piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Studia tylko dla orłów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 stycznia 2004, 21:15
Autor: (alf)

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ustalił już zasady rekrutacji po nowej maturze, która po raz pierwszy odbędzie się w przyszłym roku. Jej wynik będzie podstawowym elementem postępowania kwalifikacyjnego na studia. Kandydaci na najbardziej oblegane kierunki będą musieli jednak zdać egzamin na poziomie rozszerzonym.

Nowa matura opracowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną będzie jednolita dla całej Polski, a abiturienci będą mogli wybrać, czy zdają ją na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym. Po raz pierwszy zdawać ją będą tegoroczni uczniowie drugich klas szkół ponadgimnazjalnych.
Według nauczycielskiej „Solidarności” nowe zasady ograniczą szanse na studia młodzieży z liceów profilowanych. – Ich ukończenie nie daje konkretnego zawodu, a liczba zajęć z przedmiotów maturalnych jest mniejsza niż w liceach ogólnokształcących – mówi Dorota Adach, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty NSZZ „Solidarność”.
Jak już pisaliśmy, uczniowie liceów profilowanych, a nawet ogólnokształcących w mniejszych miejscowościach nie planują nawet zdawania matury na poziomie rozszerzonym.
– Ważne jest, by uczniowie byli świadomi, że przekazana wiedza z przedmiotów w zakresie rozszerzonym jest w liceach profilowanych, jak i technikach, znacznie mniejsza niż w liceach ogólnokształcących. W zamian za to otrzymują wiedzę ogólnozawodową – wyjaśnia Halina Cieślak, dyr. Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN.
Pierwszy rocznik zreformowanych liceów najwyraźniej nie był tego świadom. Tymczasem bezpłatne uczelnie państwowe będą wymagały od kandydatów na prestiżowe kierunki matury na poziomie rozszerzonym.

Ważne dla uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych

Uczniowie drugich klas szkół ponadgimnazjalnych muszą decyzje podejmować już teraz. Na poziomie rozszerzonym będą musieli zdać na maturze przedmiot kierunkowy kandydaci na: prawo, administrację, archeologię, psychologię, filozofię, socjologię, politologię, stosunki międzynarodowe, dziennikarstwo, geografię oraz na lingwistykę i wszystkie filologie. Na innych kierunkach egzamin taki będzie dodatkowo punktowany.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!