informacji gdyż niektórzy (tak jak ja) mogą błędnie sądzić że otrzymają kredyt, który umożliwi im studiowanie a później będą zmuszeni do rezygnacji z nauki ze względu na brak środków.
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2016 o 11:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
totalnie nie jestem fanką kredytów,ale jeśli ma on nam pomóc i damy radę go spłacić to czasem trzeba. ale warto już na studiach myśleć jak damy radę sobie po studiach by tych kredytów nie brać. dobre praktyki, praca tymczasowa, a w końcu staż w porządnej firmie. obecnie robię staż w impelu, i to jest bardzo dobrze wykorzystany czas. poznaję pracę tak dużej firmy i widzę jak wygląda od środka, zbieram doświadczenie. firma warta uwagi.
Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2016 o 00:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzieci, nie bierzcie kredytu, po co sobie psuć przyszłość. Szczerze mówiąc, lepiej jest wziąć pracę dorywczą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!