czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Sukces lubelskiego doktoranta. Wynalazł, jedzie do Genewy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2012, 18:55

Michał Biały, zdolny student z Lublina i zdjęcie jego wynalazku (Jacek Świerczyński)
Michał Biały, zdolny student z Lublina i zdjęcie jego wynalazku (Jacek Świerczyński)

Michał Biały – student III roku studiów doktoranckich na Politechnice Lubelskiej – zajął III miejsce w ogólnopolskim konkursie "Student – Wynalazca”. Dzięki temu lublinianin pokaże swoje konstrukcje na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Konkurs zorganizował Ośrodek Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej. – Do II edycji zgłoszone zostały 63 rozwiązania prac z 23 uczelni z całego kraju, w tym 3 wynalazki z Politechniki Lubelskiej – informuje Iwona Czajkowska-Deneka. – Współtwórcą dwóch z nich jest Michał Biały – student III roku studiów doktoranckich w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn na Wydziale Mechanicznym.

Wynalazki Michała zajęły trzecie miejsce. Pierwszy to "sposób dwupaliwowego zasilania bezpośrednim wtryskiem sprężonego gazu ziemnego do silników o zapłonie samoczynnym”.

– Chodzi o silnik Diesla zasilany olejem napędowym i sprężonym gazem ziemnym – wyjaśnia Michał Biały. – Dzięki temu wtryskowi możemy dozować paliwo, a tym samym zmniejszyć zużycie oleju. Powinno być taniej i bardziej ekologicznie.

Drugi wynalazek to "reduktor ciśnienia gazu, zwłaszcza do systemów zasilania silników spalinowych”. – To urządzenie, które pozwala na zmniejszenie ciśnienia w butli gazowej z 200 do 10 barów – tłumaczy Biały. – Może być zastosowane w samochodowych instalacjach zasilanych paliwem gazowym.
Brzmi obiecująco, ale czy okaże się hitem i trafi na rynek? – Zobaczymy w najbliższych tygodniach – mówi ostrożnie konstruktor.

Szanse będą większe po kwietniowej 40. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków. Michał Biały, razem z pomysłodawcami czterech pozostałych konstrukcji nagrodzonych w konkursie "Student – Wynalazca”, pokaże je w Genewie. Organizatorzy konkursu pokryją wszystkie koszty stoiska wystawienniczego, podróży i pobytu w Szwajcarii.


Inni najlepsi

Do Genewy pojedzie m.in. Agata Kapturowska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za "nowy szczep bakterii Lactobacillus plantarum S”. Anna Zimoch z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stworzyła biokompozyt, który ma służyć do wytwarzania powłok ochronnych, zapewniających bezpieczeństwo żywności, bo jest jadalny i nietoksyczny. Inny wynalazek, który Polacy pokażą w Genewie, to siedzisko porodowe, umożliwiające przyjmowanie kilku pozycji przez rodzącą. To pomysł Franciszki Korneckiej z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. (pap)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Pit
K2
iat
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Pit
Pit (11 marca 2012 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratulacje!
Rozwiń
K2
K2 (10 marca 2012 o 22:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szacun!!
Rozwiń
iat
iat (10 marca 2012 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzymam kciuki!
Rozwiń
Waldek
Waldek (10 marca 2012 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Potrzeba więcej takich rozsądnych ludzi, Brawo!
Rozwiń
he
he (10 marca 2012 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gratulacje
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!