Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 marca 2017 r.
16:17

Studia zaoczne będą dłuższe? Gowin w Lublinie o nowym szkolnictwie wyższym

48 16 A A

– Zrobimy wszystko, żeby nowa ustawa o szkolnictwie wyższym powstała w dialogu między rządem, a środowiskiem naukowym – mówił w środę na KUL Jarosław Gowin. Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego zainaugurował dwudniową konferencję programową Narodowego Kongresu Nauki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelska konferencja jest jednym z kilku wydarzeń poprzedzających Narodowy Kongres Nauki, który we wrześniu odbędzie się w Krakowie. Podczas cyklicznych, comiesięcznych spotkań poruszane są najważniejsze problemy i wyzwania, przed którymi stoi polska nauka oraz propozycje rozwiązań, które znajdą się w tzw. Ustawie 2.0, czyli projekcie dotyczącym zmian w szkolnictwie wyższym.

– Zrobimy wszystko, żeby ta ustawa powstała w dialogu między rządem a środowiskiem naukowym, ale też wewnątrz tego środowiska. Przez wiele miesięcy prac nad tą ustawą tego drugiego dialogu trochę mi brakowało i bardzo się cieszę, że w ostatnich tygodniach debata zdecydowanie się ożywiła – mówił Gowin otwierając konferencję.

Wicepremier podkreślał, że jednym z najbardziej istotnych elementów jest dostosowanie poziomu kształcenia do potrzeb społecznych i gospodarczych. – Pracodawcy podkreślają, że wobec niewyobrażalnego tempa przemian technologicznych i cywilizacyjnych najważniejsze są tzw. umiejętności miękkie, które pozwolą studentom w trakcie kariery zawodowej wielokrotnie zmieniać i poszerzać swoje kompetencje, samodoskonalić się – mówił. – Studiowanie oparte wyłącznie na przyswajaniu wiedzy encyklopedycznej nie ma racji bytu.

Gowin zaznaczył też, że konieczne jest podniesienie jakości studiów licencjackich, aby były one traktowane jako „pełnowartościowe studia wyższe”. Podkreślił jednak, że jego zdaniem przyszli nauczyciele powinni być kształceni na studiach pięcioletnich magisterskich. Nie wykluczył także wydłużenia studiów zaocznych, aby ich efekty były rzeczywiście takie same, jak w przypadku studiów stacjonarnych. – Albo podniesiemy jakość, albo będziemy dalej udawać, że w obu trybach kształcimy tak samo – wyjaśniał.

Podczas spotkania z dziennikarzami Jarosław Gowin odniósł się też do zmian w sposobie finansowania uczelni. W jego efekcie m.in. Politechnika Lubelska w ciagu najbliższych dwóch lat ma zmniejszyć liczbę studentów o 2,5 tysiaca.

