sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

To już ostatnia szansa dla lubelskich studentów, którzy w przyszłym roku chcą wyjechać na międzynarodową wymianę.

Na kilka dni przed zakończeniem zapisów wiadomo, że na większości uczelni chętnych będzie znacznie więcej niż miejsc.

- Zainteresowanie jest ogromne - mówi Ryszard Straszyński, koordynator wymian na ramach Socrates-Erasmus na UMCS. - Studentów kusi możliwość studiowania w innym kraju, poznawania nowych ludzi, obyczajów i sposobów na życie.
Potwierdzają to ci, którzy w takich wymianach brali udział. - Studiując tylko w jednym mieście człowiek popada w rutynę. Każda szansa, nawet chwilowej zmiany uczelni, pozwala inaczej spojrzeć na wiele spraw - mówi Dariusz Juszczyński, student filozofii UMCS, który niedawno wrócił z czeskiego Brna, gdzie był na 4-miesięcznej wymianie. - Poznałem tam ludzi z całego świata. W Lublinie nie miałbym na to szans.
Juszczyński jest jednym ze 116 studentów UMCS, którzy biorą udział w wymianach w tym roku akademickim. W przyszłym, największa uczelnia w Lublinie wyśle za granicę podobną liczbę żaków. - Zapisy przyjmujemy do końca kwietnia i w pierwszych dniach maja - tłumaczy Straszyński. Podobnie jest na innych lubelskich uczelniach, z wyjątkiem KUL.
Drugi z lubelskich uniwersytetów już zamknął listy na przyszły rok. - Zgłosiło się ponad 300 chętnych. Miejsc wystarczy dla jednej trzeciej z nich - mówi Agnieszka Gleń z Biura Współpracy z Zagranicą na KUL.
Lubelscy studenci wyjadą na kilkumiesięczne, a niektórzy nawet na roczne, studia. Będą się uczyli na uczelniach we wszystkich największych krajach europejskich. Dostaną 200 albo 300 euro miesięcznego dofinansowania. - Ale niektórzy będą mogli liczyć także na dodatkowe stypendium z rodzimej uczelni - podkreśla Gleń. - Wtedy koszty studiowania za granicą będą porównywalne z tymi, które muszą ponosić ucząc się w Lublinie.
A ci, którzy nie zdążą się zapisać na międzynarodową wymianę, będą mieli jeszcze szansę wyjechać na zagraniczne praktyki. Zapisy większość lubelskich uczelni będzie prowadzić przez cały maj.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!