czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Stypendia dla najlepszych uczniów w Lublinie leżą odłogiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 sierpnia 2012, 20:44

 (Archiwum)
(Archiwum)

Marszałek województwa funduje najlepszym uczniom po 300 zł miesięcznego stypendium. Ale nie ma zbyt wielu chętnych.

– Naprawdę warto się tym zainteresować – zachęca Beata Górka, rzeczniczka marszałka. – Pieniądze są do wzięcia, po 300 zł miesięcznie przez 10 miesięcy, czyli całe dwa semestry.

Lubelski Urząd Marszałkowski chce ufundować 420 stypendiów naukowych dla zdolnych uczniów. Z pieniędzy mogą skorzystać gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich. Wystarczy mieszkać na terenie województwa lubelskiego, bardzo dobrze się uczyć (średnia co najmniej 5,25) i spełnić warunek wysokości dochodu na członka rodziny – ten nie może być większy niż 1008 zł na osobę (lub 1166 zł, jeżeli w rodzinie jest osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności).

Konkurs ruszył pod koniec czerwca. Przez miesiąc wpłynęło zaledwie 180 zgłoszeń. – W ostatnich dniach sprawa trochę drgnęła – mówi Górka. Zgłoszeń przybyło, ale i tak połowa puli nadal jest do wzięcia.

To zaskakujące, bo wskazany w warunkach próg finansowy jest wysoki, jak na nasze warunki. Dla przykładu: przy stypendiach na lubelskich uczelniach próg, którego nie można przekroczyć, zwykle wynosi kilkaset złotych na członka rodziny.

Problemem może być za to średnia ocen. Ilu jest w naszym regionie gimnazjalistów i licealistów, którzy mają co najmniej 5,25? Tego nie wie ani Urząd Marszałkowski, ani kuratorium.

– Nie mamy takiego zestawienia – mówi Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. Ale przyznaje: To dosyć wysoki próg. Myślę jednak, że znalezienie 400 uczniów z taką średnią jest realne.

– Ta jest dość wysoka, ale chcemy nagrodzić stypendiami naprawdę najlepszych uczniów, którzy mają trudności z dotarciem do wiedzy, z rozwijaniem własnych umiejętności – wyjaśnia Górka. Bo pieniądze można przeznaczyć na książki, pomoce naukowe, a nawet na szkolne wycieczki.

– Mamy nadzieję, że do 17 sierpnia (termin przyjmowania zgłoszeń – red.) dobijemy do 420 osób – mówi Górka. – Szkoda, żeby te pieniądze się zmarnowały.

Jak dostać stypendium

Wnioski należy składać w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, ul. Lubomelska 1–3, piętro I, pok. 128, 20–072 Lublin, osobiście, kurierem lub przez pocztę w terminie do 17 sierpnia.

Regulamin jest dostępny na stronach internetowych: www.lubelskie.pl i www.um.bip.lublin.pl. Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Departament Kultury, Edukacji i Sportu, ul. Lubomelska 1–3, piętro III, pok. 312, 311C tel. (81) 44 16 716 lub (81) 44 16 709.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
pix
robotnik
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pix
pix (12 sierpnia 2012 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w sumie 3000 przez rok- komu chce się wypełniać papiery dla takich ochłapów?
Rozwiń
robotnik
robotnik (12 sierpnia 2012 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja chcę stypendium.
Gdzie można je dostać i jak szybko?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!