poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Stypendia wcale nie dla najlepszych. Solidarność prosi o interwencję

Dodano: 11 września 2016, 11:17
Autor: ask

Nierównym traktowaniem uczniów o wysokich osiągnięciach edukacyjnych nazywa Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność zmiany w tegorocznym programie stypendialnym Urzędu Marszałkowskiego. O interwencję związkowcy poprosili rzecznika praw dziecka i rzecznika praw obywatelskich.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

O programie stypendialnym „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2016-2017” pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Najlepsi uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dostają z Urzędu Marszałkowskiego po 400 zł miesięcznie. W ubiegłych latach o przyznaniu stypendium decydowało kryterium dochodowe. W tym roku zasady się zmieniły i najważniejsze stało się kryterium środowiskowe. Pieniądze mogą trafić tylko do uczniów wybranych szkół. Na liście placówek nie ma nie ma renomowanych lubelskich ogólniaków. Ale – co ciekawe – znalazło się na niej Prywatne Międzynarodowe L.O. „Paderewski” w Lublinie, które w tegorocznym ogólnopolskim rankingu najlepszych szkół Fundacji „Perspektywy” zostało sklasyfikowane na wysokiej 13. pozycji.

– Chodzi o promowanie tych uczniów, którzy mają wybitne osiągnięcia i dobrze sobie radzą, mimo że uczą się w mniej sprzyjających warunkach. Dlatego nie ma na tej liście wiodących lubelskich liceów – tłumaczyła nam Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka.

Po naszym artykule sprawą zainteresowała się NSZZ Solidarność.

– Naszym zdaniem jest to nierówne traktowanie uczniów o wysokich osiągnięciach edukacyjnych, wyraźnie dyskryminujące i krzywdzące uczniów uczęszczających do placówek, które zajmują najwyższe miejsca w rankingach – stwierdza Krzysztof Choina, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu.

NSZZ Solidarność swoje stanowisko z prośbą o interwencję przesłało do marszałka, wojewody lubelskiego, rzecznika praw dziecka i rzecznika praw obywatelskich.

– Decyzja o zastosowaniu takich, a nie innych kryteriów, wynika z wytycznych dotyczących funduszy unijnych z obszaru edukacji – tłumaczy Halina Drozd, p.o. dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego. – Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju wskazał, iż należy doprecyzować, że wsparcie kierowane jest do uczniów ze szkół, które osiągają najsłabsze wyniki w skali regionu. Musieliśmy więc zdecydować, czy w ogóle nie aplikować o środki, czy też wykorzystać je na pomoc uczniom z ponad 80 proc. szkół na Lubelszczyźnie. Wybraliśmy to drugie rozwiązanie.

Drozd dodaje, że w Ministerstwie Rozwoju jest już projekt zmiany wytycznych mówiący o tym, by w przypadku stypendiów nie stosować kryterium środowiskowego. Jeśli wejdzie w życie, to kolejny projekt przygotowany przez urzędników marszałka nie będzie skierowany wyłącznie do uczniów z placówek oświatowych o słabszych wynikach.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
500 + dla wszystkich biednych
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 września 2016 o 11:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stypendium jest nagroda a nie zapomoga!!!! jest średnia że świadectwa Stypendium się należy NIe ważne z jakiej szkoły. Jak jest matol to i renomowana szkoła mu nie pomoże
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2016 o 06:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te wszystkie stypendia, 500+ rozwala kraj w drzazgi
Rozwiń
500 + dla wszystkich biednych
500 + dla wszystkich biednych (11 września 2016 o 18:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
e, pieprzona solidarność, a jak 500+ jest nierówno dzielone bo baaardzo bogaci dostają na 2 i kolejne dzieci pomimo, że mają milionowe dochody a biedota mająca 800 zł już nie dostaje na pierwsze, i to jest sprawiedliwe, gdzie jesteście, bierzcie bolka i do walki o godne życie, przecież bolek obiecywał, że będziemy godnie zyć, a tu się okazuje, że pracująca biedota wspiera bardzooooo bogatych,
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2016 o 17:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
znów firma krętacza sosenki
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2016 o 14:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie pan Jarosław daje pieniądze tylko my wszyscy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!