poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Albo przestaniecie segregować śmieci, albo zapłacicie za frakcję suchą – zaproponowała klientom spółka MPO-Sita. To bezprawne – mówi Ratusz.

Do tej pory za odbiór tzw. frakcji suchej, czyli worków z surowcami wtórnymi takimi jak puszki, papier, czy szkło nie trzeba było płacić. Ale niedawno około 20 tys. lublinian dostało pismo od firmy MPO-Sita, jednej z dwóch największych spółek na lubelskim rynku śmieciowym.

MPO zaproponowało, by mieszkańcy zrezygnowali z segregacji śmieci i dołączało gotowy druk do wypełnienia. A tym, którzy nadal chcieliby segregować odpady spółka zaproponowała dalszą kontynuację usługi, ale już nie za darmo, ale za 2,40 zł za każdy worek z odpadami frakcji suchej.

– Kwota ponad 50 zł rocznie nie jest może wysoka, ale na pewno zostanie zauważona w budżetach domowych. Jestem przekonany, że 70-80 proc. naszych mieszkańców zrezygnuje z dopłat i zaprzestanie selekcji śmieci – szacuje Jarosław Pakuła, radny PO w liście, który wysłał do prezydenta.

I przewiduje możliwe konsekwencje: – Zwiększona ilość śmieci niesegregowanych spowoduje większe opłaty na wysypisku. Zwiększone opłaty doprowadzą do kolejnych podwyżek cen dla mieszkańców.

Propozycję złożoną przez MPO-Sita swym klientom magistrat określa jako niezgodną z prawem. – I to niezgodną nie tylko miejskimi przepisami, ale też zapisami ustawowymi mówiącymi wręcz o obowiązku segregacji odpadów – podkreśla Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta. Skargi od mieszkańców trafiały także do Ratusza.

– Wezwaliśmy MPO-Sita zaprzestania takich działań. Spółka początkowo przedstawiała nam swoje racje, ale ostatecznie zdecydowała, że odpady będzie odbierać od swoich klientów dokładnie na tych samych zasadach, jakie obowiązywały do tej pory – dodaje Mieczkowska-Czerniak.

Ratusz twierdzi, że pisma od spółki, które mogły nie dotrzeć jeszcze do wszystkich klientów należy najzwyczajniej w świecie zignorować.

W piątek nie udało nam się uzyskać w tej sprawie komentarza ze strony MPO-Sita, jej prezes był na urlopie. Do sprawy wrócimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!