– To zmniejszenie naboru nie musi dokonywać się na kierunkach inżynierskich, poszukiwanych w gospodarce. Wiele uczelni technicznych zaczęło w poprzednich latach kształcić na kierunkach, które nijak się mają do ich misji. Potrzebujemy więcej absolwentów po kierunkach ścisłych i nowe zasady finansowania w niczym nie przeszkadzają, aby dobre politechniki kształciły właśnie takich ludzi – mówił wicepremier.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
onlineekspertwsb / 18 kwietnia 2017 o 17:49
Witam! Niedługo matury, więc już teraz warto znaleźć odpowiedni kierunek studiów i zapisać się na studia. Aplikując do Wyższej Szkoły Bankowej do końca kwietnia można oszczędzić na studiach aż 1000zł: 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku studiów oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej. Studia I stopnia można podjąć w kilku lokalizacjach na terenie kraju: Wrocławiu, Gdańsku czy też Poznaniu. Zapraszam na stronę wsb.pl po szczegóły. Pozdrawiam, Renata Mazur Online Ekspert WSB Studia I stopnia
Avatar
kierunekrozwoju / 1 kwietnia 2017 o 16:00
Witam! Najwcześniej zmiany nastąpią od początku przyszłego roku. Teraz rekrutacje na studia będą odbywać się na dotychczasowych zasadach. Dla osób, które mają problem z wyborem odpowiedniego kierunku studiów dobrym wyborem będzie wypełnienie testu predyspozycji zawodowych. Jest on w pełni darmowy, a jego wypełnienie zajmuje mniej niż godzinę. Dzięki wynikom będzie można otrzymać analizę swojej osoby i sugerowane kierunki studiów, które będzie warto studiować. Zachęcam do wypełnienia tego testu - znajduje się on na stronie kierunekrozwoju.pl Pozdrawiam Przedstawiciel serwisu Kierunek Rozwoju
Witam! Najwcześniej zmiany nastąpią od początku przyszłego roku. Teraz rekrutacje na studia będą odbywać się na dotychczasowych zasadach. Dla osób, które mają problem z wyborem odpowiedniego kierunku studiów dobrym wyborem będzie wypełnienie testu predyspozycji zawodowych. Jest on w pełni darmowy, a jego wypełnienie zajmuje mniej niż godzinę. Dzięki wynikom będzie można otrzymać analizę swojej osoby i sugerowane kierunki studiów, które będzie warto studiować. Zachęcam do wypełnienia tego testu - znajduje się on na stronie kierunekrozwoju.pl ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 22:03
Wygasic studia SP 19 letnia
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 22:00
Dialog jak Zalewskiej ? Staże to jest to czego brakuje a nie kucie 10 lat
Avatar
ja / 29 marca 2017 o 19:46
Takie  kraje  jak Wielka Brytania ,  USA .......zastanawiają się  nad  obniżeniem ilości  lat  licencjatu  , kosztem  jakości  i  całkowitego  wykorzystania  czasu np. 2 lat   wyłącznie  na  intensywną  naukę   ,  aby  dać  młodym  szansę  na  dalsze  staże , praktyki , pracę  a  my  brniemy  w   zwiększenie ilości lat. Po co ??? Spytajcie   studiujących, szczególnie tych  na uczelniach  prywatnych  , jak  marnowany  jest  czas i  jak  łatwo dając  z siebie minimum , kończą studia . To  jest  parodia studiowania. Nie ilośc lat  a jakość  powinna być brana pod uwagę.
Takie  kraje  jak Wielka Brytania ,  USA .......zastanawiają się  nad  obniżeniem ilości  lat  licencjatu  , kosztem  jakości  i  całkowitego  wykorzystania  czasu np. 2 lat   wyłącznie  na  intensywną  naukę   ,  aby  dać  młodym  szansę  na  dalsze  staże , praktyki , pracę  a  my  brniemy  w   zwiększenie ilości lat. Po co ??? Spytajcie   studiujących, szczególnie tych  na uczelniach  prywatnych  , jak  marnowany  jest  czas i  jak  łatwo dając  z siebie minimum , kończą studia . To  jest  parodia studiowania. Nie ilośc lat  a jakość  p... rozwiń
Avatar
Wiezniowie / 29 marca 2017 o 19:40
"JAKOSCI"
Avatar
