czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Lublin

Sukces lubelskiego doktoranta. Wynalazł, jedzie do Genewy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2012, 18:55

Michał Biały, zdolny student z Lublina i zdjęcie jego wynalazku (Jacek Świerczyński)
Michał Biały, zdolny student z Lublina i zdjęcie jego wynalazku (Jacek Świerczyński)

Michał Biały – student III roku studiów doktoranckich na Politechnice Lubelskiej – zajął III miejsce w ogólnopolskim konkursie "Student – Wynalazca”. Dzięki temu lublinianin pokaże swoje konstrukcje na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Konkurs zorganizował Ośrodek Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej. – Do II edycji zgłoszone zostały 63 rozwiązania prac z 23 uczelni z całego kraju, w tym 3 wynalazki z Politechniki Lubelskiej – informuje Iwona Czajkowska-Deneka. – Współtwórcą dwóch z nich jest Michał Biały – student III roku studiów doktoranckich w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn na Wydziale Mechanicznym.

Wynalazki Michała zajęły trzecie miejsce. Pierwszy to "sposób dwupaliwowego zasilania bezpośrednim wtryskiem sprężonego gazu ziemnego do silników o zapłonie samoczynnym”.

– Chodzi o silnik Diesla zasilany olejem napędowym i sprężonym gazem ziemnym – wyjaśnia Michał Biały. – Dzięki temu wtryskowi możemy dozować paliwo, a tym samym zmniejszyć zużycie oleju. Powinno być taniej i bardziej ekologicznie.

Drugi wynalazek to "reduktor ciśnienia gazu, zwłaszcza do systemów zasilania silników spalinowych”. – To urządzenie, które pozwala na zmniejszenie ciśnienia w butli gazowej z 200 do 10 barów – tłumaczy Biały. – Może być zastosowane w samochodowych instalacjach zasilanych paliwem gazowym.
Brzmi obiecująco, ale czy okaże się hitem i trafi na rynek? – Zobaczymy w najbliższych tygodniach – mówi ostrożnie konstruktor.

Szanse będą większe po kwietniowej 40. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków. Michał Biały, razem z pomysłodawcami czterech pozostałych konstrukcji nagrodzonych w konkursie "Student – Wynalazca”, pokaże je w Genewie. Organizatorzy konkursu pokryją wszystkie koszty stoiska wystawienniczego, podróży i pobytu w Szwajcarii.


Inni najlepsi

Do Genewy pojedzie m.in. Agata Kapturowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za "nowy szczep bakterii Lactobacillus plantarum S”. Anna Zimoch z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stworzyła biokompozyt, który ma służyć do wytwarzania powłok ochronnych, zapewniających bezpieczeństwo żywności, bo jest jadalny i nietoksyczny. Inny wynalazek, który Polacy pokażą w Genewie, to siedzisko porodowe, umożliwiające przyjmowanie kilku pozycji przez rodzącą. To pomysł Franciszki Korneckiej z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. (pap)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Pit
K2
iat
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pit
Pit (11 marca 2012 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratulacje!
Rozwiń
K2
K2 (10 marca 2012 o 22:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szacun!!
Rozwiń
iat
iat (10 marca 2012 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzymam kciuki!
Rozwiń
Waldek
Waldek (10 marca 2012 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Potrzeba więcej takich rozsądnych ludzi, Brawo!
Rozwiń
he
he (10 marca 2012 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratulacje
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

15-17 grudnia
komentarze (0)0
polubienia (0)0
14-12-2017

15-17 grudnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!