piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Studia ze sztuki kulinarnej w Lublinie. Jakie jeszcze nowości na uczelniach?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2015, 14:15

Gastronomia i sztuka kulinarna, biomedycyna, inżynieria bezpieczeństwa - wszystkie lubelskie uczelnie planują jesienią uruchomić nowe kierunki studiów.

W ostatnich latach największego nosa do nowych kierunków miał Uniwersytet Przyrodniczy. Dietetyka, którą uczelnia uruchomiła zaledwie cztery lata temu, podczas ostatniej rekrutacji znalazła się w pierwszej trójce najchętniej wybieranych kierunków. Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszyła się behawiorystyka zwierząt, którą na UP można studiować dopiero od dwóch lat. Dokumenty nadsyłali kandydaci z całej Polski. Chętnych nie brakowało także na inżynierię przemysłu spożywczego, na którą rekrutację przeprowadzono po raz pierwszy.

W tym roku władze UP proponują maturzystom jeden nowy kierunek - to gastronomia i sztuka kulinarna.

- Proponujemy zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych do pracy w restauracjach, hotelach, firmach cateringowych, ale również do otwarcia i prowadzenia własnego biznesu w branży gastronomicznej - mówi dr Joanna Stadnik, przewodnicząca rady programowej nowego kierunku.

W programie studiów znalazły się takie przedmioty jak: catering i organizacja eventów, turystyka kulinarna, savoir vivre, czy protokół dyplomatyczny.

Dwie nowości na studiach pierwszego stopnia szykuje na jesień Uniwersytet Medyczny. To higiena stomatologiczna i biomedycyna. Na obu kierunkach przewidziano po 20 miejsc.

- Biomedycyna to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i pierwsze takie studia w Polsce. Absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie na uczelniach, w instytutach naukowo-badawczych oraz w firmach z branży farmaceutycznej czy biotechnologicznej - mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego.

W nowym roku akademickim Politechnika Lubelska uruchomi przynajmniej jeden nowy kierunek: inżynierię bezpieczeństwa. Również jedna nowość jest na razie pewna w przypadku UMCS. To fizjoterapia, którą będą mogli wybrać kandydaci na studia na Wydziale Zamiejscowym w Puławach. W planach są również m. in.: glottodydaktyka polonistyczna, agrochemia (również w Puławach) i antropologia społeczno-kulturowa. - Te propozycje musi jeszcze zatwierdzić Senat uczelni - zaznacza Aneta Adamska z biura prasowego UMCS.

Decyzji w sprawie nowych kierunków nie podjęły jeszcze władze KUL. W grę wchodzi kilka nowości. Senat uczelni prawdopodobnie zajmie się nimi na kolejnym posiedzeniu, które jest planowane na czwartek.
  Edytuj ten wpis
Gryf
Uczennica TGH
laluś
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gryf
Gryf (1 kwietnia 2015 o 19:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Według mnie warte zainteresowania sa kierunki związane z finansami, np. wsb.pl/poznan/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/finanse-i-rachunkowosc

Ja raczej nie wybierałbym się na jakieś niepewne kierunki, zwłaszcza że dopiero co zostały uruchomione studia na nich.

Rozwiń
Uczennica TGH
Uczennica TGH (27 lutego 2015 o 19:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 Dla uczniów technikum gastronomiczno-hotelarskiego kierunek gastronomia i sztuka kulinarna to bardzo dobry kierunek. Absolwenci technikum będą mogli się kształcić dalej w kierunku, który ich interesuje i być może jest ich pasją. Dzięki temu będą mogli rozwijać i poszerzać swoje wiadomości na tematy, które poznali w szkole średniej.

Rozwiń
laluś
laluś (26 lutego 2015 o 12:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Już bardziej kombinować się nieda? Ja tam cieszę się z tego, że na WYSPA niemaja takich pomysłów

Rozwiń
anna
anna (26 lutego 2015 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fizjoterapia na UMCS? To jest jakaś kpina!
Rozwiń
luk
luk (25 lutego 2015 o 11:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To jest przegięcie. Wkoncu na studiach mamy zdobywać znacznie wiekszą wiedzę, a nie bawić się w szkoły zawodowe. Jak tak dalej bedą kombidować to wkrótce magisteria będą z danego zawodu

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!