Wieprz-Krzna / 29 marca 2017 o 19:34
W mojej ocenie misja Uczelni to szerzenie Nauki. Nie mozemy dla zabugowanego algorytmu finansowania, odebrac sobie oraz tysiacom potencjalnych studentow - SZANS. Nie mamy moralnego prawa, aby obnizac dzisiiejsza wydajnosc ksztalcenia wyzszego. Kazda lubelska Uczelnia powinna zwolac kolegium i zaglosowac, ktora droga podazac: Czy zmniejszac ilosc studentow, czy utrzymac poglowie. Czy idealy maja ustepowac pieniadzom i jakosci? Niech Kadry zadecyduja. A Rektor wcieli w zycie.
Avatar
Degradacja Zmiana Nazwy i Hasla / 29 marca 2017 o 19:26
Po Polsku: Głupi będziemy, gdy ze studentów zrezygnujemy!
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 19:26
pisiorów dokształcaj !!!
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 19:22
Nie zmniejszajcie naboru. PolLub w porównaniu z wieloma innymi Polibudami, jest póki co średniego rozmiaru. . Gowin idzie w sukurs ogromnym polskim uczelniom (wiemy które to są), to takie które będą korzystać na zmniejszeniu limitów np. w Lublinie, Szczecinie, czy Rzeszowie. Nie można się z tym zgodzić. Ponieważ strategia LBN2020 to przemysły kreatywne. Jeśli władcy kraju chcą abyśmy zrezygnowali z uratowania 2500 dusz rocznie, to za dużo od Lublinian wymagają. Ale, ale, niech PiS zna łaskę, podpowiem jak Partia ta może pozyskać poparcie w Lublinie: PWST, Ekonomik, a najlepiej ASP. Erekcja Nowej Uczelni to jedyna metoda na..Nas. Rząd RP to przyznaje w ramach NUTS.
Nie zmniejszajcie naboru. PolLub w porównaniu z wieloma innymi Polibudami, jest póki co średniego rozmiaru. . Gowin idzie w sukurs ogromnym polskim uczelniom (wiemy które to są), to takie które będą korzystać na zmniejszeniu limitów np. w Lublinie, Szczecinie, czy Rzeszowie. Nie można się z tym zgodzić. Ponieważ strategia LBN2020 to przemysły kreatywne. Jeśli władcy kraju chcą abyśmy zrezygnowali z uratowania 2500 dusz rocznie, to za dużo od Lublinian wymagają. Ale, ale, niech PiS zna łaskę, podpowiem jak Partia ta może pozyskać poparcie w... rozwiń
Avatar
onlineekspertwsb / 18 kwietnia 2017 o 17:49
Witam! Niedługo matury, więc już teraz warto znaleźć odpowiedni kierunek studiów i zapisać się na studia. Aplikując do Wyższej Szkoły Bankowej do końca kwietnia można oszczędzić na studiach aż 1000zł: 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku studiów oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej. Studia I stopnia można podjąć w kilku lokalizacjach na terenie kraju: Wrocławiu, Gdańsku czy też Poznaniu. Zapraszam na stronę wsb.pl po szczegóły. Pozdrawiam, Renata Mazur Online Ekspert WSB Studia I stopnia
Avatar
kierunekrozwoju / 1 kwietnia 2017 o 16:00
Witam! Najwcześniej zmiany nastąpią od początku przyszłego roku. Teraz rekrutacje na studia będą odbywać się na dotychczasowych zasadach. Dla osób, które mają problem z wyborem odpowiedniego kierunku studiów dobrym wyborem będzie wypełnienie testu predyspozycji zawodowych. Jest on w pełni darmowy, a jego wypełnienie zajmuje mniej niż godzinę. Dzięki wynikom będzie można otrzymać analizę swojej osoby i sugerowane kierunki studiów, które będzie warto studiować. Zachęcam do wypełnienia tego testu - znajduje się on na stronie kierunekrozwoju.pl Pozdrawiam Przedstawiciel serwisu Kierunek Rozwoju
Witam! Najwcześniej zmiany nastąpią od początku przyszłego roku. Teraz rekrutacje na studia będą odbywać się na dotychczasowych zasadach. Dla osób, które mają problem z wyborem odpowiedniego kierunku studiów dobrym wyborem będzie wypełnienie testu predyspozycji zawodowych. Jest on w pełni darmowy, a jego wypełnienie zajmuje mniej niż godzinę. Dzięki wynikom będzie można otrzymać analizę swojej osoby i sugerowane kierunki studiów, które będzie warto studiować. Zachęcam do wypełnienia tego testu - znajduje się on na stronie kierunekrozwoju.pl ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 22:03
Wygasic studia SP 19 letnia
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 22:00
Dialog jak Zalewskiej ? Staże to jest to czego brakuje a nie kucie 10 lat
Avatar
ja / 29 marca 2017 o 19:46
Takie  kraje  jak Wielka Brytania ,  USA .......zastanawiają się  nad  obniżeniem ilości  lat  licencjatu  , kosztem  jakości  i  całkowitego  wykorzystania  czasu np. 2 lat   wyłącznie  na  intensywną  naukę   ,  aby  dać  młodym  szansę  na  dalsze  staże , praktyki , pracę  a  my  brniemy  w   zwiększenie ilości lat. Po co ??? Spytajcie   studiujących, szczególnie tych  na uczelniach  prywatnych  , jak  marnowany  jest  czas i  jak  łatwo dając  z siebie minimum , kończą studia . To  jest  parodia studiowania. Nie ilośc lat  a jakość  powinna być brana pod uwagę.
Takie  kraje  jak Wielka Brytania ,  USA .......zastanawiają się  nad  obniżeniem ilości  lat  licencjatu  , kosztem  jakości  i  całkowitego  wykorzystania  czasu np. 2 lat   wyłącznie  na  intensywną  naukę   ,  aby  dać  młodym  szansę  na  dalsze  staże , praktyki , pracę  a  my  brniemy  w   zwiększenie ilości lat. Po co ??? Spytajcie   studiujących, szczególnie tych  na uczelniach  prywatnych  , jak  marnowany  jest  czas i  jak  łatwo dając  z siebie minimum , kończą studia . To  jest  parodia studiowania. Nie ilośc lat  a jakość  p... rozwiń
Avatar
Wiezniowie / 29 marca 2017 o 19:40
"JAKOSCI"
Avatar
Wieprz-Krzna / 29 marca 2017 o 19:34
W mojej ocenie misja Uczelni to szerzenie Nauki. Nie mozemy dla zabugowanego algorytmu finansowania, odebrac sobie oraz tysiacom potencjalnych studentow - SZANS. Nie mamy moralnego prawa, aby obnizac dzisiiejsza wydajnosc ksztalcenia wyzszego. Kazda lubelska Uczelnia powinna zwolac kolegium i zaglosowac, ktora droga podazac: Czy zmniejszac ilosc studentow, czy utrzymac poglowie. Czy idealy maja ustepowac pieniadzom i jakosci? Niech Kadry zadecyduja. A Rektor wcieli w zycie.
Avatar
Degradacja Zmiana Nazwy i Hasla / 29 marca 2017 o 19:26
Po Polsku: Głupi będziemy, gdy ze studentów zrezygnujemy!
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 19:26
pisiorów dokształcaj !!!
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 19:22
Nie zmniejszajcie naboru. PolLub w porównaniu z wieloma innymi Polibudami, jest póki co średniego rozmiaru. . Gowin idzie w sukurs ogromnym polskim uczelniom (wiemy które to są), to takie które będą korzystać na zmniejszeniu limitów np. w Lublinie, Szczecinie, czy Rzeszowie. Nie można się z tym zgodzić. Ponieważ strategia LBN2020 to przemysły kreatywne. Jeśli władcy kraju chcą abyśmy zrezygnowali z uratowania 2500 dusz rocznie, to za dużo od Lublinian wymagają. Ale, ale, niech PiS zna łaskę, podpowiem jak Partia ta może pozyskać poparcie w Lublinie: PWST, Ekonomik, a najlepiej ASP. Erekcja Nowej Uczelni to jedyna metoda na..Nas. Rząd RP to przyznaje w ramach NUTS.
Nie zmniejszajcie naboru. PolLub w porównaniu z wieloma innymi Polibudami, jest póki co średniego rozmiaru. . Gowin idzie w sukurs ogromnym polskim uczelniom (wiemy które to są), to takie które będą korzystać na zmniejszeniu limitów np. w Lublinie, Szczecinie, czy Rzeszowie. Nie można się z tym zgodzić. Ponieważ strategia LBN2020 to przemysły kreatywne. Jeśli władcy kraju chcą abyśmy zrezygnowali z uratowania 2500 dusz rocznie, to za dużo od Lublinian wymagają. Ale, ale, niech PiS zna łaskę, podpowiem jak Partia ta może pozyskać poparcie w... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. Dlaczego nie ruszyły poszukiwania?
Tylko u nas

Lubelskie: Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. Dlaczego nie ruszyły poszukiwania? 0 0

Od czterech lat lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wie o ukrytym w Bełżycach archiwum Armii Krajowej i antykomunistycznej organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Tak twierdzi Grzegorz Cel, syn Janiny Cel ps. „Niusia”, archiwistki „Rysia” . IPN żadnych poszukiwań nie rozpoczął do dziś, więc syn „Niusi” historię archiwum opowiedział nam.

Przejechał na czerwonym świetle. Potrącił kobietę
UTRUDNIENIA NA DK12

Przejechał na czerwonym świetle. Potrącił kobietę 1 2

Groźny wypadek na przejściu dla pieszych na ulicy Lubelskiej w Końskowoli (pow. puławski). Samochód potrącił tam kobietę.

Mechanik wziął samochód od klienta i spłacił nim swoje długi

Mechanik wziął samochód od klienta i spłacił nim swoje długi 0 4

Mechanik z okolic Łukowa odpowie za przywłaszczenie samochodu. 29-latek przyjął do naprawy samochód. Zamiast zwrócić go później właścicielowi, oddał je pod zastaw mieszkańcowi Białej Podlaskiej.

Pijana mama leżała w środku nocy na chodniku, obok niej czekała dwójka dzieci

Pijana mama leżała w środku nocy na chodniku, obok niej czekała dwójka dzieci 6 13

Kompletnie pijana matka „opiekowała” się dwójką swoich dzieci. W środku nocy, leżącą na chodniku kobietę zauważył przechodzień.

Śmiertelny wypadek policjanta w Świnoujściu. Minister odwołał komendanta

Śmiertelny wypadek policjanta w Świnoujściu. Minister odwołał komendanta 8 3

W związku ze śmiertelnym wypadkiem funkcjonariusza po odprawie kadry Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, minister Joachim Brudziński podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska lubuskiego komendanta wojewódzkiego Policji inspektora Jarosława Janiaka oraz jego zastępcy podinspektora Piotra Fabijańskiego.

Utrudnienia na S17. Wszystko przez zepsutą ciężarówkę

Utrudnienia na S17. Wszystko przez zepsutą ciężarówkę 0 0

Niewielkie utrudnienia dla kierowców na S17. W rejonie Woli Przybysławskiej (pow. lubelski) zepsuła się ciężarówka.

Starosta Świdnicki obwieszcza

Starosta Świdnicki obwieszcza 0

Szpital przy ul. Staszica w Lublinie. Coraz więcej pielęgniarek na L4

Szpital przy ul. Staszica w Lublinie. Coraz więcej pielęgniarek na L4 5 1

Już 150 pielęgniarek ze szpitala przy ul. Staszica w Lublinie jest na zwolnieniach lekarskich (przedwczoraj „na chorobowym” była ich setka)

Motor robi kadrową rewolucję. Prezes i trener zostają?

Motor robi kadrową rewolucję. Prezes i trener zostają? 11 15

W nowym sezonie kibice żółto-biało-niebieskich mogą nie poznać swojej drużyny. Z zespołem pożegna się wielu bardziej doświadczonych zawodników, w tym Marcin Burkhardt. – Kontrakt Marcina wygasa z końcem miesiąca i nie zostanie przedłużony – potwierdza prezes Motoru Leszek Bartnicki.

Puławy: To już jest plac budowy nowej hali sportowej

Puławy: To już jest plac budowy nowej hali sportowej 11 3

W poniedziałek władze miasta oficjalnie przekazały plac budowy przy ul. Lubelskiej nowej hali widowiskowo-sportowej firmie Mostostal Puławy. Pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

Koncert Muzycznej Sceny Młodych w Puławach
22 czerwca 2018, 19:00

Koncert Muzycznej Sceny Młodych w Puławach 3 0

W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach (ul. Sieroszewskiego 4) odbędzie się Koncert Finałowy Muzycznej Sceny Młodych.

Nowe Biuro Obsługi Mieszkańców w Lublinie? Czynsz za duży, wnętrza za zimne

Nowe Biuro Obsługi Mieszkańców w Lublinie? Czynsz za duży, wnętrza za zimne 0 0

Przy ul. Kunickiego nie dojdzie raczej do otwarcia Biura Obsługi Mieszkańców, w którym możliwe byłoby załatwienie spraw związanych z dowodami osobistymi, meldunkami i niektórych innych spraw prowadzonych przez Urząd Miasta.

Lubelski Wzór 2018. Konferencja, która łączy biznes z branżą kreatywną
22 czerwca 2018, 10:15

Lubelski Wzór 2018. Konferencja, która łączy biznes z branżą kreatywną 1 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz czwarty w Lublinie odbędzie się Lubelski Wzór – konferencja łącząca branżę kreatywną z biznesem.

Za szybko zjeżdżał z ronda. 17-letni motocyklista w szpitalu

Za szybko zjeżdżał z ronda. 17-letni motocyklista w szpitalu 2 0

17-letni motocyklista trafił do szpitala po wypadku na jednym z rond w Zamościu.

Prawo jazdy zrobisz w Kraśniku. Jest zgoda radnych

Prawo jazdy zrobisz w Kraśniku. Jest zgoda radnych 3 4

W Kraśniku powstanie oddział Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Podczas sesji sejmiku województwa radni przyjęli jednogłośnie projekt uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!